Sopeutumiseläke pois kansanedustajilta. Työttömyysturva ja aktiivimalli tilalle!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Terveitä työkykyisiä kansanedustajia tekee duunia ja saa sopeutumiseläkettä samaan aikaan!
On niin härskiä hommaa että hirvittää. Ikääntyvät duunarit joutuu riepoteltavaksi työkkäriin vaikka tehnyt ikänsä töitä eikä aktiivimallikaan tuo enää työtä takaisin . Tosin ei kukaan palkkaa enää raihnaista 60 vuotiasta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Terveitä työkykyisiä kansanedustajia tekee duunia ja saa sopeutumiseläkettä samaan aikaan!
On niin härskiä hommaa että hirvittää. Ikääntyvät duunarit joutuu riepoteltavaksi työkkäriin vaikka tehnyt ikänsä töitä eikä aktiivimallikaan tuo enää työtä takaisin . Tosin ei kukaan palkkaa enää raihnaista 60 vuotiasta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Äänestin+aamulla+tein+päivän+hyvän+työn!++
"Tämä+KOK-KESK-SINISET+(/PS)+hallitus+tullaan+muistamaan+pelkästään+siitä,+että+se+ei+luonut+yhtään+palkkatyöpaikkoja,+vaan+se+käytti+koko+hallituskautensa+massiiviseen+pelkän+työttömien+nokittamiseen,+työttömyysturvan+alasajoon,+sosiaaliturvan+alasajon+alullepanoon,+sekä+petasi+pohjan+massiivisille+orjatyömarkkinoille+Suomessa+-+myös+tavallisen+duunarin+kiusaksi."
Monella+kansanedustajalla+ja+toimittajalla+vaikeuksia+laskea+työmarkkinatuen+käteen+jäävä+summa+kuukaudessa++NETTO+=+518,40€++++jos+käyttää+normi+-20%+++ei+ihme+jos+maa+kohta+kaoksessa.
Kehtaavat+Suomen+100+vuotis+juhlavuonna,+NOI+ihmiset+ei+tiedä+mitään+isänmaallisuudesta.
Arka puheenaihe eduskunnassa tuo sopeutumiseläke! Minä lähes 60v. ikänsä duunia tehneenä ja nyt työkkäriin riepoteltavaksi. Hakemuksia pilvin pimein enkä edes haastatteluun pääse. Ilmaistyö ei ole työtä vaan hyväksikäyttöä.
Pitäisi kieltää ilmaistyö lailla! Pitkän työuran jälkeen (yli 40 vuotta duunia) joutuu täysin koiran asemaan ja työkkärin lausuntojen armoille. Pitihän tämäkin nähdä että ensimmäisen kerran elämässään karvaa vaille kuusikymppisenä työkkäriin ja siitä alkoi alamäki ja ahdistus!
Kansanedustajilta sopeutumiseläke pois! Kansalaisaloite allekirjoitettu!
Ei kansanedustaja ymmärrä tavallisen ihmisen elämää jos nauttii jatkuvasti kaikenlaisista erityieduista. Kun Juhana Vartiainen putoaa eduskunnasta niin samaan jonoon muiden työttömien kanssa.
Nykyinen hallitus on sellaisten kouhojen hallussa, että minua ainakin pelottaa mitä vielä tulee. Monia niiden aloitteita kansa on onnistunut torppaamaan, mutta SOTE kummittelee vielä, varmaa kuitenkin on että kalliiksi tulee ja Helsingin "hienosto" voi tietenkin ostaa lääkärin palveluita Virosta. Muualla palataan luomukuolemaan.
KIKY-loikka nosti Suomen nousuun uskoi hallitus. Julkisella puolella se lisäsi jonnen joutavaa kokoustamista, josta ei tule minkäänlaista tulosta. Ja tuolla oikeassa työelämässä ukot hankkivat itselleen pehmusteen, jonka päällä voi löhöa sen aikaa kun KIKY-minuutit kuluvat. Todella harvassa on ne työpaikat, joissa tuottavuus lisääntyi, ehkä sairaanhoitajilla. Omassa tuttavapiirissä ei ole yhtään sellaista työntekijää jonka tuottavuus olisi kohonnut.
V i t u t u s on lisääntynyt ja tyäteho laskenut, luultavasti näkyy myös sairauslomissa.
Eikun ottamaan osaa ja vaikuttamaan !
45932 kannatusilmoitusta nyt. Vähän yli 4000 kannattajaa tarvitaan lisää.
Kansanedustajien sopeutumiseläke poistettava
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Kansalaisaloiteen maalisuora aukeaa ja loppukiri laukeaa eduskunnan käsittelyyn.
Koittakaas sitten kansanedustajat muistaa, millä valtuuksilla ja ketä siellä olette edustamassa.
Alle 3500 ääntä enää puuttuu.
Alle 1500 ääntä enää puuttuu.
Alle 500 ääntä lisää, niin se on siinä.
Tuppisuukansa PUHUU.
Kirkkaasti JATKOON.
Eiköhän löydy joku 'asiantuntija' joka estää eduskuntaa tekemästä perustuslainvastaista päätöstä eli aktivoida ex-kansanedustajia lopettamalla täysin turhan ja epäoikeudenmukaisen sopeutumiseläkkeen. Puolueet kyllä haluaisi tehdä asialle jotain mutta kädet ovat sidotut ja vanha meno jatkuu.
Kansalaisaloite Kansanedustajien sopeuttamiseläkkeen poistamisesta on ylittänyt vaaditun 50000 äänen rajan!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Kansalaisaloite Työttömien aktiivimallin kumoamisesta on koonnut jo 120000 ääntä.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Mielenkiintoista nähdä miten näille aloitteille käy. Ruotsin kielen opiskelun muuttaminen vapaaehtoiseksi ei onnistunut, mutta homot saivat oikeuden mennä naimisiin kansalaisaloitteen pohjalta. Nyt nähdään missä määrin kansanedustajia kiinnostavat työttömien oikeudet tai omien etuisuuksien vähentäminen.
Mikään kansalaisaloite ei mene läpi, jos se ei sovi hallituksen omaan narratiiviin. Jos meillä olisi suorademokratia näennäisdemokratian sijasta, niin näistä asioista järjestettäisiin sitova kansanäänestys ja homma olisi sillä selvä.
Äänestäkää politiikkoja, jotka kannattavat oikeaa kansanvaltaa jos halaatte muutosta asioihin. Esim. Laura Huhtasaari on kertonut kannattavansa suoraademokratiaa.
Kansanedustajien sopeutumiseläke on lakkautettava kokonaan valtion rahoista maksetaan samalla tavalla kuin työttömyysturva. työttömillä viedään viimeiset rippeet työttömyysturvasta työttömyyspäiväraha ja työmarkkinatuki on pieni ihmettelen miten pienituloisilta otetaan kaikki moni työtön on joutunut kovaa ahdinkoon on velkaa, mielenterveysongelmia, ei pysty terveyttä hoitamaan. Kela sosiaalityötekijät ovat köyhien pankkitileillä joka ikinen tosite pitää esittää viranomaisille. Kuka maksaa työttömien mielenterveyshoidot ei saa nukuttua, veren paineet koholla. Hallituksen on kohdeltava kaikkia kansalaisia tasapuolisesti nykyinen hallitus ajanut köyhät kyykkyyn. eräille maksetaan hyvää palkkaa on turvattu hyvä eläke hyväpalkkaisten tulot nouseet samalla eläkkeet. kansanedustajia riittäisi puolet vähemmän
Äänestä vasemmistoa niin kansanedustajien sopeutumiseläke lakkautetaan.
Minkälaisen arvion ja lausunnon ovat antaneet VAKUUTUSLÄÄKÄRIT näistä terveistä, nuorista ja työkykyisistä SOPEUTUMISeläkeläisistä???
Onko vakuutusyhtiöt pyytäneet tarvittavat A-, B-, C-, E- jne -lausunnot eläkettä varten???
SIIS IHAN aikuisten oikeesti työkyvyttömiä ja sairaita KÄSKYTETÄÄN hakemaan jos jonkin moista lausuntoa eläkevakuutusyhtiöille, jotta vakuutuslääketieteen (?) edustajat eli vakuutuslääkärit saavat hylätä hakemukset näkemättä tai kuulematta potilasta/asiakasta.
JA joka armaan hylättävän lausunnon eläkkeenhakija MAKSAA itse.
Kansalaisaloite senkun kukoistaa, kukoistaa ja kukoistaa...