Olen lähdössä tropiikkiin, ja tietenkin aion kuvata mahdollisimman paljon. Onko siis mitään niksejä miten pitää kamera kylmänä, ettei ylikuumene?
Miten pitää kamera kylmänä?
18
971
Vastaukset
- innoskaskuvaaja
Onko kukaan kokeillut kylmäkäärettä, sellasta kertakäyttöstä, kameralaukkuun?
- Canonisti
Mitä enemmän runko käyttää sähköä, sen kuumempana se käy. Mitä pienempi runko, sitä huonommin se haihduttaa lämpöä.
En ole itse päässyt safarille, mutta mitä kaverit ovat kertoneet, niin niissä kertomuksissa lämpö ei ole ollut ongelma. Kamerat ovat olleet lähinnä 5D:n eri versioita.
Sen sijaan valon puute on ollut jopa yllättävä. Telenä f/2.8 400 mm ei ole kuulemma liioittelua. Iso osa eläinkuvista otetaan hämärässä.
Toinen mitä olen kuullut, on tarve useampaan kameraan. Yhdessä on kiinni yleensä pitkä tele, kolmesatanen tai nelisatanen. Toisessa rungossa on usein 70-200 tai jotain muuta lyhyempää. Pokkari, joka käynnistyy nopeasti, on kaulassa tai kiinni auton turvakehikossa.- Canonisti
okaro kirjoitti:
Ei Afrikassa juuri hämärää ole, tulee hyvin nopeasti pimeää.
Kuuluin aikaisemmalla asuinpaikkakunnallani eläinkuvauskerhoon. Mukana oli myös kokeneita safarikuvaajia, jotka kertoivat, että iso osa eläin kuvista otetaan juuri lyhyessä aamu- ja iltahämärässä. Sen takia pitkän telen valovoima on niin tärkeä. (Itse kuvasin tuohon aikaan vain maisemia.)
On muuten hyvä mieltää, ero kuvaajille suunnattujen retkien ja muiden välillä. Kuvaajille suunnatut retket on rytmitetty eri tavalla. Kohteilla ollaan pidempään, jotta kaikki saavat tahtomansa kuvat. Aamu- ja iltahämärät ollaa kuulemma juuri niillä kohteilla, joilla isojen petojen oletetaan liikkuvan. - Canonisti
National Geographicin matkoja on kehuttu.
http://www.nationalgeographicexpeditions.com/expeditions/tanzania-photo/detail
Nyt oli listalla vain yksi Afrikan safari valokuvaajille. Usein niitä on ollut enemmän.
- innoskaskuvaaja
en nyt ihan safarille ole menossa, mutta pitkää valotusaikaa tulee käytettyä paljon. Mukaan lähteen myös action kamera ja kännykkä, mutta näistä ei taida olla paljoa iloa jos teen esim. startrail-kuvausta ja kamera saa lämpöhalvauksen...Niin ja kamera on 6D
- cndmsgf
Kamera kestää kyllä sen lämmön, mitä kuvaaja, mutta kanattaa yrittää pitää musta runko suoralta auringolta piilossa. Olen itsekin kokenut ja nähnyt toistenkin kameroiden sekoavan jos ne on porottavassa auringossa. Pinta tulee kättäpolttavaksi.
Peilikameroissa ei lämpöongelma tule nin äkkiä esille, kuin peilittömissä, joissa kenno "palaa" koko ajan, kun etsimeen tiiraillaan.
Peilillinen käyttää virtaa vain kuvaushetkellä.
Kamerasta kannattaa otetetun kuvan näyttö ja säätönäyttö sulkea sähkönkulutuksen ja lämmönnousun vähentämiseksi. Ne saa aina napista käyttöön tarvittaessa.
Yöilma on aina viileämpää kuin päivällä, enkä ole kuullut tähtikuvaajien valittavan kameran lämpöhäiriöistä. Pitkien valotusaikojen kohina on yleensä suurin ongelma.
Oikeassa tropiikissa on myös kosteusongelma, jota pidän pahempana kuin kuiva lämpö.
Linssit höyryyntyy läpinäkymättömiksi ja kamera valuu vettä.
Sain yhden halpiskameran, jossa ei ollut mitään tiivistystä jumiin kosteuden vuoksi. Otin akun ja kellopariston pois, kamera kuivumaan kaikki luukut auki niin seuraavana päivänä se taas toimi kuin ennenkin.
- Tsuumikos
Vaalean sävyinen laukku mieluummin kuin musta?
- sdethet
Mitä tarkoittaa tässä "tropiikkiin"? Tropiikissa voi olla mitä vain sademetsästä autiomaahan, lämpö ei ole mikään ongelma kunhan ei jätä kameraa päiväksi aurinkoon. Viidakossa taas on vähän valoa.
- Canonisti
Hyvä kysymys. Yksi määritelmä on: "Ilmastovyöhykkeenä tropiikilla voidaan tarkoittaa ilmastoa, joka on lämmin tai kuuma ja kostea ympäri vuoden" (wiki). Tätä lienee käytetty useimpien vastausten pohjana, vaikka kuten sdethet totesi, joissakín määritelmissä on mukana myös kääntöpiirien välissä olevat muut alueet, kuten aavikot.
- Tsuumikos
Joidenkin kompaktikameroiden ohjekirjoissa pidetään kameralle sopivana lämpötilana 0...40 astetta. Kyseenalaista, voiko sellaista käyttää Intiassa 50 asteen helteessä..?
- Pidänlämpimästä
Kyllä niitä voi käyttää, mutta tehdas haluaa siirtää riskin kuluttajalle. Ensin kaiketi kenno lopettaa toiminnan lämmön noustessa ja sitten lähtevät öljyt valumaan.
- ei_tollo
Laita se jääkaappiin tollo.
- Canonisti
Tässä on hyvin laitelähtöinen juttu kuvaamisesta sademetsässä.
http://nickgarbutt.com/rainforest-photography/
Hiukan ihmettelen tele-suositusta aloittelijalle, kun samalla puhutaan hyvin vähästä valosta ja kosteuden aiheuttamista ongelmista.
Jalusta yms. ovat selviä asioita. Diffuusorin ja salamalaitteen painottaminen olivat mielenkiintoisia seikkoja.- yttyfoto
Sademetsän kosteutta liioitellaan, samat lukemat löytyvät helposti Suomessakin monta kertaa vuodessa. Kameran pitää antaa olla koko ajan samassa lämpötilassa ympäristön kanssa.
- Tsuumikos
>> Hiukan ihmettelen tele-suositusta aloittelijalle, kun samalla puhutaan hyvin vähästä valosta ja kosteuden aiheuttamista ongelmista. <<
Youtubessa on ollut videota, kuinka joku kuvaili salamalla ja telemakrolla käärmeitä ym. Oli muistaakseni Tokinan 100-millisen makron arvostelua tai kehumista. - Canonisti
Tsuumikos kirjoitti:
>> Hiukan ihmettelen tele-suositusta aloittelijalle, kun samalla puhutaan hyvin vähästä valosta ja kosteuden aiheuttamista ongelmista. <<
Youtubessa on ollut videota, kuinka joku kuvaili salamalla ja telemakrolla käärmeitä ym. Oli muistaakseni Tokinan 100-millisen makron arvostelua tai kehumista.Juuri noin. Hyvälaatuinen makro on tiivis. Huonolaatuinen zoomi on tunnetusti imuri.
- Canonisti
Asiaa liippaava huhu siitä, että uusi Fuji f/2.0 200 mm tulee olemaan harmaa, ei musta.
https://www.fujirumors.com/fujinon-xf200mm-f2-ois-wr-will-be-white-light-grey-for-better-image-quality/
Jutun ja kommenttien mukaan lämpölaajeneminen ei aiheuta ongelmia valkoisissa teleobjektiiveissa samalla tavalla kuin mustissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809