Suomalaiset saivat taas valita suosituissa kansalaismielipiteiden mittauksissa arvostetuinta presidenttiämme [1. Nyt valintamahdollisuuksissa olivat kaikki istuneet ja istuva presidentti – siis myös näin, että Sauli Niinistö oli valittavissa. Yle harjoitti yksipuolista suosimista – huomataan hyvin että on menossa presidentinvaalit 2018.
…
[1 ~ https://yle.fi/uutiset/3-10008736 -
Kansa käy äänestysuurnille tämän kuun lopulla ja kansalaiskyselyt ennakoivat istuvan presidentin menevät suoraan ensimmäiseltä kierrokselta toiselle kaudelleen. Nyt kansalaisten verovaroin ylläpitämä mediakanava syyllistyi suorastaan törkeään suosimiseen, perustelut esitetään tässä:
Kopioitu Yle-uutisoinnista: ” … Noin puolet suomalaisista nostaa Kekkosen kolmen eniten arvostamansa presidentin joukkoon ... _ ... Urho Kekkonen, Sauli Niinistö ja Mauno Koivisto ovat suomalaisten mielissä kaikkien aikojen arvostetuimmat tasavallan presidentit ... _ ... Lähes puolet, eli noin 49 prosenttia kyselyyn vastanneista suomalaisista asettaa Kekkosen kolmen eniten arvostamansa presidentin joukkoon. Kauas ei jää istuva presidentti Niinistö, jonka lähes joka toinen, eli noin 45 prosenttia valitsee kolmen kärkeen ... " -Yle ... Mitä tuumaat? … ” -kopioitu Yle -uutisesta 6.tammikuuta 2018
Kansa sen sijaan tietää monin osin, että meneillään olevissa presidentinvaaleissa on yksi ehdokas, joka hyötyy vähintäänkin epäsuorasti Kekkosen valitsemasta kansalaistemme arvostetuimmaksi presidentiksi – kautta aikain. Ykköseksi valittiin 49 prosentin tulokselle Urho Kaleva Kekkonen joka aikanaan nosti Suomen nuorimmaksi ulkoministeriksi Paavo Väyrysen.
Väyrynen kantaa Kekkosen perintöä
~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2015/07/itsenaisyysmies-paavo-vayrynen.html -
Paavo on ulkopolitiikan ministerivuorokausiltaan kokenein ulkoasioidenhoitaja. Toinen ulkopolitiikan älykkö ja kokonaisvaltaisuuden ymmärtäjä on demareiden Erkki Tuomioja.
Miksi Yle esittää noin härskin suosituimmuuden istuvalle presidentille?
Miksi kansalaisvaroin ylläpidettävä uutiskanava muotoilee noin suoraviivaisen alleviivauksen Sauli Niinistölle, kun aiheen olisi voinut uutisoida kuten rehellisesti Iltalehti teki ---
Tässä Iltalehti ote:
~ http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801062200649998_pi.shtml -
"Kysely: Kekkonen on arvostetuin presidentti ... _ ... Suomalaiset arvostavat presidenteistä eniten Urho Kekkosta. Seuraavina tulevat Sauli Niinistö ja Mauno Koivisto. ... " -Iltalehti
...
Suomalaiset saavat kerrankin kiintoisat presidenttivaalit
Kirkoissa eikä tupailloissa ole päätetty ketkä menevät toiselle kierrokselle. Jo nyt on selvää että Väyrysen mahdollisesti noustessa toiselle kierrokselle Sauli Niinistön kanssa – on Niinistö ”pulassa”, sillä Väyrysen kovat esille nostot [2 vaativat meriselitykset asiaan osallistuneelta – eli istuvalta Sauli Niinistöltä. Kysymys on EMU- eli markan eliminoimisesta sekä kohtalokkaasta Nato – Isäntämaa pöytäkirjasta [3.
Superyllätys tiedossa?
Keskustalaisten tupailloissa käy kuhina – nyt päätetään Keskustan peruskysymyksen - alkiolaisuuden [4 kunniasta. Virallinen Matti Vanhanen ei saa kannatusta, ja Paavo Väyrynen menee jo nyt edelle.
Tupailloista huhuillaan, että keskustalaiset tekevät konsensuksen ja päätyvät alkiolaisuutta kannattavan Paavon taakse – näin Väyryselle olisi latautumassa tuon vuoden 2012 presidenttivaalien puolisen miljoonaa ääntä … niin tai näin, saamme kiintoisat presidenttivaalit, koska Väyrynen astui kehiin.
…
[4 ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Santeri_Alkio -
PS.
On tosiasia että Väyrynen ärsyttää monia, tai kauniimmin sanottuna Paavo ei jätä ketään kylmäksi. Paavosta pidetään ja osa liki vihaa, mutta miksi – anna siihen vastauksen: Paavo on liki aina oikeassa, ja sehän harmittaa monia [5, mutta luo kunnioitusta yhä laajemmissa kansanryhmissä.
…
[5 ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2012/03/vayrysen-sujuvuus-jyraa-ja-se-arsyttaa.html -
Ilkka Luoma
Kansalaiskirjoittaja Helsingistä
https://ilkkaluoma.blogspot.fi
https://www.facebook.com/first.ilkka
US VU 24 T BL BL BL FB FB FB BLOG 159599
444_4030
Suoraa suosimista: Yle tukee istuvaa presidenttiä
IlkkaLuoma
1
56
Vastaukset
- Bror-Erik1974odin-1Ac
Edellinen suivaantunut kirjoittaja näkyy pahoittaneen mielensä niinkin muka tärkeästä seikasta ettei kansa ole samaa mieltä hänen kanssaan (sic!) . -Suomen Yle on kyllä verraton
media monipuolisessa tarjonnassaan kuten eilisehtoon Eppu Normaali- ja saimaailmiö do-
kumentit kiistatta osoittivat isänmaallisin sanoin ja sävelin ja Kaurismäkien tallentamana. :)
-Vot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819