Päätökset päänmenoksi

Valtio aikoo säästää vanhuspalveluista ensi vuosikymmenellä joka vuosi lähes miljardi euroa. Kymmenessä vuodessa vanhusten palveluista aiotaan mahdollisesti säästää siis lähes 10 miljardia euroa.

https://www.aamulehti.fi/kotimaa/tasta-hallitus-ei-puhu-3-miljardin-sote-saastolistalla-vanhukset-vammaiset-ja-nuortenpsykiatria-23925134/
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kulttuurimme rikastajien ja geeniperimämme parantajien koko loppuelämän mittainen täysylöspito ilman työvelvoitetta tulee Suomelle niin kalliiksi, että pakko ottaa rahat siihen vanhuspalveluja heikentämällä.

Äänestä

No tietenkin, kun vanhusten määrä on suurimmillaan niin silloinhan hoidoista säästetään. Se on politiikkaa se. Nyt on suuret ikäluokat jo melkein kaikki eläkkeellä, mutta vielä hyvässä kunnossa, mutta kymmenen-kahdenkymmenen vuoden päästä tarvittais resursseja, joita ei sitten ole.

Me tulevat vanhukset kuollaan kuin rotat loukkoihimme. Ei se auta, vaikka kuinka yritettäis pitää itsemme hyvässä kunnossa, vanhuus ja heikkous tulee kuitenkin.

Äänestä

Kyllä suuret ikäluokat rahastivat homman jo nuorempana. Kaikki korot sai vähentää verotuksessa. Siis ne kulutusluototkin joilla tehtiin jokakeväisiä etelänmatkoja jne. Opintolainaa nostettiin,vaikka ei tarvinut,ne laitettiin korkeakorkoiselle. Ja nyt kun ne halvoilla aravalainoilla maksetut talot on myyty kaksinkertaisella euromäärällä,kuin mitä ne maksoi markkoina,niin nyt on sitten aika alkaa itkeä kun ei kukaan hoida tulevaisuudessa. Muittenmuassa minulta joka olen tulevaisuudessa tämän edellisten ikäluokkien luoman sosiaaliturvan maksumiehenä on turha odotella kovinkaan suuria sympatioita....

Äänestä

Se on juuri näin..se ajan demarit veti täpöllä omaan pussiin.me olaan tämän paskapyykin maksumiehiä ja Naisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylläpidot kirjoitti:

Valtio aikoo säästää vanhuspalveluista ensi vuosikymmenellä joka vuosi lähes miljardi euroa. Kymmenessä vuodessa vanhusten palveluista aiotaan mahdollisesti säästää siis lähes 10 miljardia euroa.

https://www.aamulehti.fi/kotimaa/tasta-hallitus-ei-puhu-3-miljardin-sote-saastolistalla-vanhukset-vammaiset-ja-nuortenpsykiatria-23925134/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu