Microsft kunnostauttuu taas oikeen huolella!
https://www.mikrobitti.fi/2018/01/windows-7-kayttajat-ovat-ongelmissa-meltdown-ja-spectre-paivitykset-kaatavat-tietokoneen/
eikä kymppipäivityskään mennyt putkeen!
https://www.mikrobitti.fi/2018/01/microsoftin-suoritinhaavoittuvuudet-korjaava-paivitys-meni-poskelleen-amd-kayttajat-ongelmissa/
Miksi kokoajan Tuskailla Windowsin kanssa?
Päivitys kaataa W7 laiteen
29
77
Vastaukset
- kurapois
Poista koko windows.
- Loppurahastaminen
Nyt on kyllä aika! Määkin poistin tänään. Ubuntu tuli tilalle!
Vaihken ole nörtti, niin hyvin onnistu! - sontapoiskoneesta
KYLLÄ!
- WinUbMint
Jos teistä joku olisi oikeasti vaihtanut käyttöjärjestelmää, tietäisitte ettei sitä vanhaa tarvitse ensin poistaa. Mutta kun olette vain trollaavia höperöitä, ette tiedä.
- MulkkujaOvat
W7 kaadon tais MS tehdä tahallaan
- Ominaisuusseon
Ei niiden tarvi tahallaan, ne ei osaa, ainahan päivitykset menee päin widdua!
- cvbcvbn
Voi voi voi voi voi voi voi voi voi voi voi voi voi...
Hahhahhahhaaa.- Bööööörb
Oothan windowsin vakoilema. T. NSA😎
- HienostiPoijaaat
Nicrosoft laatu tuli taas esiin näyttävästi
- et_ehdi
Käytätkö sitä persaukisten kommari-wintoosaa muuhunkin kuin paskan jauhamiseen ??
- win-hullu-puuro
Hyvin tuo sinultakin sujuu, paskanjauhaminen, tuolla " kommari-wintoosaa":lla.
- M-vatipääPena
win-hullu-puuro kirjoitti:
Hyvin tuo sinultakin sujuu, paskanjauhaminen, tuolla " kommari-wintoosaa":lla.
Joo, varmaan sodan nähnyt seniili huru-ukko
Vatipäässä edeleen.
- AMD-AthlonX2
Olisi hieman fikusumpaa laittaa jo heti avaukseen se oleellisin j ayksilöity informaatio tuollaisen harhaanjohtavan yleistyksen sijaan.
* Ongelmaksi ovat kuitenkin muodostumassa AMD Athlon X2 -suoritinperhettä käyttävät käyttäjät, joilla päivityksen asennus kaataa Windowsin.
Ps. Hieman sama kun tuossa jokin aika sitten, joku "viisas" mässäilisi avauksessaan ja otsikoinnissaan sillä, että Linux kaataa tietokoneita / tietokoneet.
Todellisuudessa oli kyse testiversiosta, joiden kanssa voikin tulla joskus ongelmia, vaikka harevemmin tuon asteisia. Lisäksi kyse oli tietyistä konemalleista, ei kaikista.- M-vatipääPena
huru ukko vatipää taas sätää valheitaan
Windows on paska vaihka pellet puhus mitä. - AMD-AthlonX2
M-vatipääPena kirjoitti:
huru ukko vatipää taas sätää valheitaan
Windows on paska vaihka pellet puhus mitä.Voi paranoiaista ja sisälukutaidotonta trolli-lapsiparkaa, jolle jostakin kommentoijasta on näemmä tullut uskonto ja jota on näkevinään kaikkalla.
Kannustaisin tuonkin ajan käyttämistä ihan aidon oikeasti hyödylliseen ja omaa elämää rakentavaan ja eteenpäin vievään toimintaan.
Mikäli jo teineys ja nuoruus lähtee tuolle ladulle, niin henkilön tulevaisuudesta ja elämässään menetymisen puolesta ei voi laittaa kopekkaakaan likoon.
Sitten kaikki ne fiksut nuoret ovatkin ihan oma lukunsa, eikä heillä ole aikaa ja motiivia alentua polttamaan ainutkertaista ja lyhyttä elämäänsä tuollaiseen aktiiviseen ja _aivottomaan_ suunsoittoon foorumeilla.
Sad - Bööööörb
AMD-AthlonX2 kirjoitti:
Voi paranoiaista ja sisälukutaidotonta trolli-lapsiparkaa, jolle jostakin kommentoijasta on näemmä tullut uskonto ja jota on näkevinään kaikkalla.
Kannustaisin tuonkin ajan käyttämistä ihan aidon oikeasti hyödylliseen ja omaa elämää rakentavaan ja eteenpäin vievään toimintaan.
Mikäli jo teineys ja nuoruus lähtee tuolle ladulle, niin henkilön tulevaisuudesta ja elämässään menetymisen puolesta ei voi laittaa kopekkaakaan likoon.
Sitten kaikki ne fiksut nuoret ovatkin ihan oma lukunsa, eikä heillä ole aikaa ja motiivia alentua polttamaan ainutkertaista ja lyhyttä elämäänsä tuollaiseen aktiiviseen ja _aivottomaan_ suunsoittoon foorumeilla.
SadHuru-Ukot! Pottapäät!
hohoi...
Oothan windowsin vakoilema. T. NSA😎 - Kaikkijunturaan
Varmaan suurin osa W7 konesita on Athlon X2
- Etsellasta
Pakkopäivitin yhden DV6 HP, Juntturaan se meni.
- AMD_epäluotettava
https://www.neowin.net/news/heres-why-some-amd-systems-are-failing-to-boot-after-installing-microsofts-patches
Meltdown/spectre päivitys on tehty yhteistyössä AMD:n ja Intelin kanssa.
AMD on toimittanut MS:lle tiedot vanhoista prossuista ja myös hoitanut testauksen ja väittänyt että päivitys toimii vanhoillakin prossuilla. Vain amd:n toimittamat tiedot ovat olleet täysin virheellisiä ja mitään testejä ei tehty.
Intel puolestaan on toimittanut oikeat tiedot koskien vanhojakin intel-prossuja ja myös hoitanut testauksen moitteetomasti, joten Intel-koneissa ei esiinny mitään toimintahäiriöitä. - Eipäivittele
ei tullut vielä päivitystä
- amd_ei_päivity
Päivitys asentuu tällä hetkellä ainoastaan Intel-koneisiin.
MS on ottanut amd:n pois päivityslistalta, joten toistaiseksi amd-koneissa on poikkeuksellisen paha turva-aukko (spectre) eikä niillä kannata käyttää verkkopankkia ja nettikauppoja, ei edes kannata lukea sähköpostia amd:llä. Kaikki salasanat ja tunnukset menevät rikollisten tietoon. - pannaanpannaansanoipaavi
amd_ei_päivity kirjoitti:
Päivitys asentuu tällä hetkellä ainoastaan Intel-koneisiin.
MS on ottanut amd:n pois päivityslistalta, joten toistaiseksi amd-koneissa on poikkeuksellisen paha turva-aukko (spectre) eikä niillä kannata käyttää verkkopankkia ja nettikauppoja, ei edes kannata lukea sähköpostia amd:llä. Kaikki salasanat ja tunnukset menevät rikollisten tietoon.Sellainen se Windows on. Jakaa ja kertoo kaiken. Onneksi ennen Windowsia oli toisin, silloin oli niitä jotka jakoivat mutteivat kertoneet.
- on_kumma_juttu
amd_ei_päivity kirjoitti:
Päivitys asentuu tällä hetkellä ainoastaan Intel-koneisiin.
MS on ottanut amd:n pois päivityslistalta, joten toistaiseksi amd-koneissa on poikkeuksellisen paha turva-aukko (spectre) eikä niillä kannata käyttää verkkopankkia ja nettikauppoja, ei edes kannata lukea sähköpostia amd:llä. Kaikki salasanat ja tunnukset menevät rikollisten tietoon.Kuinka niillä tähän asti on sitten voinut asioida pankeissa niin ettei salasanat yms. ole menneet rikollisten tietoon?
- Voivittuuuuu
Kaataa se. paska!
MS veti sen takasi! ei saa enään. - PäivittäkääKoneenne
Nuo olisi pitänyt päivättää Kymppiin jo pari vuotta sitten. Oma moka jos ei pidä laitteitaan ajantasalla.
- Röörirööbe
Ohhoo Vaklausta kerakkseen windowsiin?
Aikoinaahan windowsista löyty NSA bacdoor
https://en.wikipedia.org/wiki/NSAKEY
siettemmin löydetty muitakin
https://en.wikipedia.org/wiki/Hardware_backdoor
Ja onko tääkin Spectre- ja Meltdown NSA takaovi?
NSA on tunkenut kameroihin ja tulostimiin tunnistte osan jolla tulosteesta tai kuvasta pystytään tunnistaan tulostin tai kamera ym tietoo siittä.
Micrsoft tekee samaa omiin, jolla jokainen windosilla tehty juttu pystytään kohdentaan tiettyyn koneeseen. W10 kirjoitaa jopa katseluhistoriaa.
- MS-Mokas
Ilmeisen paha ongelma, microsoftia syytettiin jo jopa tahallisesta jumittamisesta. nyt päivitys vedetty takasin. windowsphone päivitys sotki kai kaikki päivitetyt puhelimet.
- Muillehelpooo
Miten microsoftille tää on näin vaikee asia?
kaikki päivitykset menee aina vituiks.
- proprpooo
Ensin oli Intel nytkö sitten ADM? Onko W7 päivitys jo annettu? ADM on kannettavassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822