Suostuuko transsukupuolinen nainen työntekoon ?

2018____

5

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräsvaiin

      Miksei kelpaisi, jos ei ole jo muissa töissä? Suurempi ongelma kai olisi hyväksyykö asiakas transnaisen hoitajaksi, jos tausta näkyy päälle. Ihmettelen kyllä tuossa jutussa mieshoitajien paljoutta, eikö hoitajista enemmistö ole juuri naisia?

      • utfugiiuguilk

        Kyse taitaa olla lähihoitajista. Työkkärit ovat työntäneet paljon pitkäaikaistyöttömiä miehiä uudelleenkoulutettavaksi lähihoitajiksi. Toisaalta tällaisiin avustaviin hoitotehtäviin tarvitaan voimakkaampia henkilöitä. Mieheltä potilaan nostelu ja kääntely sujuu helpommin kuin naisella. Intiimihoidon ongelmat on sitten eri asia. Pesut ym. eivät oikein kuulukaan sairaanhoitajalle, sitä varten ovat lähihoitajat ja muu avustava henkilökunta.


      • 2342323423

        Kyllä kuule se sairaanhoitajakin pesee ja vaihtaa vaippaa, kun ei ole avustavaa henkilökuntaa enää oikeastaan missään. Samaa paska hommaa kaikille tasapuolisesti :)


    • eitaastätä

      Se, että lääkäri tai hoitaja JOUTUU olemaan TYÖNSÄ VUOKSI tekemisissä asiakkaan alastoman kropan kanssa, josta ei ole PÄTKÄÄKÄÄN kiinnostunut, ei todellakaan liity metoo-kamppanjaan millään tavalla.

      • menijoliianpitkälle

        Joo, mietin kanssa samaa. Metoo kampanja sai taas aivan uuden sfäärin. :D
        Hoitajatkin kun joutuvat kaikenlaisia tyyppejä pesemään työssään, niin nyt sekin on me too :D :D
        Voi itku tätä uhriutumista.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe