Viljelijän ympäristötuet ja Itämeri

Ympäristötukia maksetaan viljelijöille muttei vaadita oikeasti yhtään mitään...

Suomen meriympäristön tila on heikentynyt: rannikko rehevöityy, linnut ja kalat kärsivät. Avainasemassa rehevöitymisen torjunnassa on maatalous, jonka ravinnekuormitusta ei ole onnistuttu kunnolla kääntämään laskuun.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005517301.html
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ai ei vaadita mitään? Siinä erehdyit

Rehevöitymisen aiheuttaa maatalous? Taas erehdyit

Äänestä
  • tyypillistä viljelijöille on ettei tuloksilla ole niin väliä... kunhan vain tuet juoksee

    Äänestä

Vai pitää oikein vaatia? Hollannissa ei tarvita edes ojissa suojakaistoja.

Ymppihän rajoittaa lannoitteen määri eli vähentää satoja = liikevaihtoa ja palkkaa.

Kohtahan tilanne on ettei niitä ypäristötukia kukaan hae, kun saa lannoittaa kunnolla ja todellakin tienatakkin. SUOSITTELISIN TUEN PIKAISTA NOSTAMISTA.

Äänestä
  • juntti vaatii ja vinkuu tukiaisia...

    Äänestä

  • Tajusitko lukemaasi?

    Äänestä

Vielä 70-luvulla koulussa opettettiin ettää Egyptin ja ja yleensä Niilin voimaperäinen viljey muinaisina aikoina perustui tulvien tuomaan ravintekkaaseen maa-ainekseen joten fosforia ollut jo tuolloin maaperässä ja rehevöitymistäkin tapahtunut.

Äänestä
  • J
    Jostain dok.ohjelmasta jäi mieleen Alin valitus, että Niilin vesion nykyään liian puhdasta, ei sillä kasva. Kalliita ostolannoitteita joutuu käyttämään.
    Saharan hiekkamyrskyt lannottaa kuulemma Amatsoonin sademetsätkin ja onhan sielä Saharassa se 300km pitkä hihna, joka tuo fosforia Välimeren rantaan laivattavaksi.

    Äänestä

On selvää näyttöä miksi meret saastuvat etelän kaupungien edustoilla ja rehevöityminen leviää pitkin rannikkoa.

Äänestä

sedrftgyu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LikaavatTukijussit kirjoitti:

Ympäristötukia maksetaan viljelijöille muttei vaadita oikeasti yhtään mitään...

Suomen meriympäristön tila on heikentynyt: rannikko rehevöityy, linnut ja kalat kärsivät. Avainasemassa rehevöitymisen torjunnassa on maatalous, jonka ravinnekuormitusta ei ole onnistuttu kunnolla kääntämään laskuun.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005517301.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu