Ympäristötukia maksetaan viljelijöille muttei vaadita oikeasti yhtään mitään...
Suomen meriympäristön tila on heikentynyt: rannikko rehevöityy, linnut ja kalat kärsivät. Avainasemassa rehevöitymisen torjunnassa on maatalous, jonka ravinnekuormitusta ei ole onnistuttu kunnolla kääntämään laskuun.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005517301.html
Viljelijän ympäristötuet ja Itämeri
9
51
Vastaukset
- kirjoitafaktaa
Ai ei vaadita mitään? Siinä erehdyit
Rehevöitymisen aiheuttaa maatalous? Taas erehdyit- tuotantotaisuojelu
tyypillistä viljelijöille on ettei tuloksilla ole niin väliä... kunhan vain tuet juoksee
- jopavalitseetien
Vai pitää oikein vaatia? Hollannissa ei tarvita edes ojissa suojakaistoja.
Ymppihän rajoittaa lannoitteen määri eli vähentää satoja = liikevaihtoa ja palkkaa.
Kohtahan tilanne on ettei niitä ypäristötukia kukaan hae, kun saa lannoittaa kunnolla ja todellakin tienatakkin. SUOSITTELISIN TUEN PIKAISTA NOSTAMISTA.- juhjuu
juntti vaatii ja vinkuu tukiaisia...
- vähäpoikajopa
Tajusitko lukemaasi?
- tehthetheh
Vielä 70-luvulla koulussa opettettiin ettää Egyptin ja ja yleensä Niilin voimaperäinen viljey muinaisina aikoina perustui tulvien tuomaan ravintekkaaseen maa-ainekseen joten fosforia ollut jo tuolloin maaperässä ja rehevöitymistäkin tapahtunut.
- köyhäweronmaksajaeläk
J
Jostain dok.ohjelmasta jäi mieleen Alin valitus, että Niilin vesion nykyään liian puhdasta, ei sillä kasva. Kalliita ostolannoitteita joutuu käyttämään.
Saharan hiekkamyrskyt lannottaa kuulemma Amatsoonin sademetsätkin ja onhan sielä Saharassa se 300km pitkä hihna, joka tuo fosforia Välimeren rantaan laivattavaksi.
- VesivessaJaPurkuputki
On selvää näyttöä miksi meret saastuvat etelän kaupungien edustoilla ja rehevöityminen leviää pitkin rannikkoa.
- ertftygy
sedrftgyu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809