Millaisia kokemuksia auringonkukan viljelystä

sunfloweria

Tarkoitus on kylvää ensi kesäksi muutama lohko auringonkukalle, yhteensä n. 20ha. Kokemuksia kaipailisin lähinnä kasvinsuojeluun liittyen, mutta muistakin kokemuksista viljelyssä olen kiinnostunut, kuten kylvöön ja puintiin liittyen.

2

2857

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunfloweria

      Kovin paljon tuntuukin olevan kokemuksia auringonkukan viljelystä tällä palstalla! Sen verran on nyt todettava, etten ole ensimmäistä kertaa viljelemässä auringon kukkaa. Aiemmin oli vain ongelmana kasvinsuojelu, kun siihen ei oikein löytynyt kunnon aineita. Joten siihen kaipaisin muiden viljelijöiden kokemuksia.
      Kylvöön teetin kolopyörät aikoinaan Turengissa Tumen tehtaalla, mutta nyt ajattelin käyttää toisenlaista kylvömenetelmää. Kylvöön liittyviä kokemuksia kaipailisin toki myös.

      Auringonkukan siemenet on hankittu tuolle 20 hehtaarille, joten niillä mennään! Mielenkiinnolla jännitän nyt näiden talven säiden vuoksi, miten syysviljat talvehtivat, kun sain huonosta syksystä huolimatta kylvettyä kohtuullisen alan syysviljalle.

    • sunfloweria

      Nyt on sitten kylvetty auringonkukkaa, tosin ei ihan tuota alunperin ajateltua pinta-alaa, siitä jäätiin muutama hehtaari, kun tuli muutoksia viljelysuunnitelmiin.
      Eli nyt vain odotellaan, että nähdään tuloksia. En kylvänyt näillä em. kolopyörillä vaan muulla systeemillä. Kylvösyvyys 3cm. Kokeilua siis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe