Harkitsen vakavissani alanvaihtoa (nyk. lähihoitaja) merkonomiksi/toimistosihteeriksi. Niin kyllästynyt kireään ilmapiiriin ja selkään puukottamiseen mitä hoitoalalla on! Siksi kysyn nyt tärkeän kysymyksen:
Onko toimistotyö mukavaa/rentoa? Onko työ liukuhihnamaisen kiireistä? Ja se tärkein kysymys: minkälainen on ilmapiiri yleensä, esim. jossain tilitoimistossa?
En vielä osaa sanoa haluanko mihinkään osastonsihteerin virkaan sairaaloihin, kun on kuulemma tosi stressaavaa, mutta saa toki kertoa siitäkin kokemuksia! Kiitos etukäteen vastauksista!
Alanvaihto merkonomiksi. Toimistoalan ilmapiiri?
3
729
Vastaukset 3
- toimistoalan.työtön
Toimistoalan työpaikoista on todella kova kilpailu, työpaikkoja vähän valtavaan hakijamäärään verrattuna. Toimistoalan sanotaankin olevan ns. kuihtuva ammattiala. Ehkä kannattaisi opiskella ennemmin jotain ict-alan tutkintoa?
- fdgfhjkjyuse
Minäkin suosittelen ICT-alaa. Tilitoimistoissa robotiikka alkaa hyvin pian vallata alaa, ja hyvästä työilmapiiristä voi tällä huonosti palkatulla ja naisvaltaisella alalla vain haaveilla. Kirjanpitäjän työ on myös usein hyvin kiireistä ja stressaavaa.
- swgregqe
Myyttihän tuo tilitoimistoalan kiireellisyys alkaa olla. Itse olen ollut kolmessa tilitoimistossa töissä, eikä missään ole koskaan ollut mihinkään kiire. Nämä ohjelmathan sen kirjanpidon jo nykyään tekee, kirjanpitäjän työ on lähinnä tsekata että kaikki on suunnilleen sinne päin ja tehdä kuukausi- ja vuosi-ilmoitukset. Enemmänkin alalla tuntuu olevan joku meriitti, kuka tekee pisimpää päivää ja milloin ollaan viikonloppuisinkin töissä, mutta kyllä sitä neljältä pääsee töistä tilinpäätösaikanakin, kun tekee työt vain tehokkaasti ja käyttää ohjelmia hyväksi. 90% tilitoimiston asiakkaista on muutaman hengen pk-yrityksiä, joiden kuukausikirjanpitoon ei nykyvehkeillä mene tuntia kauempaa ja tilinpäätökseen veroilmoituksineen ehkä pari tuntia. Se on tietysti totta että jos ei oikein tietokonene käyttöä hallitse, niin saahan noihin aikaa sitten kulumaan.
Ei sitä kouluttautumista tälle alalle voi suositella. Tilitoimistoalan työntekijämäärä on alkanut jo laskea, eikä kyllä muullekaan toimistoalalle enää töitä sillä tavalla synny. Nykyisille tekijöille kyllä töitä vielä on ehkä jonkun 10-15 vuotta, mutta uusilla voi olla aika hankalaa. Katso mieluummmin jotain muita hommia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371383- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67868PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56693- 64676
- 37579
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi199565Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39517
- 63513