Tippunu yli 100€ vuodessa 2014 8964€ 2017 8425€
Työttömyysetuus
1
<50
Vastaukset
- 123-321
Rajummin on tippunut ansiopäiväraha vuodesta 1990 - 2018, kun les laskemisen matemaattisessa kaavassa on jakolaskun osoittajan osuutta pikku hiljaa pienennetty ja osoittajan osuutta suurennettu. Se oli aikoinaan noin 60% bruttopalkasta mutta nyt enää noin 40%. Jostakin syystä ammattiliitot eivät ole huomanneet tätä kusetusta, kun kaavan peukalointi on tapahtunut riittävän hitaasti eli keskimäärin 20% / 17 = noin 1,17% / vuodessa.
Suurempiin leikkauksiin osataan reagoida, esimerkiksi nyt tähän työttömyysturvan 4,65% leikkaukseen, mutta siihen se matematiikka sitten loppuukin.
Käytännössä tämä näkyy siinä, että ennen kohtalaisen pienenkin palkan ansiosidonnaisella tuli aikoinaan kutakuinkin toimeen, mutta nyt pienipalkkaisen ansiopäivärahan saajalla on usein laskennallinen oikeus toimeentulotukeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057361
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253441Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3421472Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?541314