newSanta -virus liikkeellä

0.5Bitcoinin_lunnaat

Viime päivinä tietoturvaa on koetellut Suomessakin newSanta -virus. Kyseessä on file encryption ransomware -virus, joka kryptaa kaikki koneelta löytyvät tiedostot ja pyytää maksamaan lunaat, jotta tiedostot vapautuvat.

Kannattaa siis pitää tietoturva ja varmuuskopiot ajan tasalla! Vai haluatko maksaa 6500 euroa = 7500 USD = 0,5 Bitcoinia siitä, että saat jatkaa omien tiedostojesi käyttöä? Maksu muuten kelpaa vain rikollisvaluutalla eli Bitcoinilla, joka onkin kehitetty nimenomaan rikolliseen käyttöön. Bitcoinia käytetään rahanpesussa, huumekaupassa, laittomissa rahansiirroissa ja edellä kuvatuissa tietokone-virus kiristyksissä. Bitcoin on hyvä valuutta, koska se liikkuu jälkiä jättämättä toisin kuin oikea raha.

Rikollisille raha kelpaa!

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kone.toimii-silti

      Tietokoneen käyttöjärjestelmä jää siis toimimaan. Tietokone toimii muutoin, mutta kaikki käyttötiedostot kryptautuvat: (videot, kuvat, tekstitiedotot, taulukkolaskennat, pdft jne. jne.)

      [[email protected]] kirjoittaa virus tiedostojen nimiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4979
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      3519
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3474
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2649
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1833
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      16
      1463
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1448
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1045
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    Aihe