Kellään tietoa?

Kannelmäessäkö

Mies uhkaili ja usutti rottweileriaan maahanmuuttajataustaisten kimppuun - hovioikeus kovensi tuomiota
Keskiviikko 10.1.2018 klo 06.35
Hovioikeus tuomitsi miehen muun muassa vapaudenriistosta ja pahoinpitelystä. Käräjäoikeuden päätöksellä mies oli saanut sakkoja, mutta nyt hänet tuomittiin myös vankeuteen.
Kuvan rottweiler ei liity tapaukseen. (SAFII)
Suomalaismies syyllistyi hovioikeuden päätöksellä neljään järjestysrikkomukseen, vapaudenriistoon, laittomaan uhkaukseen ja pahoinpitelyyn kesän ja syksyn aikana vuonna 2014.
Laiton uhkaus tapahtui heinäkuussa, kun mies oli rottweiler-rotuisen 68-kiloisen koiransa kanssa kuullut nuorten pitävän "älämölöä". Nuoret olivat maahanmuuttajataustaisia. Mies lähestyi nuoria irti olevan koiran kanssa. Miesten ja nuorten välille kehkeytyi sanaharkkaa. Yksi nuorista oli kiivennyt pihalla olleen liukumäen päälle koiraa karkuun. Mies oli uhannut nuorta sanomalla, että koira on koulutettu ja tappanut ihmisiä.

Yhden todistajan mukaan mies oli sanonut, että koira syö liukumäen päällä olevan nuoren, jos tämä tulee alas.
Rottweiler puri ja repi maahanmuuttajatytön vaatteita
Pahoinpitelyyn mies syyllistyi syksyllä 2014. Tuolloin mies oli päästänyt yöllä kerrostaloasunnon läheisyydessä rottweilerinsa hihnan irti ja käskyttänyt sen tyttöporukkaa kohti. Tyttöporukasta ainakin asianomistaja on maahanmuuttaja.
Koira oli ottanut tyttöä kiinni ja repinyt sekä purrut hänen hamettaan. Koira oli ollut tytön kimpussa jonkin aikaa ennen kuin mies oli käskenyt sen pois. Hovioikeuden mukaan miehen käyttäytyminen osoittaa tarkoitusta tehdä ruumiillista väkivaltaa, vaikkakin koiran välityksellä.
Tyttö oli tilanteen päättymisen jälkeen soittanut poliisille, mutta he eivät ruuhkaisen illan vuoksi ehtineet paikalle. Poliisi pyysi tyttöä ottamaan valokuvan miehestä mahdollista rikosilmoitusta varten. Tytön mukana ollut seurue yritti ottaa kuvaa miehestä, mutta tällöin mies uhkasi päästää koiran irti.
Mies tuomittiin hovioikeuden päätöksellä samasta tilanteesta myös järjestysrikkomukseen, koska hän oli pitänyt koiraa irti.
Uhkailua pimeässä
Kesällä 2014 mies uhkaili kahta maahanmuuttajataustaista henkilöä, äitiä ja alle 15-vuotiasta tytärtä, rottweilerin kanssa. Äiti oli pimeällä havainnut lähettyvillään miehen ja tämän ilman hihnaa kulkevan koiran, rottweilerin.
Mies oli äidin mukaan sanonut heille, että käskee koiraa repimään heidät kappaleiksi, mikäli he lähtevät liikkeelle. Samalla mies oli antanut koiran lähestyä kaksikkoa. Äiti ja tytär olivat perääntyneet rakennuksen viereen. Tilanne päättyi, kun sivullinen henkilö sattui paikalle.
Äidin mukaan tilanne oli kestänyt noin 30 minuuttia, miehen mukaan vain pari minuuttia. Tapahtumalla ei ole silminnäkijöitä, joten tilanteen kestoa ei ole onnistuttu selvittämään. Toisaalta kestolla ei ole lain silmin suurta merkitystä, sillä lyhytkin liikkumisvapauden estäminen voi tarkoittaa vapaudenriistoa, josta hovioikeus antoi nyt tuomion.
Käräjäoikeus oli tuominnut miehen kolmesta järjestysrikkomuksesta 90 päiväsakkoon, joka tekee miehen tuloilla 540 euroa. Hovioikeus lisäsi tuomioon vapaudenriiston, laittoman uhkauksen, järjestysrikkomuksen ja pahoinpitelyn. Käräjäoikeuden tuomion lisäksi mies tuomittiin vankeuteen neljäksi kuukaudeksi, jonka hän voi suorittaa 120 tunnin yhteiskuntapalveluna.
Päätökseen voi hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta, mikäli korkein oikeus myöntää valitusluvan.

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiJaksayhtään

      Näitä sairaita rasisteja isojen koirien kanssa tuntuu olevan nykyään joka paikassa.

    • Hjjjkkjkkkkn

      68 kg ei ole rottweiler, vaan syöttö porsas!

    • väkivaltarikollinen

      Helvetti millaisia sekopäitä, usuttaa nyt tappajakoira ihmisten kimppuun!

      MV:t ja muut paskalehdet kiihottavat ihmisiä ja jos niiden tarinoita seuraa jää, niin ei ihme jos tuollaista rikollisuutta alkaa näkyä.

    • TuollaisiaNeOvat

      Ihan tyypillinen koiranomistaja. Vain sekopää ottaa koiran ihmisasutuksen keskelle.

    • Renegetesfullhoundbite

      Oikein toimittu. Jos ei valtio osaa laittaa matuja nuhteeseen niin sitten se on kansalaisten tehtävä. Koiraa muslimit tottelee. Pelkäävät niitä niinkuin mannetkin. Venäjällä tuosta mamujen kurmuuttamisesta saisi kunniamitalin Suomessa onneksi vain sakkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4780
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      210
      3541
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      122
      2987
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2952
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      2889
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      54
      2372
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2367
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2243
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2055
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    Aihe