Syy tietenkin metsänomistajissa, luonnonsuojelijoissa sekä ennalta-arvaamattomassa ja ennen kuulumattomassa tykkylumikertymässä Puolangan vaaroilla.
Ei tullut lähitaloissa mieleen ilmoittaa Loisteelle uhkaavaksi muuttuneesta tilanteesta? Oisko ollut ilmassa kostonmakua? /;-)
10.1.2018
https://www.kainuunsanomat.fi/yla-kainuu/yla-kainuu-uutiset/puokion-masto-sortui-lumikuorman-takia/
Loister sähköverkon masto Puokiossa romahti nurin
16
706
Vastaukset
- siittässaitte
Sanon vaan, että ÄHÄKUTTI, oikein isoilla kirjaimilla!
- sinämaksat
Arvatkaapa kuka maksaa kunnostuksen. Aivan oikein, sinä sähkönostaja.
- siittässaitte
No sehän on selvää, veronmaksajille siitä lasku tulee, kuten tulee kaikesta muustakin, eihän se voi muuten ollakkaan! Mutta kiusa se on pienikin kiusa Loisteelle!
- johtoryhmä
Ehei. Syy on kunnan johtoryhmässä, joka mukamas tiiviisti seurasi tykkytilannetta sähkökatkoksineen. Johtoryhmän kokoonpanoon kuuluivat (Puolangan kunnan fb-sivujen mukaan) kunnanjohtaja, hallintojohtaja, elinkeinoasiamies, tekninen johtaja, sivistysjohtaja ja rehtori.
Kyseinen johtoryhmä laiminlöi tehtävänsä. Nostivat vain isot päivystyskorvaukset. Lasku siis kyseiselle johtoryhmälle. - Rapsuttelia
Kyllä tuo linkin romahtaminen on aktivointimallin syy. Juhanna Vartiaisen olis pitänyt laitaa työvoimaa muuttamaan Helsinkistä tänne rapsuttelemaan jäitä noista mastoista vaikka pakkelilastalla. Köyhässä Kainuussa ei riitä työvoimaa tuollaiseen tärkeään infrakstuurin yllä pitoon. Pannann Vartiaisen ja aktivointi mallin syyksi...Joohan??
- valmetia
Vanhasen Matti on syyllinen kun puuttui ulkopolittisessa puhessaan Kajaanissa niin myöhään ylä kainuun ulkona oleviin johtojen huonoon tilaan. On se presitentti ehokaalta myöhästä kalastella ääniä toisten vahingolla. Jarvakin oli käynyt naureskelemaassa Hyrynsalmella katkenneita puita kun hänelle sanottiin niitten olevan persujen omistamia.
- kusetuskos
Suomalainen politiikko on saanut vain energian hinnan ylös ja sähköyhtiöt eivät osaa kesällä käydä katsomassa miten linjat.....Mutta aina löytyy maksaja kun 2 tolloa elätetään.
- Voaralla
Kyllä tässä lähellä on linkin kuurettuminen nähty ja niin on nähneet Eltelin yms. työntekkiet , ketkä on sähköjohtoja rassailleet pitkin ja poekin Puokiota sekä Kaenuuta useamman viikon aijjan ja linkinni ohi kahakätteen kymmenie kertoja kurvaelleet. Kiitoksie heille että on toassiisa virrat kuitenni!
Ei vaen tuu monellakkoa mieleen lähteä nyt nuita vaijerinkiinnityksie vahtoamaan ja routakerroksie mittailemmaan ku on ollu vähän enemmän nuita muita tärkeämpiehi työhommie hijasteena. Ja onhan tuo tuossa luottanu vuosikymmenie eikä ollu ensimmäestä kertoa nuin kuurasen näkönen ja on vaijerit moassa aijemmin pysyny.
Oesko alottajalla ollut tievossa joku innokas kuuran kopistellie linkkiin kiipeämmään tai muita hyvvie ehotuksie miten sen oesi puhtaaksi soanu? Tietennii ekana oesi kannattanu käyvä niitä vaijerie kopistelemassa ettei oesi jo kiipeäjän paenosta kellistyny nurin... Ja tievoksi: Ei Puokiota keännetä missää muovossa Puokiossa vaan Puokiolla!- niinistönmies
pilkunnussijalle tievoksi PUOKIO on PIKKUMOSKOVA
- ekoekoekoko
Voaralla mennöö kertomaan saman assien (miten Puokio kirjotettaan) pienelle, ison egon omaavalle miehelle. Go on.
- ulkotulentosisäolento
luuli sinu oleva iha kunnajohtaja ku nuinni ölövisti kirjottelit... et sitte ollukkaa...
https://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/pessimistitkin-parjaavat-tykkylumen-kanssa/
– Meiltä lähti kaksi eri partiota kiertämään näitä talouksia, joihin ei tämänhetkisen tiedon mukaan saada sähköä 12 tunnin kuluessa. Pahimmat sähkökatkospaikat ovat meillä tuolla eteläpuolella Osmankajärven ympärillä ja Puokiossa, Puolangan kunnanjohtaja Esko Rautiainen kertoo. - YHteistyö
Luonnonvoimille ei mahdeta mitään, mutta ennaltaehkäisevää työtä meidän ihmisten hyvinvoinnin parantamiseksi voi tehdä paljonkin , kun kaadellaan haittapuut sähkölinjojen, hiihtolatujen läheltä vaikka pakolla jos ei muuten. Korvaus maanomistajille niin änkyröinti loppuu, monenlaisista vahingoista ja tapaturmista jopa väkivalta tilanteista vältyttäisiin , kun puututaan asiallisesti ennältäehkäisevään työhön.
- risusavotoija
Itsekseen kaatuvia ja katkeilevia riukukoivuja ja - mäntyjä ei tarvitse korvata (metsänomistajamielipiteeni). Ruikulat ennakoivasti rangoiksi tai maatumaan, se on se ja sama nykyisillä puun hinnoilla.
- eiolepakko
risusavotoija kirjoitti:
Itsekseen kaatuvia ja katkeilevia riukukoivuja ja - mäntyjä ei tarvitse korvata (metsänomistajamielipiteeni). Ruikulat ennakoivasti rangoiksi tai maatumaan, se on se ja sama nykyisillä puun hinnoilla.
Mikä pakkopa se on maanomistajan antaa maitaan kunnan hiihtolatuja varten? Ei mikään. Sähköyhtiö on toinen tarina.
- omistaasatojaha
Täytyy saada laki voimaan että saa sähkölinjoilta ottaa kysymäti sen 50 metriä puita pois molemmin puolin, korvaukseksi riittää puut. Ja vielä parempi laki olis että metsänomistajan olisi huolehdittava työstä uhkasakon pelossa
- liianpaljon
100 metriä kuulostaa kohtuuttomalta. Puuston voi pitää kurissa, kun ei anna sen kasvaa täyteen mittaansa linjan lähellä. Sähköyhtiöltä kunnon korvaus maanomistajille, niin homma hoituu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818