Pystyyko jostain tarkistamaan onko jollain hankkeella asianmukainen rakennuslupa?
Rakennusluvan tarkistaminen
12
7731
Vastaukset
- Rakennusvatvoja
Menet kuntasi rakennusvalvontaan ja pyydät nähtäväksesi kyseiseen osoitteeseen/tontille myönnetyt rakennusluvat.
- NickNailer
Jos epäilee rikosta, niin oikea viranomainen on poliisi, ei rakennusvalvonta.
Onhan näitä vaikeita naapureita työmailla näkynyt. Pahimmat ovat tunkeutuneet aitojen läpi monttuun riehumaan milloin mistäkin. Yksi oli jäädä kaivinkoneen kauhan ja kaivannon reunan väliin. - Nikkinakki
Nyt on nikki lukenut liikaa korkeajännitystä
- sadfasdfasdfasdf
Ei pysty. Hanki elämä ja jätä muiden rakennushankkeet rauhaan.
- koyfsghjkk
Tuollaisista vastauksia käy hyvin selväksi mitä vastaaja puuhailee. Koska rakentaminen on luvanvaraisista, on hyvä että oudot hankkeet saavat tekemään lisätutkimuksia. Ne keillä on taipumuksia laittomuuksiin näkevät asian tietysti kuten ylläoleva vastaaja.
- julkistatietoa
Rakennusluvat on julkista tietoa, joten rakennusluvat saa kaupungin tai kunnan rakennusvalvonnasta nähtäväksi. Monet kerrat olen tilannut rakennuspiirustukset jostain kiinnostavasta talosta, nekin saa maksamalla kulut kopioinnista. Valmiit lupakuvat, joilla voi hakea oman rakennusluvan, kun vain muuttaa tiedot omaan tonttiin!
Ja jos epäilee luvatonta rakentamista, niin kannattaa tehdä kirjallisesti siitä rakennusvalvontaan kysely. Tosin luvattomasti rakennettuja omakotitalojakin löytyy maastamme, eikä se aiheuta mitään toimenpiteitä...- Moska
Jos se määrätään oikeuden päätöksellä purettavaksi.
- NickNailer
Taas roskaa. Lupakuvilla on tekijänoikeus. Niiden kopionti omaa lupaa varten rikkoo tekijänoikeuksia.
Lupakuvat ovat - kunnasta riippuen - verkossa. Kuvat voi ladata maksua vastaan PDF:nä.
Luvatta rakennettuja taloja, myös kerrostaloja, on olemassa. Joissakin tapauksissa luvattomia on puratettu, mutta useimmiten luvaton rakennus ei ketään kiinnosta. Tosin tähänkin liittyy byrokratiahulluus: luvattoman rakennuksen purkamiseen tarvitaan - kunnasta riippuen - purkulupa.
Mitään ilmoituksia ei kannata tehdä. Ei siitä ole minkäänlaista hyötyä itselle, vaan merkittävää haittaa huonontuneiden naapurisuhteiden muodossa. . Jos epäilee rikosta, niin oikeas osoite on www.poliisi.fi - Polliissi
Ainahan siinä on verorikos, haalariporukan mukaan siis kaikki ovat poliisiasioita, ja polliissi kirja kiltisti ylös ja viskaa ö-mappiin, kuten polkupyörävarkauden.
- julkistatietoa
NickNailer kirjoitti:
Taas roskaa. Lupakuvilla on tekijänoikeus. Niiden kopionti omaa lupaa varten rikkoo tekijänoikeuksia.
Lupakuvat ovat - kunnasta riippuen - verkossa. Kuvat voi ladata maksua vastaan PDF:nä.
Luvatta rakennettuja taloja, myös kerrostaloja, on olemassa. Joissakin tapauksissa luvattomia on puratettu, mutta useimmiten luvaton rakennus ei ketään kiinnosta. Tosin tähänkin liittyy byrokratiahulluus: luvattoman rakennuksen purkamiseen tarvitaan - kunnasta riippuen - purkulupa.
Mitään ilmoituksia ei kannata tehdä. Ei siitä ole minkäänlaista hyötyä itselle, vaan merkittävää haittaa huonontuneiden naapurisuhteiden muodossa. . Jos epäilee rikosta, niin oikeas osoite on www.poliisi.fiJos omaan käyttöön rakentaa, niin niistä piirustuksista kukaan mitään ala vinkumaan. Monta rakennusta ole itselle rakentanut ja piirustukset kopioitu lupakuvista taikka jonkun tehtaan sivustoilta. Lupakuvia saa myös ladata ihan ilmaiseksi netistäkin. Tietty maksaviakin palveluita löytyy.
Meikäläisellä on luvatta rakennettu vapaa-ajan rakennus (edellisen omistajan tekosia, ostin pakkohuutokaupasta), ei ole kiinnostanut ketään. Kysyin jopa asiaa kaupungin rakennusvalvonnasta (rakennus sijaitsee ko. kaupungissa) ja rakennusvalvonnasta vastaus: "No, toisaalta, aika harvoinhan me siellä käydään." Tästä on nyt kulunut n. 20 vuotta, joten aika harvoin käyvät...
Naapurissani on toisen kunnan enklaavialue, jonne lähes kaikki n. 10 rakennusta on rakennettu ilman lupaa, ainoastaan yhdellä rakennuksella on hatarasti rakennuslupa (rakennus laajennettu melkoisesti lopputarkastuksen jälkeen ilman mitään rakennus- tai toimenpidelupia), eipä ole kiinnostanut ketään, on vaihtanut omistajaakin viime vuosina. Kaikki muut rakennukset on rakennettu ilman mitään rakennuslupia! - NäinkinVoiKäydä
NickNailer kirjoitti:
Taas roskaa. Lupakuvilla on tekijänoikeus. Niiden kopionti omaa lupaa varten rikkoo tekijänoikeuksia.
Lupakuvat ovat - kunnasta riippuen - verkossa. Kuvat voi ladata maksua vastaan PDF:nä.
Luvatta rakennettuja taloja, myös kerrostaloja, on olemassa. Joissakin tapauksissa luvattomia on puratettu, mutta useimmiten luvaton rakennus ei ketään kiinnosta. Tosin tähänkin liittyy byrokratiahulluus: luvattoman rakennuksen purkamiseen tarvitaan - kunnasta riippuen - purkulupa.
Mitään ilmoituksia ei kannata tehdä. Ei siitä ole minkäänlaista hyötyä itselle, vaan merkittävää haittaa huonontuneiden naapurisuhteiden muodossa. . Jos epäilee rikosta, niin oikeas osoite on www.poliisi.fi"Taas roskaa. Lupakuvilla on tekijänoikeus. Niiden kopionti omaa lupaa varten rikkoo tekijänoikeuksia. "
Valitettavasti rakennuksilla ei ole tekijänoikeuksia. Eli saa kopioida vaikka 1:1. Toki piirustuksia ei saa mistään varastaa vaan ne pitää saada laillisesta lähteestä kuten vaikkapa julkiset rakennuslupakuvat. - julkistatietoa
NäinkinVoiKäydä kirjoitti:
"Taas roskaa. Lupakuvilla on tekijänoikeus. Niiden kopionti omaa lupaa varten rikkoo tekijänoikeuksia. "
Valitettavasti rakennuksilla ei ole tekijänoikeuksia. Eli saa kopioida vaikka 1:1. Toki piirustuksia ei saa mistään varastaa vaan ne pitää saada laillisesta lähteestä kuten vaikkapa julkiset rakennuslupakuvat.Juuri näin! Rakennusluvat on julkista tietoa ja niistä saa lupakuvat, kun vain maksaa kopioinnin.
Useamman rakennuksen olen vuosien varrella rakentanut tälläisillä kopioiduilla piirustuksilla. Asemapiirrokset vain on sovitettu aina rakennuskohteen mukaan. Nekin on aika pitkälti vain kopioitu tonttikarttoihin ja niistä väännetty asemapiirrokset.
Rakennekuvat on myös kopioitu eri paikoista tarpeen mukaan.
Turha näistä on tuhansia alkaa makselemaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876