Lapsuutemme kauhukokemukset

Kulttuurin.kääntöpuoli

Muistatko lapsuudestasi tai teiniajoistasi ihmetystä, kauhua, pelkoa, häpeää tai suurta surullisuutta aiheuttanutta asiaa/tilannetta joka näin jälkeenpäin ajateltuna ei sitten olekaan ollut niin suuri asia miltä se on silloin tapahtumahetkellä tuntunut?

Asiat mitä ajan siis takaa voivat olla esimerkiksi ensimmäisen maitohampaan tippuminen, kuukautisten alkaminen tai ihastuksen näkeminen jonkun toisen tytön kanssa. Tai mitä ikinä mieleesi nyt juolahtikaan!

Voit halutessasi kertoa myös, miten lopulta selviydyit tilanteesta.

5

618

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tykkään nimimerkistäsi, kirjoituksesi sujuvuudesta sekä omalaatuisesta aloituksesta. Valitettavasti en nyt keksi mitään.

      • Vaikka toisaalta voihan nimimerkkisi nähdä myös teennäisenä ja tekotaiteellisena....


    • samavikainen

      Lapsuuden kauhuna muistan, kun menimme naapurin Samin (8v) Helin (10v) katsomaan hevosia kilometrin päähän hevostilalle. Itse olin 12 vuotias. Hevoslaitumen päässä oli 300 metrin etäisyydellä talleista kuusikulmainen mökki jolla leveyttä 5-7m. Mökin sivussa oli luukku josta ryömin sisään pressupohjaiseen tilaan, yht äkkiä pressu alkoi luisua pois altani, huusin muille älkää tulko tänne lattia liikkuu samalla poistuen nopeasti mutta varovasti. Pressun alta paljastui harva laudotus ja valtava virtsakaivo. Sinne kun olisi pudonnut karmean kuoleman olisi saanut. Kirosimme silloin jo paikan lukitsematonta luukkua ja tapaus pyöri unissani monta vuotta.

      • Miroo122

        Kiitos tämän muistan vielä pitkään ja mietin jos joku onkin tippunut sinne oikeasti...


    • Niiiiiikkkkeeee

      Ite olin kerran kattelemassa lehmiä naapurissa ja yht äkkiä tunnen kun joku kiskoo haalarini vyön ylimääräistä lirpukkaa samalla kun vasikka imee vyötäni sisuksiinsa kahun tunne valtaa minut ja alan vetää vyötä vasikan kurkusta. Eihän se kerenny sitä vetää ku 20cm :)))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe