1500e opintolainaa tietokoneeseen?

opintolainaaaaa

Eli olen siis 17-vuotias poika joka asuu yksin omassa kämpässä, tykkää paljon pelata ja tykkään myös tehdä youtubeen videoita ja streamata twitchiin, olen aloittanut noita hommia ja keräsin kyllä yllättävän paljon katselijoita kunnes eteen tuli mun huono kone että ei pystynyt enää tuottamaan laadukasta sisältöä joten haluaisin kokeilla miten se lähtisi käyntiin uudella koneella ja siitä tuleva ylimääränen rahakaan ei olisi pahitteeksi näin kesken opintojen . Tiedän että opintoni tulevat loppumaan 2 vuoden päästä merkonomi tutkinnolla ja sen jälkeen tavoite olisi elektroniikka myyjä niin silloin tuon lainan pois maksu ei tuntuisi missään. Ja lisäksi olen tällä hetkellä topissa elektroniikka liikkeessä ja saisin täältä kaikki elektroniikka kamat tukku hintaan eli sen verran mitä liike on silloin maksanut. Niin olisiko minun kannattava nostaa tuo 1500e koneeseen

10

2682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläkäy

      Ei kuulosta pahalta riskinotolta, jos tavoitteessa on tienatakin. Opintolaina on edullinen kunhan valmistuu tavoiteajassa.

      Sinulla on selvästi yrittäjähenkeä, mitä kannattaa kyllä hyödyntää, ties mihin se voi johtaa! Opiskeluaika on hyvä hetki testata kykyjään pienimuotoisesti, varsinkin kun opiskeletkin kaupallista alaa.

    • turhantyyr

      "tavoite olisi elektroniikka myyjä niin silloin tuon lainan pois maksu ei tuntuisi missään. "

      Lainan takaisinmaksu tuntuu aina. Aina.

      Jos tarvitset opintolainaa, ota. Mutta onko noinkin kallis tietokone nyt hyvä sijoitus? Minun mielestäni ei ole. Riittäisikö halvempi?

    • 946851

      Minustakin kuulostaa aivan älyttömältä määrältä lainarahaa, jos sen kohde on tietokone. Joo, lainoja on helppo maksella takaisin sitten, kun töitä on, mutta jos on yhtään seurannut tämän yhteiskunnan tilannetta, tietää ettei niitä töitä vaan ole kaikille, vaikka olisi mikä koulutus. Jos tarkoitus on vain kokeilla, miten "se lähtisi käyntiin", niin ei kuulosta kyllä kovin vakuuttavalta.

      Itse olen suhtautunut opintolainaan viimeisenä välttämättömyytenä. Ei se ole mitään hupirahaa tai hömpän ostamista varten. Aivan täyteen tarpeeseen tai tarkasti mietittyyn sijoittamiseen, kyllä ja silloinkin vain kun se takaisinmaksusuunnitelma perustuu muuhunkin kuin käsitykseen, että koulun jälkeen vaan mennään töihin.

    • einyt

      Hyvä että kysyt, kannattaisiko sinun ostaa lainarahalla 1500 euron tietokone. Ei nimittäin kannata, kun se ei ole välttämätön eikä tue opintojasi.

      Sinulla on vielä vuosia opintoja jäljellä. Sitä ei tiedä, valmistutko edes saati saatko työpaikkaa. Ajatuksesi ehtivät muuttua monta kertaa. Onhan edessä armeijakin?

      Sitä paitsi saatat tarvita opintolainaa aivan olennaisiin tarpeisiin vielä opiskeluaikanasi. Hyvä jos silloin ei ole opintolainaa tuhlattu sinun oloissasi liian kalliiseen tietokoneeseen.

      Siis lyhyesti: 1500 euron tietokone on sinulle tässä vaiheessa yksinkertaisesti liian kallis, koska joutuisit lainaamaan siihen rahaa ja takaisin maksamisen kyvystä ei vielä ole tietoa.

    • aödskdkkd

      1500 euron kone on ensi vuonna 1000 euron kone ja sitten jo 500 euron ja sitten 0 euron...

      Huono sijoitus, ellei nyt sitten ole ihan pakko ostaa.

    • 6472489

      Kyllä 1500 euroa voi opintolainaa ottaa. Tuollainen summa on aikuisten maailmassa aivan mitätön.

      Suuri kysymys on sitten se, miten varmistat työllistymisesi aikanaan. Sitä kannattaa miettiä paljonkin. Ei tosin tuon 1500 euron takia, sillä ei ulosotto työttömän perusosasta mitään vie.

    • opintolainaaaaa

      Kiitos kun olette ottaneet keskusteluun osaan näin runsas määräisesti! Mutta vastaan tähän muutamaan kysymykseen.

      Riittäisikö halvempi?
      -Jos minä haluan yrittää tehdä jonkunlaista contenttia esimerkiksi niin se vaatii aika lailla minimissää kyseisen koneen jonka kasaan

      Miten voin olla varma työllistymisestä.
      -Tähän mulle on vain yks vastaus, Kyllä etsivä löytää... Eli jos tarpeeksi etsii niin aina löytyy jonkunlaisia töitä.

      Mulle on lapsesta asti opetettu että kyllä työtä kovasti etsivä, työtä tulee löytämään. Olen ollut 14-vuotiaasta asti joka kesä kesätöissä ja tällähetkellä miellyttävän kokoinen summa säästö tilillä jos tulee joskus hätä. Lisäksi minulla on vanhemmat jotka hädän tullen kyllä rahallisesti tukevat

      • serkkupoika

        Hyvä! Nyt on sitten se tilanne, että kannattaisi pyytää sitä vanhempien tukea tietokoneen hankintaan. Ei tule sitten sinulle hätä käteen ja vanhemmille pakko auttaa.

        Itse en tietokonetta varten lainaa ottaisi, kun tilillä on omaa rahaa. Mutta sinähän tiedät ja tunnet sinun oman tilanteen parhaiten.


    • 984561

      Tästä seuraakin jatkokysymys. Miksi ihmeessä sinun pitäisi ottaa lainaa, jos sinulla on säästöjä? Eikö ne säästöt ole olemassa juuri sitä varten, että ne voi laittaa johonkin tällaiseen isompaan hankintaan ? Ja kuten edellä, tuli minullekin mieleen, että eikö vanhemmilta löytyisi joko osaa rahoista tietokoneeseen tai sitten ihan lainaa sen hankintaan. Miksi haluaisit olla mielummin velkaa ulkopuoliselle taholle?

    • tanelisaaatana

      ostasit traktrorin ni voisit tehä töitä helveti rotta tapa ittes
      vittu kylä hävettää kattella

      - <3 taneli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe