1500e opintolainaa tietokoneeseen?

opintolainaaaaa

Eli olen siis 17-vuotias poika joka asuu yksin omassa kämpässä, tykkää paljon pelata ja tykkään myös tehdä youtubeen videoita ja streamata twitchiin, olen aloittanut noita hommia ja keräsin kyllä yllättävän paljon katselijoita kunnes eteen tuli mun huono kone että ei pystynyt enää tuottamaan laadukasta sisältöä joten haluaisin kokeilla miten se lähtisi käyntiin uudella koneella ja siitä tuleva ylimääränen rahakaan ei olisi pahitteeksi näin kesken opintojen . Tiedän että opintoni tulevat loppumaan 2 vuoden päästä merkonomi tutkinnolla ja sen jälkeen tavoite olisi elektroniikka myyjä niin silloin tuon lainan pois maksu ei tuntuisi missään. Ja lisäksi olen tällä hetkellä topissa elektroniikka liikkeessä ja saisin täältä kaikki elektroniikka kamat tukku hintaan eli sen verran mitä liike on silloin maksanut. Niin olisiko minun kannattava nostaa tuo 1500e koneeseen

10

2686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläkäy

      Ei kuulosta pahalta riskinotolta, jos tavoitteessa on tienatakin. Opintolaina on edullinen kunhan valmistuu tavoiteajassa.

      Sinulla on selvästi yrittäjähenkeä, mitä kannattaa kyllä hyödyntää, ties mihin se voi johtaa! Opiskeluaika on hyvä hetki testata kykyjään pienimuotoisesti, varsinkin kun opiskeletkin kaupallista alaa.

    • turhantyyr

      "tavoite olisi elektroniikka myyjä niin silloin tuon lainan pois maksu ei tuntuisi missään. "

      Lainan takaisinmaksu tuntuu aina. Aina.

      Jos tarvitset opintolainaa, ota. Mutta onko noinkin kallis tietokone nyt hyvä sijoitus? Minun mielestäni ei ole. Riittäisikö halvempi?

    • 946851

      Minustakin kuulostaa aivan älyttömältä määrältä lainarahaa, jos sen kohde on tietokone. Joo, lainoja on helppo maksella takaisin sitten, kun töitä on, mutta jos on yhtään seurannut tämän yhteiskunnan tilannetta, tietää ettei niitä töitä vaan ole kaikille, vaikka olisi mikä koulutus. Jos tarkoitus on vain kokeilla, miten "se lähtisi käyntiin", niin ei kuulosta kyllä kovin vakuuttavalta.

      Itse olen suhtautunut opintolainaan viimeisenä välttämättömyytenä. Ei se ole mitään hupirahaa tai hömpän ostamista varten. Aivan täyteen tarpeeseen tai tarkasti mietittyyn sijoittamiseen, kyllä ja silloinkin vain kun se takaisinmaksusuunnitelma perustuu muuhunkin kuin käsitykseen, että koulun jälkeen vaan mennään töihin.

    • einyt

      Hyvä että kysyt, kannattaisiko sinun ostaa lainarahalla 1500 euron tietokone. Ei nimittäin kannata, kun se ei ole välttämätön eikä tue opintojasi.

      Sinulla on vielä vuosia opintoja jäljellä. Sitä ei tiedä, valmistutko edes saati saatko työpaikkaa. Ajatuksesi ehtivät muuttua monta kertaa. Onhan edessä armeijakin?

      Sitä paitsi saatat tarvita opintolainaa aivan olennaisiin tarpeisiin vielä opiskeluaikanasi. Hyvä jos silloin ei ole opintolainaa tuhlattu sinun oloissasi liian kalliiseen tietokoneeseen.

      Siis lyhyesti: 1500 euron tietokone on sinulle tässä vaiheessa yksinkertaisesti liian kallis, koska joutuisit lainaamaan siihen rahaa ja takaisin maksamisen kyvystä ei vielä ole tietoa.

    • aödskdkkd

      1500 euron kone on ensi vuonna 1000 euron kone ja sitten jo 500 euron ja sitten 0 euron...

      Huono sijoitus, ellei nyt sitten ole ihan pakko ostaa.

    • 6472489

      Kyllä 1500 euroa voi opintolainaa ottaa. Tuollainen summa on aikuisten maailmassa aivan mitätön.

      Suuri kysymys on sitten se, miten varmistat työllistymisesi aikanaan. Sitä kannattaa miettiä paljonkin. Ei tosin tuon 1500 euron takia, sillä ei ulosotto työttömän perusosasta mitään vie.

    • opintolainaaaaa

      Kiitos kun olette ottaneet keskusteluun osaan näin runsas määräisesti! Mutta vastaan tähän muutamaan kysymykseen.

      Riittäisikö halvempi?
      -Jos minä haluan yrittää tehdä jonkunlaista contenttia esimerkiksi niin se vaatii aika lailla minimissää kyseisen koneen jonka kasaan

      Miten voin olla varma työllistymisestä.
      -Tähän mulle on vain yks vastaus, Kyllä etsivä löytää... Eli jos tarpeeksi etsii niin aina löytyy jonkunlaisia töitä.

      Mulle on lapsesta asti opetettu että kyllä työtä kovasti etsivä, työtä tulee löytämään. Olen ollut 14-vuotiaasta asti joka kesä kesätöissä ja tällähetkellä miellyttävän kokoinen summa säästö tilillä jos tulee joskus hätä. Lisäksi minulla on vanhemmat jotka hädän tullen kyllä rahallisesti tukevat

      • serkkupoika

        Hyvä! Nyt on sitten se tilanne, että kannattaisi pyytää sitä vanhempien tukea tietokoneen hankintaan. Ei tule sitten sinulle hätä käteen ja vanhemmille pakko auttaa.

        Itse en tietokonetta varten lainaa ottaisi, kun tilillä on omaa rahaa. Mutta sinähän tiedät ja tunnet sinun oman tilanteen parhaiten.


    • 984561

      Tästä seuraakin jatkokysymys. Miksi ihmeessä sinun pitäisi ottaa lainaa, jos sinulla on säästöjä? Eikö ne säästöt ole olemassa juuri sitä varten, että ne voi laittaa johonkin tällaiseen isompaan hankintaan ? Ja kuten edellä, tuli minullekin mieleen, että eikö vanhemmilta löytyisi joko osaa rahoista tietokoneeseen tai sitten ihan lainaa sen hankintaan. Miksi haluaisit olla mielummin velkaa ulkopuoliselle taholle?

    • tanelisaaatana

      ostasit traktrorin ni voisit tehä töitä helveti rotta tapa ittes
      vittu kylä hävettää kattella

      - <3 taneli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe