Suunnittelen keväällä asuntoni myymistä. Minkälaisia kokemuksia teillä on Tampereen seudun välitysfirmoista. Mitä suosittelisitte ja mihinkä ei ainakaan missään nimessä kannata laittaa asuntoaan myyntiin. Kertokaa minulle mielipiteitänne ja omia kokemuksianne.
Mikä paras välitysfirma Tampereella?
Tiedosta kiitollinen
2320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sijoituskämpääni itse. Säästin välittäjien aika ruotoisen välityspalkkion eli 3-5 prosenttia, jota pystyin käyttämään tinkivarana itse myytäessä. Minulla on itsellä digikamerat, skannerit , internetit, joten osaan itse tehdä myynti- ja kuvaesitteet.
myyn kämppäsi puoleen hintaan välittäjien palkkiosta, ota yhteyttä....
Myin asuntoni kesällä 2005 ja koska olen ollut pitkään Osuuspankin asiakkaana ajattelin käyttää Tampereen OP-kiinteistökeskusta. Ja lähes kaikki mahdollinen meni pieleen.
Asuntonnostani piti olla ilmoitus verkossa. Minä sitten etsin sieltä, eikä löytynyt (samalla alueella, mutta aivan eri osoitteessa oli eri hintainen, mutta samana vuonna rakennettu asunto, josta ei ollut vielä kuvia). Kävin seuraavalla viikolla katsomassa ja kas, tuo väärän hintainen ja väärän osoitteen omaava asunto olikin minun (nyt oli saatu jo kuvat ja kuvista tunnistin omani). Jouduin kolmeen kertaan huomauttamaan ja vaatimaan heitä korjaamaan tuon virheen ennen kuin virhe korjattiin.
Välittäjä aloitti välittömästi myös hinnan hilaamisen alemmaksi ja jäi onneksi kolmisen viikkoa "yhteistyömme" alettua kesälomalle. Tuli toinen välittäjä ja kaupat saatiin tehtyä, mutta paha maku jäi, enkä suosittele ko. firmaa pahimmalle vihamielellenikään.