Vähän kohtuulisuutta toivotaan sosiaalietuuksien

JAKOON_

elintaso turismista puheenollen Suomessakin! SVEITSISSÄ rehdään näin:
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
"Sosiaaliturvalla elävät eivät voi enää päästä Sveitsin kansalaisiksi

SAMI METELINEN | 11.01.2018 | 10:19- päivitetty 11.01.2018 | 10:24

"Kansalaisuus on mahdollista saada maksamalla kaikki saadut sosiaalietuudet takaisin.
Sveitsin kansalaisuuslaki tiukkeni entisestään vuoden alusta alkaen. Jo aiemmin Sveitsin laki on estänyt sellaista henkilöä saamasta Sveitsin kansalaisuutta, joka on elänyt sosiaaliturvalla. Kansalaisuuden saadakseen on pitänyt voida osoittaa, että kykenee itse elättämään itsensä.

Nyt tuota kriteeriä tiukennettiin. Vuoden alusta alkaen ei riitä, että kykenee hakemuksen jättämisen hetkellä elättämään itse itsensä. On kyettävä myös osoittamaan, ettei ole edellisten kolmen vuoden aikana ollut sosiaaliturvan varassa.

Kansalaisuutta hakeva henkilöllä on kuitenkin vielä yksi oljenkorsi käytettävänään kansalaisuuden saamiseksi. Jos henkilö maksaa takaisin kaikki edellisten kolmen vuoden aikana saamansa sosiaaliavustukset, hänellä on mahdollisuus kansalaisuuteen.

Aiemmin oleskeluluvan turvin riittävän pitkään Sveitsissä asuneella oli mahdollisuus päästä Sveitsin kansalaiseksi. Nyt tuo mahdollisuus poistui kokonaan.

Tämä tarkoittaa sitä, että Sveitsin kansalaisuutta hakevalla pitää olla niin sanottu C-lupa eli sijoittautumislupa, minkä voi saada sen jälkeen, kun maassa on asunut tauotta 10 vuotta tai EU- ja EFTA-alueen kansalaisten kohdalla viisi vuotta. Pelkkä oleskelu esimerkiksi työn perusteella ei riitä kansalaisuuden saamiseen, vaan ensin on pitänyt hakea C-lupaa.

F-todistuksella eli väliaikaisella oleskeluluvalla (toissijainen suojelu) maassa olevien oleskeluvuodet lasketaan kuitenkin vain puolikkaina. Jos siis turvapaikanhakija oleskelee Sveitsissä koko ajan F-todistuksella, hänen on asuttava maassa 20 vuotta saadakseen mahdollisuuden kansalaisuuteen.

Kuntalaiset päättävät kansalaisuudesta
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Laki edellyttää, että kansalaisuutta hakevan on oltava integroitunut Sveitsiin. Se tarkoittaa, että henkilön pitää olla tottunut sveitsiläiseen tapoihin, noudattaa Sveitsin lakia eikä vaaranna Sveitsin sisäistä tai ulkoista turvallisuutta.

Hakijan pitää esimerkiksi kyetä osoittamaan, että hänellä on tiiviitä yhteyksiä sveitsiläisiin. Kansalaisuuden saaminen ei ole mahdollista, jos henkilö on tuomittu vähintään kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen.

Kantonien kohdalla saatetaan asettaa lisäedellytyksiä kansalaisuuden saamiseksi, esimerkiksi paikallisen murteen osaamista tai ”hyvämaineisuutta”.

Jotta pääsee Sveitsin kansalaiseksi, asuinkunnan on hyväksyttävä hakija kansalaiseksi. Tätä varten kunnan toimikunta saattaa järjestää kuulustelun, jossa selvitetään hakijan paikallistuntemusta ja sitä, miten hyvin hän on integroitunut paikkakunnalle. Joissakin kunnissa asukkaat äänestävät hakijoiden hyväksymisestä kansalaisiksi.


¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

0

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        52
        4327
      2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        110
        4154
      3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        37
        4067
      4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        65
        3917
      5. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3354
      6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        64
        3238
      7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        151
        3220
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        17
        1582
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1521
      10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

        Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
        Ikävä
        129
        1105
      Aihe