Hyvä bisnes

Hjuvapisnes

Kunta möi Helperin kiinteistön löytökellarille 22000 ekellä ja osti takasin 38000 ekellä,oliko viisasta?

17

2295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauppiaan

      kauppa on se mikä kannattaa.

    • tutkivaaaaa

      miten kunta perusteli myyntiä aikoinaan? sehän möi sen tontteineen joka oli iso
      seurasiko nyt totetuneessa kaupassa samat tontit vai ostiko kunta vaan pelkän hallin?

    • Jari_L

      Helperin myyntipäätös tehtiin aikana, jolloin terveyskeskuksen saneeraussuunnittelu oli käynnissä eikä Helperille ollut näköpiirissä minkäänlaista julkista käyttöä. Myöhemmin sitten valtuuston päätöksellä terveyskeskuksen saneeraushanke kaadettiin,
      Nyt suunnitellaan sote-keskusta uuteen paikkaan. Tästä syystä on noussut uudelleen tarve tarkastella Helperi-kiinteistön käyttöä. Kauppoja siitä ei vielä kuitenkaan ole tehty. Mikähän oli siis tämän tiedon lähde??

      • gla

        Tietolähde on Löytökellarin omistaja. Hän on leuhkinut että olisi myynyt kiinteistön kunnalle takaisin samalla hinnalla millä osti, mutta kunta tuli ja tarjosi 38 000 euroa. Näin se menee.


    • eiksNäin

      Uusille sotesopille löytyy runsaasti tilaa varalaskupaikan reunoilta Toivakkaan asti , rakennusmaasta ei liene pulaa .

    • sotesoppa

      Esperin vierellä kanssa iso tontti, mutta taidetaan olla ja myöhässä sen suhteen kun on toiset ostajat jo asialla.

    • KasKaskummaa

      Rahalla voi saada melkein minkä tontin tarvitsee kun ei ole nuuka eurojen määrästä . Joutsan kunnan päättäjät ovat rahanmäärän suhteen hyvinkin anteliaita . Sehän ei ole omasta kukkarosta .

    • Anonyymi

      Tämänkö vuoksi tyhjensi nyt rakennuksen ?

      • Anonyymi

        Juoru ei ole vielä vahvistanut tilannetta .


    • Anonyymi

      tuskin sitä hallia tyhjennetään turhaan eli kaupat on jo tehty kysy äänestämältäsi kunnanvaltuustoehdokkaltasi mitä on tapahtunut

    • Anonyymi

      Jospa siihen majoitetaan tulevat pakolaislapset ? Kuntahan on tilannut heitä .

    • Anonyymi

      Itä Hämeestähän se selvis. Omistaja oli laittanut juuri myyntiin ja kunta huomasi hyvän kaupan. Just joo..

    • Anonyymi

      Voi mitä terävyyttä kuntapäättäjät ovatkaan osoittaneet . Jotenkin tuntuu että heille "äidinmaito " on tarjoiltu korvikkeena .

    • Anonyymi

      hinta oli lehden mukaan 36 donaa mutta kukaan ei kerro minkä kokoinen se tontti oli ostaessa ja sitten myydessä

    • Anonyymi

      Kunnassa rahankäyttö kuten muukin rahanreikien käyttö todella kurjuuden tasolla . Vanhoja rakennuksia palvotaan , kuntapäättäjien kyvyttömyys niiden purkupäätöksiin on nolla . Ja herrain hyvä olla .

    • Anonyymi

      Kylläpä täällä taas kateelliset itkee kun joku onnistuu tienaamaan jonkun euron.Olisitteko itse valmiit myymään omaisuuttanne ostohinnalla tai jopa alle sen?

    • Anonyymi

      nämä voitot sitten tuhlattiin kunnan työntekijöiden pikkujouluihin koronasta välittämättä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      123
      1260
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      929
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      610
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      577
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!

      Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte
      Maailman menoa
      243
      471
    Aihe