Mielipiteet

Rahtipekka

Onko tietoa miksi mun scanian pakokaasujarru ei toimi? ja onko kellään tietoa noista "onspot" ketjuista, miten ne toimii ja mistä saa?

5

1678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junior-Trucker

      OnSpot-ketjunheittäjät toimivat siten, että paineilmasylinteri painaa n. 40cm varren päässä olvan metallisen pyörän auton takarenkaan sisempää kylkeä vasten. Onspotin pyörän reunoissa on n. 25cm pitkiä ketjuja. Kun takarengas pyörii ja alkaa pyörittää Onspotin pyörää, niin keskipakovoiman ansiosta pyörään kiinnitetyt ketjut menevät takarenkaan alle. Ja siitähän tulee kummasti pitoa... Ehkä hieman vaikea homma selittää.. Kertokoon joku ammattimies selvemmin.:) Tässä on kuitenkin linkki valmistajan sivulle, ja siellä taitaa olla videon pätkäkin kyseisen laitteen toiminnasta.


      http://www.onspot.com/


      OnSpoteja asentavat varmasti merkkikorjaamot, mutta kannattanee kysellä myös päälirakennefirmoista, esim Pajakulmasta.

      Onkohan se Scanian pakokaasujarru täysin paineilma-toiminen, vai toimiiko sähköllä? Jos on paineilmakäyttöinen (niinkun esim Sisuissa), kannattaa tarkistaa, tuleeko venttiilille (eli käyttökytkimelle) paine. Jos tulee, kannattaa selvittää mille kohtaa pakokaasujarrun piiriä painetta ei enää tule. Ja vika on mitä todennäköisemmin sitten aika helposti pääteltävissä.

      Jos se taas on paineilmakäyttöinen, mutta siinä on sähköohjaus, kannattaa ottaa selville, missä se sähköventtiili on. Tuleeko sille virta, liikkuuko kara jne.

      Ja jos siinä järjestelmässä nyt yleensä on sähköä, niin täytyy vaan esim yleismittarin kanssa tutkia tuleeko kytkimelle virta, ja lähteekö siitä eteenpäin.

      Tuskin on kovin ihmeellinen homma ammattiasentajalle. Tuollainen piiri ei niin mitään ihmeellisiä tai kalliita osia yleensä sisällä. Eli kannattaa esim. huollon yhteydessä kysäistä, jos ei sitten pysty itse vikaa paikallistamaan.

    • on.

      onspotit autossa, älä aja kovempaa kuin kävely vauhtia muuten rikkoo mukavasti autoa.

      • Kylähullu

        Ne onspotit mitään riko.. itse olen käyttänyt ja esim.aura-autot käyttävät vielä 50-60km nopeuksissa.. pitää vitullista mekkalaa kun ketjut osuu toisiinsa mutta ei riko mitään.. eikä keskipakovoima jaksa heittää ketjuja alle kävelynopeuksissa...


    • VABIS

      4 sarjalaisessa ei ainakaan toimi pakokaasujarru jos absit ei toimi.

    • tgm

      Pajakulman työnlaatua kyllä suuresti kyseenalaistaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3235
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      120
      1289
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1215
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1001
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      988
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      178
      939
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      927
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      901
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      880
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      76
      807
    Aihe