Minulla on kattokruunu, jossa käytän Led-lamppuja. Lisäsin siihen nyt ABB:n himmentimen (joka on tehty led-lampuille), mutta ledit rupesivat välkkymään.
1. Tarkoittaako tuo, ette kaikki led-lamput eivät sovellu himmennettäväksi edes led himmentimellä?
2. Lisäsin kruunuun yhden tavallisen hehkulampun, jolloin tuo välkkyminen loppui. Mikä selittää tämän?
Led Lamppujen himmentäminen
14
7795
Vastaukset
- RobotinSahkot
Led-lampuissa on usein kantaan rakennettu hakkurikytkentä, joka ottaa ja välillä syottaa verkkoon takaisin virtapulsseja. Siksi ei aina siedä himmennintä. Rinnalle asennettu hehkulamppu ottaa vastaan hakkurin aiheuttamat syoksyvirrat ja se auttaa hakkurin toimintaan jälleen. Hakkurin aiheuttamat pulssit ovat sitten syynä radiohäirioihin, joita ledit aiheuttavat. Olen joutunut muutamaan valaisimeen laittamaan häirionpoistoferriittejä liitäntäjohtoon.
- selvät_sävelet
Olepas höpöttelemättä!
Led-lamppuja on erikseen himmennettäviä ja niitä joita ei voi himmentää, lukee ihan siilä lampun pakkauksessa. - Anonyymi
selvät_sävelet kirjoitti:
Olepas höpöttelemättä!
Led-lamppuja on erikseen himmennettäviä ja niitä joita ei voi himmentää, lukee ihan siilä lampun pakkauksessa.Älä tule tänne kirjottelemaan mitään kun et ymmärrä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä tule tänne kirjottelemaan mitään kun et ymmärrä
Paikkaansa pitävää kommenttia haukut. Kuka tässä nyt ei ymmärrä?
- entiedäkaikkea
Joo, näin on, ja kun ei-himmennettävää alkaa himmentämään se yleensä alkaa välkkymään. Mikään led-himmennin ei auta asiassa.
Osio 2: Tähän en osaa vastata.- säg.äri
Siihen 2. kohtaan, ne ledituikut ovat olleet niin hengettömiä, ettei himmentimen minimitehovaatimus ole täyttynyt.
- Anonyymi
Ihan himmennettävieä ne on jotka vilkkuu niin että älkää te hella-asiantuntijat tulko tänne seleittelemään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan himmennettävieä ne on jotka vilkkuu niin että älkää te hella-asiantuntijat tulko tänne seleittelemään mitään.
Sinähän se varsinainen siantuntija sitten oletkin.
- EsboBo
Yksinkertaisten himmentimien perusongelma on vilkkuminen jos kuormitus on liian pieni, esim vain yksi pienitehoinen alle 50 watin hehkulamppu. Kun vaihtaa isomman lampun kuormaksi niin vilkkuminen loppuu. Välkkymisen voi myös torjua "älykkäämmällä himmenpiirillä jossa perukomponenttien lisäksi on esim. muutama extra vastus ja kondensaattori. Tämä ei kuitenkaan auta ei-himmennyskelpoisille LED-lampuille.
- Ledii
Laittaa sen lampun vaähsi aikaa täysilla ja sitten himmentää , ei välky . Kokemusta on . 3 kpl kynttilä lediä samasaa himmentimessä.
- Lamppujorma
Itse laitoin kohdevaloihin ledit (Airamit) mutta nehän ei himmene lähellekään niinpaljon kuin halogeenit . Nyt tunnelmavalaistus jää saavuttamatta. Onko merkillä väliä?
- asennemuutosta
Se pitää paikkansa etteivät ledit himmene ihan nollille asti useinkaan. Johtuu osittain siitäkin että se sähköteho millä halogeeni miiluaa tuskin havaittavasti, riittää ledille jo huomattavaan valon kirkkauteen. Ledit ovat vaan liian hyviä. Eikä pidä katsoa sitä valaisinta, vaan lattiaa vertailtaessa.
- Anonyymi
Katso voitkp säätää himmentimen minimivirtaa.
- RobotinSahkot
Halogeenin (ja hehkulampun) hyotusuhde laskeee himmennettäessä, kun taas ledin paranee! Sen vuoksi valon säätokäyrästä tulee erilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172738Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242487Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152432Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1092298Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992151Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141935Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683