Ennen "mustaa valkoisella" oli selkeyden ja luotettavuuden perikuva, kuten se, että sen toimitti perille valtion laitos nimeltä Posti.
Kuten Posti, näköjään myös musta teksti valkoisella pohjalla on siirretty omistavan persentiilin veroparatiisitulojen maksimointiin ja siten mainontaan, kun taas kaiken muun - siis asiatekstin - joutuu etsimään harmaalta tai muulta väri- ja kuviotaustalta hieman tummemmaksi piirrettynä.
Sanon piirrettynä, koska lähes ainoa fontti, jota nykyteksteissä näkee, on kummitusmaisen korkea, äärimmäisen ohutviivinen merkistö, joka juuri ja juuri normaalissa valaistuksessa erottuu tavattavaksi - sujuvasta lukemisesta ei voi puhuakaan. Tarkoituksena tietysti on, että valaistus on käännetty (äänen ohella) äärimmilleen, jotta mainokset loistavat ja pauhaavat takuulla päällimmäisenä.
Vaikutelmani on, että ainakin nettiselaimen osalta valitettavasti Apple on Safarissaan pahiten sortunut tämän mainosvaltaisen grafiikkadoktriinin syövereihin. Tämä siksi, että selaimessa ei - kuten esim Firefoxissa - ole (ilman insinööriksi heittäytymistä) mahdollista vaihtaa fontteja ja värejä.
Äskettäin ostamassani näppäimistössäkin merkit ovat samaa vaalean harmaata harakanvarvasta luonnon valkealla taustalla, joten migreeni-ihmisen työvalaistuksessa nikamat naksahtelevat, kun kurottautuu varmistamaan, onko tulossa / vai (, & vai %. Viikonloppuna siis liimailen siirtomerkkejä - paksua mustaa valkoisella - Apple-näppäimistöön. Kännykän huitomis-, ravistelu-, ilme- ja puheohjaus rapauttaa viimeisetkin rippeet sujuvasta 10-sormi-kirjoittamisesta - yhdestä sivistyksen kulmakivestä. Poistinkin juuri netin iPhonestani - puhelin olkoon puhumista (ja tekstiviestiä) varten.
Ymmärrän, että täällaisia ideoita . siis kilpailua tekstinäytön minimikonmtrastista 5K grafiikalla syntyy teknisissä työpisteissä, mutta epäilen vahvasti, ettävalinnan on tehnyt markkinointipuoli samalla periaatteella kuin pesukoineissa: syksyllä jouduin luopumaan 42 vuotta palvelleesta pesukoneesta; tilalle tulleen odote on alle 4 v.
Kapitalismi on tehnyt tietotekniikastakin sivistyksen perikadon työkalun - sehän tarvitsee superkuluttajaa, ei luovaa käyttäjää: Kun 5K retinaruuden teksti hämärtää, päälle leiskuva ja ulvahteleva mainosryöppy lupaa "yhä parempaa" näkyvyyttä seuravassa versiossa. Kyllä, talous käy kuumana ja tulonjaon kahtiajakautuminen laajenee ja syvenee.
Harmaat harakanvarpaat 5K grafiikalla
Altocumulus
1
<50
Vastaukset
- Altocumulus
Yksittäisistä ihmeellisyyksistä huolimatta Applea koneenani en vaihtaisi mihinkään. Niin monta työrupeamaa taloudessani aloitetaan ja tuherretaan Wintoosalla ja toteutetaan lopuksi kolmella iMacin klikkauksella.
p.s. Olisi pitänyt kirjoittaa Kun 5K-Retina-ruudun teksti ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822