Kaikilla on kiire. Kukaan ei ehdi olla onnellinen.
Onni on katoava luonnonvara
8
80
Vastaukset
- PekkaOrvokki
Kyllä tuossa piilee totuuskin. Maailman meno koettelee pienen ihmisen päätä. Martti Ahtisaari sanoi aikoinaan " nyt tarvitaan ihmisiä, jotka ymmärtävät tätä päivää ja osaavat selittää sitä muille ". Minnekähän ajatus jäi
- Yx.onnellinen
Kun itse nousen aamulla sängyn laidalle istumaan, laitan kädet ristiin ja kiitän uudesta päivästä, johon saan herätä terveenä. Olen aina, myös harmien kohdatessa, tiennyt myös elämääni sisältyvistä hyvistä asioista. Kovien vastoinkäymisten kohdatessa toki on jonkun aikaa mustat näkymät lähes kaiken kattavasti, ja on vaikea löytää hyvää.
En mitenkään usko että olen ainut. Mistä kumpuaan aloittajan väite?
Juuri nyt tunnen itseni onnelliseksi, kirjoitan tässä kahvikupin ääressä, luen nettihesarin ja lähden lenkille. Siinä on riittävästi takaamaan tämän hetken onnentunteen.
Ahtisaaren sanomaa en ymmärrä, mitä on konkreettisesti tarkoittanut. Mitä näiden ymmärtävien ihmisten pitäisi muille kertoa? - Tappavanhiljainen
Näin on.
Istun parisängyn laidalla krapulassa. Kuolemanhiljaista on. Vain talitintin piipitys kuuluu avoimesta ikkunasta.Ei ole herkkua yksinäisen elämä,mutta onneksi huomenna pääsen töihin niin tää helv.. tappava hilkaisuus katkeaa viideksi päiväksi. - siilenämää
Mitä on ONNI?
- Flows
Onnihan on kaikki mitä ympärillä on. Paras onni oma terveys. Onni on tuntea, aistia saavuttaa kokea ja rakastaa ja tulla rakastetuksi. Onni on olla sujut itsensä ja ympäristönsä kanssa. Onni on nähdä luonnon ja ympäristönsä kauneus. Onni on ymmärtää ja tulla ymmärretyksi. Onni on yhtälailla pienet kuin suuretkin asiat. Onni on välittää ja tulla välitetyksi. Onni on hymy jonka vieras ihminen sinulle ehkä huomenna suo.
- Tappavanhiljainen
Onneton on sellainen joka on menettänyt lähes kaiken kertomastasi,lukuunottamatta sitä että oudotkin vastaantulijat hymyilee ja osa nauraa ääneen.
- nuormieli
"Flows" on hienosti pukenut sanoiksi mitä onni on, juuri noin minäkin koen ns. onnentunteet, joskus jos on mielimaassa ja katselee ympärilleen havahtuu huomaamaan ei mitään hätää kaikki on hienosti juuri näin,
- Flows
Näin se vaan menee millään aineellisena hyödykkeillä ei voi korvata asioita jotka tunnet sydämessä. Siitä todellinen onni syntyy💕.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809