Apua! Rosenlew Vähävirtanen RJP 980 jääkaappipakastimen audiohälytys (pakastimen) menee päälle minuutin välein. Käyn välillä kuittaamassa hälyn pois nappulasta. Mutta minuutin päästä piippaus taas alkaa. Siis ikäänkuin pakastimen ovi olisi auki, mutta kun ei ole. Tilanne alkoi yht äkkiä viime yönä. Aamulla sain vielä kuittausnapin painalluksen jälkeen punaisen valon sammumaan, kun laitoin pakastimen oven kiinni siten, että hieman nostin sitä samalla. Noin minuutin päästä äänihälytys alkoi uudelleen ja punainen valo alkoi taas vilkkua.
Kun mikään ei auttanut, ajattelin että parasta sulattaa pakastin, ehkä ylähyllyn hurrekerros estää ovea sulkeutumasta tms. No, nyt pakastin sulatettu, mutta ongelma ei poistunut. Kun laitoin pakastimeen virrat takaisin päälle (pakastumaan) ja oven kiinni, niin hälytysrumba jatkuu. Juoksen minuutin välein kuittaamassa äänekkään piippauksen pois. Ja minuutin päästä taas uudestaan. Apua, voiko tälle tehdä jotain?
Lämpötilanäyttö ei vilku, ainoastaan punainen hälytysvalo ja siis kamala piippaus pysyy pois vain minuutin ajan kuittausnapin painalluksen jälkeen.
Voiko vika olla jotenkin ovensulkimessa? Sulkija on tällainen:
https://www.nettoparts.fi/shop/ovensulkija-rosenlew-12716p.html
Rosenlew RJP 980 jääkaappipakastin ovihälytys pois
3
1517
Vastaukset
- Dingbat
Vai onko oven alaosassa olevalla piikillä jotain tekemistä asian kanssa? Piikin painaminen näyttää toimivan myös äänihälytyksen poiskuittaajana. Mutta sama ongelma tässäkin, piippaus alkaa uudestaan noin minuutin päästä.
- Dingbat
Sain piippauksen pois - luojan kiitos. Mutta on vain väliaikainen purkkaviritys. Teippasin nimittäin sen oven (tai oikeastaan pakastimen) alareunassa olevan salvan (joka on yhteydessä aiemmin mainitsemaani piikkiin) ala-asentoon kiinni. Mutta en kyllä edelleenkään ymmärrä missä se vika on. Normaalistihan oven pitäisi kiinni mennessään painaa tuo hälyttimeen yhteydessä oleva salpa alas. Ja jos jostain syystä ovi jää auki > salpa ei painaudu alas > hälytin alkaa hälyttää kovaäänisesti. En ymmärrä, miksei ovi nyt yht äkkiä enää sulkeutuessaan paina salpaa alas. Tai en oikeastaan ymmärrä, miten se aikaisemmin on painanut, koska oven alaosassa on pehmeä tiiviste. Noh, nyt siis on purkkavirityksellä eli teipillä sitten lukittu salpa ala-asentoon, eli ei hälytä koko ajan. Mutta ei sitten jatkossa hälytä myöskään, jos ovi joskus epähuomiossa jäisi raolleen (ei ole kyllä koskaan jäänyt).
Akuutti ongelma siis tältä erää ohi. Mutta olisko jollain viisaalla keinoja/ ehdotuksia vian juurisyyn selvittämiseksi? Ja korjaamiseksi?
Kiitos jo etukäteen vinkeistä. - Rosenlewmullerahasulle
Voin ostaa kaappisi, paljolla möisit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823