Ei valheellisia juttuja

kokenutkokenut

Perhehoitoliitto (kumppaninaan Pesäpuu ry, PeLa, PKS yms.) ei välitä minkä laatuista sijaishuoltoa sijaisperhe tarjoaa, kun tekee niistä lipeviä lehtijuttuja Perhehoito-lehteen. Vaikka sekä toimeksiantosopimuksen solmineet viranomaiset että sijaisperheeseen sijoitettujen lasten sukulaiset ovat kertoneet esim. kaltoinkohtelusta Perhehoitoliiton henkilöstölle, nämä eivät välitä.

Viimeiseen asti Perhehoitoliitto julkaisee valheellisia lehtijuttuja ja seisoo esim. kaltoinkohtelua lapsia ja sukulaisia kohtaan harjoittaneen sijaisperheen puolella.

MIELESTÄNI PERHEHOITLIITON AVUSTUKSET PITÄÄ POISTAA, JOLLEI SE ALA VÄLITTÄMÄÄN SIJOITETUISTA LAPSISTA. Ällöttävää lipomista jopa kaltoin kohtelevien sijaisperheiden suuntaan. Hyi. Ketä varten tuollainen järjestö toimii?

9

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinähänrakennatte

      On varmaan niin paljon pelissä. Sanoi entisen huonolaatuisen sijaisperheen sijoitetun lapsen lastentarhanopettaja. Oli sijaisäidin ystävä ja heidän lapsensakin olivat ystäviä, joten ei ottanut kantaa mihinkään, kun "oli niin paljon pelissä".

      Tuntuu olevan lastensuojelujärjestöissä juuri sama juttu. Kun on nostettu ja livottu, ei voi enää perääntyä. Seisotaan sitten kaltoin kohtelijan puolella hamaan loppuun saakka - kun ei siitä kuitenkaan mitään rangaistusta saa. Onhan se paha myöntää, että teimme lipevän lehtijutun kaltoin kohtelevasta sijaisvanhemmasta, vaikka sijoitettujen lasten sukulaiset olivat kertoneet huonoista kokemuksista meille Perhehoitoliitolle jo vuosikausia.

      Ihme järjestö, kun joidenkin ihmisten puheella ja kertomuksilla ei ole mitään arvoa. Ei auta Pesäpuun valheellinen "tarinallisuus". Onhan se kiva rakentaa positiivisen psykologian mukaan uutta tarinaa, kun kokee koko ajan henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Vai mitä pesäpuun kehittämispäälliköt ja toiminnanjohtaja?

    • auttakaasentään

      Muistakaa, että pelikorteista voi saada peliriippuvuuden.

    • häävetkäähyi

      Ei auta teidän korteillanne pelata, jos vaan maireasti hymyillään, kun kerron kokemastani kaltoin kohtelusta. Kummaa kuulemattomuutta ja puuttumattomuutta lastensuojelujärjestöissä. Eikös teidän tulisi jollain tavalla ottaa kantaa, auttaa tai tehdä lastensuojeluilmoitus, jos lapsi, nuori tai sukulainen kertoo sijaisperheen harjoittamasta kaltoin kohtelusta. Nykyisin tuntuu olevan vallalla sijoitettujen lasten syyllistäminen. "No kun se 6 - vuotias oli niin vaikea, että sijaisvanhemman piti syyllistyä seksuaaliseen hyväksikäyttöön! Sijaisvanhemman olisi pitänyt saada enemmän tukea, niin ei olisi syyllistynyt lapsen lipomiseen". Suunnilleen tuota tasoa on nykyinen lastensuojelujärjestöjen ajattelumalli.

    • haisoopahalle

      Onko järjestöissä töissä aikuisia ihmisiä, vai pelkästään oman edun tavoittelijoita? Puolustakaa seksuaalisen hyväksikäytön ja väkivallan uhriksi joutunutta lasta, ei sijaisvanhempaa, joka on kooltaan ja asemaltaan ylivertainen lapseen nähden.

    • coool

      Nykyisellään Perhehoitoliitto, Pesäpuu, PKS yms. toimivat liittoutuneena keskenään ja viranomaisten kanssa sijoitettuja lapsi aja näiden luonnollisia verkostoja vastaan. Itselle ja perhehoitajille hamutaan rahaa ja palkkaa. Sijoitetuista lapsista vähät välitetään. Omalle järjestölle hankitaan menevä brändy "sijaishuollon kourista parhaiten selvinneiden" muodikkaiden nuorten ja menevän musa kera. "Jeee, me kuulla sua, tu tänne!" Kaltoin kohtelun ja seksuaalisen hyväksikäytön uhreista ei välitetä - ne ovat jo ajat sitten pudonneet kelkasta.

      Siistiä sisätyötä.

    • mesuomelat

      Näitä järjestöjä voisi näin ulkoapäin katsottuna luonnehtia keskustalais-kokoomuslaisiksi. Noin puolesta kohderyhmän lapsista / nuorista ja perheistä välitetään - siitä pärjäävämmästä osasta.

    • peliriippuvuus

      Ehdotus Pesäpuulle: Tehkääpä sosiaaliviranomaisten kanssa SIJAISHUOLLON VALVONTAKORTIT sekä SIJAISVANHEMPIEN REKRYKORTIT. Ne ovat sellaisia kyntämättömiä peltoja lastensuojelun saralla.

    • mehyväosaiset

      Jättäkää lapset, nuoret ja perheet rauhaan, kun ette heitä kuitenkaan halua auttaa. Sosiaaliviranomaisia ja THLää ja muita sellaisia mielistelette ja on aivan sama, vaikka nuori kertoo kiertueillanne, että häntä kaltoin kohdellaan sijaishuollossa. Sellainen ei teitä kiinnosta. Kädet pitäisi liata väkivaltaan. Nätti kampaus ja paita voisivat myös mennä sekaisin. Hui!

    • rahhaameille

      Eliittijärjestöjä ja sijaisvanhempien ja sossujen yhteistyökumppaneita. Muutama kielinero ja muuten lahjakas entinen sijoitettu roikkuu mukana, jotta saadaan avustuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe