Ylihuomenna sen pitäisi loppua!

Koskaloppuuuu

W10 ilmaispäivitysten, vaan käykö niin?
sivu on siis auki 16.1 asti ms ilmoittanut
https://www.microsoft.com/fi-fi/accessibility/windows10upgrade

Mutta jostain syystä päivämäärä on venynyt vuositolkulla.
Miksi Ms haluaa kaikki kympiin? Vaihka se on kamala!
Mikei saisi mennä Seiskalla?

Liäksi W10 on Plösööntynyt. mm viimesyksyn päivitykset hidasti kymppiä aivan kamalasti ja nyt tulossa uusi hodastava päivitys. Vanhoissa koneissa mennyt jo nyt käyttökelvottoman hitaaksi!

Jos haluaa keventää kympiiä, on se muka "jakkaraongelma" eli poistaa siittä kaikki mitä ei käytä.
Tähän tarvitaan siis muitakin kuin windowsin omia työkaluja. Lisäksi jotkut nopeuttajat tarjoaa vaihtoehtoista keneliäkin, jossa vakoiluakin on karsittu.
Missä menee raja? kevyempi versio vai keventää kymppi??? Windowskäyttäjien ohjailu alkaa olla jo sellaisissa fääreissä että vanha windows, se ei enään ole se windows.

Minkä takia pitää koneessa olla 10Gb windowsia, että pääset surffaan?
Tämä http://porteus-kiosk.org/ hoitaa asian n 200mb tilankäytöllä ja on turvallinen!

Microsodt tekee omituisia juttuja W10 S, joka ei pääsyt edes marketsaressa minkäänlaiseen % lukuun. Enkä ihmette yhtään.
Ei PC käytäjä ole maskisti, vaihka w10 ei olekaan enää personal computter PC, se on etehallittu Microsoftin hallitsema pilvijärjestelmä!

Tänään vielä meldown testi väittää että aukko on edelleen auki! w10 64b

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkauskseni

      Ei olopu!
      Latetaan veikkaus täällä.
      Koska loppuu,,
      veikaan että ainakin vielä tää kuu menee!
      31.1.2018.

    • Voivoivoivoiii
    • "Mikei saisi mennä Seiskalla?"

      Windows 7:n pakolliset turvapäivitykset loppuvat kahdessa vuodessa.

      "Liäksi W10 on Plösööntynyt."

      Jokainen uusi Windows versio raahaa aiempia Windowseja mukanaan enemmän ja vähemmän taaksepäinyhteensopivuussyistä. Siksi jokainen uusi Windows plösöönnyttää ja näin ollut aina.

      Samanaikaisesti jokainen uusi Windows voi poistaa jotain vanhempia juttuja pois, että plösöä lähtee pois. Sen lisäksi käyttäjä vaikuttaa asiaan hyvin paljon. Jos käyttää sikin sokin vanhoja juttuja ne ladataan muistiin. Plösöä saa pois kun siirtää vanhoja sovelluksia uusiksi jolloin muistiin ei ladata tarpeettomasti vanhojen Windowsien juttuja.

      Eli ensialkuun nyt vaikka poistaa IE11, .NET 3.5, viime vuosikymmenen Visual C redistributablet ja kaiken 32-bittisen.

      "mm viimesyksyn päivitykset hidasti kymppiä aivan kamalasti"

      Ei vaan nopeutti. Hitaus liittyy sinuun. Jotain on pielessä ympäristössäsi.

      "Vanhoissa koneissa mennyt jo nyt käyttökelvottoman hitaaksi!"

      Ei ole. Hyvin toimii kun on 4Gt muistia ja 64-bittistä kaikki. Näitä koneita myytiin Windows Vistalle 11v sitten jo.

      "Jos haluaa keventää kympiiä, on se muka "jakkaraongelma" eli poistaa siittä kaikki mitä ei käytä."

      Poista kaikki semmoinen mitä ei pidä käyttää. Eli kaikki 32-bittinen, kaikki muut selaimet paitsi Edge, viime vuosikymmenen Visual C redistributablet, PDF-lukijaohjelmat koska Edge näyttää PDF:t. .NET 3.5. Vanha tekniikka hidastaa kun niitä ladataan muistiin samanaikaisesti uuden kanssa ja uutta tulee aina uusissa Windowseissa.

      "Tähän tarvitaan siis muitakin kuin windowsin omia työkaluja."

      Windowsin omilla työkaluilla poistaa IE11, .NET 3.5, 32-bit sovellukset, Visual C redistributablet. siivoa WinSxS:nn

      "Lisäksi jotkut nopeuttajat tarjoaa vaihtoehtoista keneliäkin, jossa vakoiluakin on karsittu.
      Missä menee raja? kevyempi versio vai keventää kymppi???"

      Nuo on Windowsin sotkemista ja aiheuttaa jakkaraongelmat. Mikään ongelmatilanne ei siis johdu Windowsista kun käyttäjä sotkenut Windowsin itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1429
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      767
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe