Käytän tietokonetta yleensä iltaisin ja olen usein supervirkeä mennessäni nukkumaan. Windows 10:een on tullut uutena ominaisuutena yövalo, joka vähentää sinisen valon määrää näytöllä. Saako vastaavaa ominaisuutta Linuxiin?
https://www.is.fi/digitoday/art-2000005522513.html
Saako Linuxiin Windowsista tutun yövalon?
30
485
Vastaukset
- JooooJooooJoooo
Tollaisa turhake sovelluksia on kyllä saatavissa.
- mäainanukahdan
kesken windowsin päivityksen ja aamulla tulee jo uudet päivitykset;)
- Win-bsod
Estääkö tuo BSoD:n?
- Sitäeisaaaaaa
Valitan EI
Avaaja: Jep, tuon saa Linuxiinkin. Käsittääkseni se alkuperäinen (tai ainakin se joka tuli suosituksi) on mm. Linuxissakin toimiva f.lux
https://justgetflux.com/- kyllä_on
Ubuntussa tuo on ollut jo jonkinaikaa, olikohan 17.10 versiossa.
- seeitoimi
Mutta ei toimi.
- kyllä_on
Mulla kyllä toimi.
- kyllä_on
Se kytkeytyy päälle ajan tai auringonlaskun ajankohdan mukaan.
- HurutVittuun
seeitoimi kirjoitti:
Mutta ei toimi.
Paskapuhetta! Ubuntussa toimii kaikki mikä kuuluukin!
- win.on.piffi
Onkohan aloittaja taas joku tollikka joka luulee kaikkien Windows-kaupan Opensource ohjelmien olevan Micropiffin tekemiä.
- ARJ-pakkaaja
Tuohan on Windowsin ominaisuus, ei siis mikään erillinen ohjelma. Zip-pakkauskin on nykyään Windowsissa sisäänrakennettuna.
- linuxominaisuus
Ei ole windowsin ominaisuus vaan varastettu linuxista.
- LinuxIlmainen
linuxominaisuus kirjoitti:
Ei ole windowsin ominaisuus vaan varastettu linuxista.
Ei Linuxista voi varastaa mitään, koska se on avoin ja ilmainen systeemi.
- idiootille-tietoa
LinuxIlmainen kirjoitti:
Ei Linuxista voi varastaa mitään, koska se on avoin ja ilmainen systeemi.
Kyllä siellä kielletään luvaton kaupallinen käyttö ja luultavasti Windows on kaupallinen tuote.
- ei_saa_varastaa
LinuxIlmainen kirjoitti:
Ei Linuxista voi varastaa mitään, koska se on avoin ja ilmainen systeemi.
Ei ole ensimmäinen kerta kun mikrosoft varastaa linuxilta.
- soiko.kellot
ei_saa_varastaa kirjoitti:
Ei ole ensimmäinen kerta kun mikrosoft varastaa linuxilta.
Linux Torvinen varasti koko Linuxin AT&T:ltä, eli nykyiseltä Nokian Bell Labsilta. Olisi edes kehittänyt oman hakemistorakenteen, jottei viritelmä näyttäisi niin nololta kopiolta.
- win-vääristely
Miten tuo dementikon juttu liittyy tähän keskusteluun?
- aloittajalle.tiedoksi
Tuostahan se selviää kuka on kopioinut idean
"The Windows 10 Night Light feature first appeared with the Creators Update in early 2017. This is Microsoft’s answer to f.lux,
though Night Light doesn’t quite have the same advanced capabilities. "
Sellaista on elämä- huru-ukot
Ei kai huru-ukko voi muuta ymmärtää, vasta sitten kun windowsiin tulee jotain "uutta ja hienoa"
- linuxuser
"yövalo ei toimi tietokoneissa, joissa on vain DisplayLink- tai perusnäytönohjain. Myös hdr-kuvanparannuksen käyttö estää yövalon toimimisen."
siis ei toimi kaikissa windowseissakaan.... - Mä-olen-Ilpo
Eihän linuxsiin tuommosta sinisen värin vähennystä tarvita, se on vain windowsin vika. Mikäli itse laitat sinistä taustaa, se on sitten sinun oma vikasi. Ja ihan toen perrään, HUMPUUKKIA koko juttu.
- Mä-olen-Ilpo
Totta puhut, täyttä asiaa, KYLLÄ ihan oikeasti olen samaa mieltä.
Ubuntuun saa kaiken tarpeellisen https://www.youtube.com/watch?v=V7WQK8NYtLo
Jos ei riitä niin noista sitten lisää https://www.verkkokauppa.com/fi/search/?query=spyder- KuinkaSaaPois
Mutta kuinka Ubuntusta saa sen vasemmassa reunassa sijaitsevan palkin piiloon? Nyt se syö ison osan kuvaruudusta, koska ikkunoita ei voi siirtää palkin päälle. Saisi toimia vaikka sillä tavalla, että se pomppaisi esille, kun hiiren osoittimen vie ruudun vasempaan laitaan.
- rastiruutuu
KuinkaSaaPois kirjoitti:
Mutta kuinka Ubuntusta saa sen vasemmassa reunassa sijaitsevan palkin piiloon? Nyt se syö ison osan kuvaruudusta, koska ikkunoita ei voi siirtää palkin päälle. Saisi toimia vaikka sillä tavalla, että se pomppaisi esille, kun hiiren osoittimen vie ruudun vasempaan laitaan.
Asetuksista.
- tartuhiirenvasemmalla
KuinkaSaaPois kirjoitti:
Mutta kuinka Ubuntusta saa sen vasemmassa reunassa sijaitsevan palkin piiloon? Nyt se syö ison osan kuvaruudusta, koska ikkunoita ei voi siirtää palkin päälle. Saisi toimia vaikka sillä tavalla, että se pomppaisi esille, kun hiiren osoittimen vie ruudun vasempaan laitaan.
Se menee piiloon kun raahaat ikkunan yläpalkista yläpaneeliin. Takas tulee samanlailla raahaamalla. Taisi olla ihan oletuksena, mutta kerro jos ei, kun itsellä ei ole täysin vakio asetukset. Firefoxissa näppäin F11 ainakin toimii, ees taas.
- rauhallisetvärit
Ubuntussa on onnksi rauhallinen, silmiä rasittamaton värimaailma. Sinertävää ruutua ei ole hyvä tuijotella ennen nukkumaan menoa. Silloin ei kannata ihmetellä, miksi uni ei tule.
- ominaisuus_jo_käytössä
Ubuntussa jo oletuksena. Hae valikosta Näytöt ja klikkaa Yövalo päälle. Säädä aika miten haluat, tai jätä automaattisesti hoidettavaksi auringonlaskusta auringonnousuun.
Windowsiin tuokin on nyt varastettu. Varastaisivat vielä turvallisuuden, että kaikki koodi olisi avointa ja että kerneli ei olisi epäpätevä sekamelskaa täynnä oleva hybridi, joka lisäksi on suljettua lähdekoodia. Eikä ammattitaidolla em. koodarit henkseleitä paukuttele. Nykyään näytöissäkin on paljon asetuksia. Omassani on mm. liiketunnistin. Virtaa säästetään jos kukaan ei istu koneen ääressä. Useampia asetuksia voi tallentaa muistiin - saa sopivan tilan eri tarkoituksiin. Jos omistaa vielä kalibrointilaitteen niin se seurailee huoneen valaistusta ja säätää näyttöä sen mukaan. Värit ja näytön kalibrointi on aika monimutkainen asia. Jos näytöstä löytyy joku testi ja väriprofiili se kannattaa asentaa ja pistää näyttöön sen asetukset. Niin sitten värit suunnilleen oikein. Kuva harmaakortista ei riitä värien määrittelyyn.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1723159Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii631975Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K331945- 1981880
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a261850Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,801295Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja911235Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2441180Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1861151- 221110