Lisää resursseja päiväkoteihin -kansalaisaloite

resurssejapkoteihin

Hei, tiedotan teille aloitteestani. Vastavalmistuneena varhaiskasvatuksen maisterina käynnistin kansalaisaloitteen, johon kirjasin sisällöksi seuraavat kovat tavoitteet teeseiksi:

1. Suomen varhaiskasvatuslakiin on kirjattava henkilöstömitoitukset ja samassa tilassa päivän mittaan toimivien kasvatushenkilöiden määrät muiden pohjoismaiden, erityisesti Tanskan tai Ruotsin tasolle.

2. Henkilöstömitoituksiksi lakiin on kirjattava alle kolmevuotiaiden osalta kolme lasta kasvatushenkilöä kohden sekä kolme vuotta täyttäneiden lasten osalta viisi lasta kasvatushenkilöä kohden.

3. Päiväkodin ryhmätilojen neliömäärät on oltava vähintään 7-8 neliötä lasta kohden niin, ettei niihin lasketa varastoja, keittiötä, henkilökunnan pukuhuoneita, rappuja ja käytäviä.

4. Ryhmätilan käyttäjiksi ei saa asettaa kuin kaksi kasvatushenkilöä lapsineen samaan aikaan päivän aikana lasten pitkäkestoisten leikkien turvaamiseksi.

5. Lakiin on kirjattava henkilöstörakenne niin, että kahta työvuoroissa vaihtelevaa lastentarhanopettajaa kohti on yksi lastenhoitaja ja vähintään toisen lastentarhanopettajista täytyy olla maisterintutkinnon suorittanut.

Toivon herättäväni keskustelua varhaiskasvatuksen suunnasta.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2783

5

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep_jep_öö

      Niin ja et sitten viittinyt laiskuuttas mainita surkeiden palkkojen nostamisesta

      • viestiäpukkaa

        Voit tunkee paperis hanuriis niin paljon monella muulla asialla on merkitystä


      • Lappuluukulle
        viestiäpukkaa kirjoitti:

        Voit tunkee paperis hanuriis niin paljon monella muulla asialla on merkitystä

        -ja lakkoon kunnes järki palautuu ja tupla miehitys-
        siivoustyössä x 4- eikän parilla siivoojalla voi tehdä työtään edes päiväkodissa- jaa juu ei hoitajia kiinnosta siivoojien nälkiintynminen, nääntyminen- jännä juttu, ei kelpaa omien lasten huoltajaksi, hoitajaksi, ei edes tapaamisia- mutta saa hoitaa päiväkodissa samassa kunnassa vieraita lapsia-


    • lomallevaan

      Taitaa olla vähintäänkin vähän ylimitoitettu tuo maisterin vaatimus päivähoidossa. Kyllä lasten kasvatus nyt sujuu vähemmilläkin tutkinnoilla. Tärkeämpää olisi leikkiä ja leikittää lapsia sujuvalla suomenkielellä, jotta lapsella on riittävät valmiudet koulussa oppia perustaitoja. Maisterivaiheessa opiskellaan enemmän tutkimusta yms, sillä ei välttämättä ole mitään tekemistä käytännön taitojen kanssa.

    • TässäSuuntaa

      Tuntuu, että siellä missä on eniten pk-henkilökuntaa, otetaan vähiten vastuuta lapsista. Muijia juoruaa omissa ringeissään ja joku kesätyöntekijä/harjoittelija hoitaa lapset.

      Niin lapsenlikathan olikin ennen 10-12 vuotiaita, mutta nykyään siihen vaaditaan maisterin tutkinto. Silti vaan penskojen pahoinvointi lisääntyy - vai juuriko siitä syystä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      36
      2194
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      124
      1634
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1060
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe