Laskeutumaton kives, 6vk

Esa-pe

Onko teillä kokemusta 6viikkoisena todetusta laskeutumattomasta kiveksestä että voiko vielä laskeutua?

6

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • touholini

      Tietenkin se on mahdollista paljon
      , mutta harvinaista.Omia kokemuksia minulla ei ole, mutta palstoilta ole lukenut, että näinkin voi olla. Samoin, että kives voi nousta ylös.

    • sfszefzsef

      6vko laskeutumattomalla kives ei todnäk laskeudu ennen luovutusikää.

    • Voi mainiosti. On rotuja, jolla ei ole tavatonta, että nuot plumpsahtaa jokusen kuukaudenkin päästä.

      Mutta jos jalostus/näyttelykoiraa olisi ottamassa, nin kannattaa ottaa varman päälle kuitenkin niin, että olisi kummatkin tullut luovutusikään mennessä.

    • lumpisa

      Omalla rodulla kivekset laskeutuu tavallisimmin 8-9 viikon iässä. Jos ei ole vuoden iässä laskeutuneey, lasketaan kivesvikaiseksi.

      • Tyyppen

        Mitenkä muuten menee käytäntö kivesvikasen hinnanalennuksen kanssa? Pitääkö odottaa sinne vuoden ikäseksi että koira on virallisesti kivesvikanen?

        Ihan vaan uteliaisuudesta. Kun vuosia sitten (olin ite lapsi vielä), oltiin ostamassa perheelle koiraa (chihuahua), ja koira oli myyntihetkellä 10 viikkoa. Kasvattaja kirkkain silmin selitti että pennuilla kivekset "seilaa" edestakasin ja tälläkin pennulla voi vielä hyvin laskeutua. Enkä muista ainakaan että olisi hinnanalennuksista puhunut mitään. Niin olisiko rehellisempi tyyppi voinut antaa alennuksen jo suoraan myyntihinnasta, vai onko käytäntö aina odottaa esim vuoden ikään? Meille kun selvisi että tällainen korvaus on mahdollista saada, oli aikaa mennyt jo useampi vuosi eikä enää viittiny lähteä sitä perimään.


    • Pitää odottaa, jos kasvattaja niin haluaa.
      "Kasvattaja kirkkain silmin..." Kyllä tuota voi tapahtua, vaikka ei se nyt ihan yleistä olekkaan. Silloin puhutaan usein "hissikivekset".

      "Niin olisiko..." Jos ei silloin hyvitä hintaa, niin se on ihan normia, ei siis kerro mistään epärehellisyydestä. Eli kuten sanoin, pitää odottaa, jos kasvattaja haluaa, sinne vuoteen.

      Kun sen koiran ostaa, niin kannattaa lukea ne sopimus/ostopaperin, tarkkaan. Ja /tarvittaessa kysyä kaikki mieltä askarruttava heti, parasta jo ennen kauppaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe