Onko teillä kokemusta 6viikkoisena todetusta laskeutumattomasta kiveksestä että voiko vielä laskeutua?
Laskeutumaton kives, 6vk
6
334
Vastaukset
- touholini
Tietenkin se on mahdollista paljon
, mutta harvinaista.Omia kokemuksia minulla ei ole, mutta palstoilta ole lukenut, että näinkin voi olla. Samoin, että kives voi nousta ylös. - sfszefzsef
6vko laskeutumattomalla kives ei todnäk laskeudu ennen luovutusikää.
Voi mainiosti. On rotuja, jolla ei ole tavatonta, että nuot plumpsahtaa jokusen kuukaudenkin päästä.
Mutta jos jalostus/näyttelykoiraa olisi ottamassa, nin kannattaa ottaa varman päälle kuitenkin niin, että olisi kummatkin tullut luovutusikään mennessä.- lumpisa
Omalla rodulla kivekset laskeutuu tavallisimmin 8-9 viikon iässä. Jos ei ole vuoden iässä laskeutuneey, lasketaan kivesvikaiseksi.
- Tyyppen
Mitenkä muuten menee käytäntö kivesvikasen hinnanalennuksen kanssa? Pitääkö odottaa sinne vuoden ikäseksi että koira on virallisesti kivesvikanen?
Ihan vaan uteliaisuudesta. Kun vuosia sitten (olin ite lapsi vielä), oltiin ostamassa perheelle koiraa (chihuahua), ja koira oli myyntihetkellä 10 viikkoa. Kasvattaja kirkkain silmin selitti että pennuilla kivekset "seilaa" edestakasin ja tälläkin pennulla voi vielä hyvin laskeutua. Enkä muista ainakaan että olisi hinnanalennuksista puhunut mitään. Niin olisiko rehellisempi tyyppi voinut antaa alennuksen jo suoraan myyntihinnasta, vai onko käytäntö aina odottaa esim vuoden ikään? Meille kun selvisi että tällainen korvaus on mahdollista saada, oli aikaa mennyt jo useampi vuosi eikä enää viittiny lähteä sitä perimään.
Pitää odottaa, jos kasvattaja niin haluaa.
"Kasvattaja kirkkain silmin..." Kyllä tuota voi tapahtua, vaikka ei se nyt ihan yleistä olekkaan. Silloin puhutaan usein "hissikivekset".
"Niin olisiko..." Jos ei silloin hyvitä hintaa, niin se on ihan normia, ei siis kerro mistään epärehellisyydestä. Eli kuten sanoin, pitää odottaa, jos kasvattaja haluaa, sinne vuoteen.
Kun sen koiran ostaa, niin kannattaa lukea ne sopimus/ostopaperin, tarkkaan. Ja /tarvittaessa kysyä kaikki mieltä askarruttava heti, parasta jo ennen kauppaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648