Maitoauton kuljettaja?

Helpme

Haluaisin koulun työharjoitteluun ajamaan maidon keräilyautoa.
Saako sitä ajaa c-kortilla?
Mitå kaikkea maitoauton kuljettaja työhln sisältyy?
Kertokaa kaikki mitä tiedätte kyseisestä duunista! :)
Tai vaihtoehtoisesti vinkkejä mikä olisi hyvä harjoittelupaikka aloittelevalle naiselle? (c-kortilla)

11

6268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpme

      Eikö kukaan osaa vastata? :{

    • pirkanmaaonpop

      Maidon keräily tapahtuu kuorma-autolla, mutta meijeriin viedään yhdistelmällä. Ja ehkäpä voihinkin isoihin maatiloihinkin voi ajaa yhdistelmällä. Meillä erään yrittäjän auto liikkuu kuutena päivänä viikossa. Ja auton tankki on meijerin ja auto on yrittäjän.

    • JarnoKuustonen

      Vaikka en itse aja maidon keräilyautoa,niin olen jakanut näitä valmiita meijerituotteita 36 vuotta.
      Maidon keräilyajo on kovaa hommaa. Tiukka aikataulu josta ei ole juurikaan mahdollista myöhästyä. 3 vuorotyö, auto ei käytännössä seisahdu ollenkaan. 300 000 km vuodessa tulee kyseisen auton mittariin kevyesti. Meijereiden määrä on romahtanut 1980-luvun jälkeen ja siksi on vain muutamia todella isoja meijereitä Suomessa johon maito toimitetaan. Siksi kuljetusliikkeet on hommanneet asuntoja jossa kuljettaja voi yöpyä kun työvuoro vaihtuu tuolla tien päällä.
      Silloin kun runkolinja kulkee Pohjois-Suomesta tänne etelärannikolle niin yhtä autoa kohden
      on 4-5 kuljettajaa,muuten 3-vuorotyö ei suju nykyisten työaikalakien suhteen kun on digipiirturit jne. Sitten nämä hygieenia-asiat. On todella tiukat määräykset auton pesusta ja tankkien pesusta. Samoilla kengillä ei saa mennä navettaan ja maidon purkuhalliin (listelia bakteeri-vaara)
      Maidon kuljetukset meijereille toimitetaan yhdistelmillä koska ajomatkat ovat todella pitkät.
      Paikalliskeräilyssä voisi C-kortilla pärjätä. Mutta on se silti harjoittelijalle maidonkeräilyajo aika haastava homma.Alalle ei ole niin sanotusti tunkua edes ammattipiireissä.
      Halusit sitten jotain vaihtoehtoista kuljetushommaa harjoittelupaikaksi. Yleissääntönä sanoisin,että suuret kuljetusliikkeet tai sitten muut toimijat kuten kuntasektori,valtio voisivat olla ihan hyvä vaihtoehto. Suuret kuljetusliikkeet ovat yleensä sitoutuneet tällaiseen yhteiskuntavastuulliseen tehtävään kouluttaa myös tulevia työntekijäkokelaita alalle ja siellä ehkä
      pääset parhaiten jyvälle kuljetusalasta. Näissä isoissa yrityksissä suhtautuminen on positiivisempaa jos kaikki ei heti alussa sujukkaan ihan nappiin. Pienet kuljetusyritykset suhtautuvat harjoittelijoihin nihkeästi,koska pelkäävät jo muutenkin heikon kannattavuuden romahtavan jos harjoittelija on hitaampi tai hänelle sattuu pieniä kömmähdyksiä. Lisäksi näistä isoista kuljetusyrityksistä irtoaa se ensimmäinen ikioma työpaikka helpommin.
      Toivottavasti näistä vinkeistä oli edes jotain pientä apua sinulle.

      • RalfGoDuuni

        Kyllä oli edellisen kommentoijan mielipiteet ihan hyviä. Kyllä maidon keräilyajo on on hyvin haastavaa hommaa ja siinä ei sallita mitään virheitä ei edes pieniä. En usko,että sinulla olisi edes pieniä mahdollisuuksia päästä työharjoitteluun kyseiseen työhön jos sinulla ei ole tästä erityisosaamisesta mitään kokemuksia jo ennakkoon. Jos et tunne maatiloja ja niiden toimintoja ja et tunne kuljetusyrittäjää jo entuudestaan niin vaikea on päästä työharjoitteluun tälle erityisalalle. Siinä on niin monta tarkkuutta vaativaa juttua ja todella tiukka aikataulutus
        Isoista kuljetusliikkeistä irtoaa harjoittelupaikka helpoimmin. Pitää olla rohkeutta ja tiukka asenne "minä osaan hommat" niin työharjoittelupaikka irtoaa kyllä. Eli asenne ratkaisee tässäkin asiassa. Ei muuta kuin onnea matkaan. Siitä se ura urkenee.


    • EX.Kuski

      Parenpi kun aloitat urasi esm. roskakuskina onistuu C-kortilla, tyvestä puuhun mennään!

    • BISNESTÄtämäkin

      Valiolle pääsee nykyään keruuyrittäjäksi parhaiten kun laskee ittelle palkkaa kympin tunti ja rengille 11e.Ja muuta ku tarjousta tekee koska halvin voittaa muusta ei oo väliä.Harjoittelijat on hyviä nille ei tartte maksaa ollenkaan.
      Vanhojen hyvin palvelleiden arvostus tasan nolla.

      • Letkunvetäjä

        Samaa mieltä tasan nolla..


    • irtoperä

      Tarviihan tuohon keräilyynkin kärrykortin, se kärry otetaan kyllä mukaan keräilylenkille ja paikkoihin joihin ei sen kanssa pääse, se hyljätään siksi aikaa bussipysäkille tai P-paikalle ja tullaan sitten veturilla takaisin ja tyhjätään veturista tavaraa myös kärryyn. Sen keräilylenkinpäätteeksi on koko putki useimmiten täysi.

      • Nestorii

        Aivan älytöntä hommaa koko piimä ralli.


    • Maasika

      Kuormasta ei sitten saa juoda kuski maitoa, niinkuin ennen vanhaan ja jos päästää vahingossa tankista maitoa maahan ylitäytön vuoksi, niin sen joutuu korvaamaan. Lisäksi kuskille on siunaantunut näytteiden otto maidosta. Kovaa hommaa ja yksitoikkosta, Muutaman sanasen kerkiää vaihtaaa isännän tai emännan kanssa maitoa tankatessa. Tilat on harvakseen ja keräily kestää koko päivän, kunnes se saadaan matkaan kohti meijeriä. Perillä maito onkin sitten jo lähes kolme päivää vanhaa ja kotona lähes viikon, kun sen kaupasta hakee.

      • Pirtu-Trans

        Pirturekan Venäjä - Suomi kuskinpaikka vapaana, työ alkaa heti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3613
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3129
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      135
      2680
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2213
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2092
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      203
      2060
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1831
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1824
    Aihe