HASO on Helsingin edullisin asumisoikeusyhtiö.
Helsingin Asumisoikeus Oy:n yhteensä 83:n asuinkohteen keskimääräinen vastike on tällä hetkellä 9,77 euroa / m², mikä on edullisempi kuin Helsingin kaupungin vuokra-asuntojen keskimääräinen vuokra (11,49 euroa / m²). Tämä tekee HASOsta kaupungin edullisimman asumisoikeusyhtiön.
HASO on kokonaan Helsingin kaupungin omistama yhtiö. Kaupungin periaatteiden mukaisesti toimintamme on läpinäkyvää ja jokaisen kohteen budjettitiedot toimitetaan kohteiden puheenjohtajille vuosittain. Budjetista on helppo nähdä, mistä kuluista vastike muodostuu. Lisäksi HASOn kokonaisbudjetti esitellään vuosittaisissa kokouksissa talohallitusten puheenjohtajille.
Vastikekehityksemme on varsin maltillista. Käyttövastikkeet tarkistetaan vuosittain ja useana vuonna osa vastikkeista on jopa laskenut edellisestä vuodesta. Kun uudet vastikkeet tulevat voimaan, tieto vastikkeesta päivitetään kotisivuillemme kunkin kohteen alle.
HASO on Helsingin edullisin asumisoikeusyhtiö
12
437
Vastaukset
- fsjfhhsdjkhfjhfsd
Hmm..olisihan tuon linkinkin voinut liittää tähän kehuun
http://www.haso.fi/uutiset/haso-helsingin-edullisin-asumisoikeusyhtio- samax1
Olishan sen voinut laittaa juu, mutta kun palstan ylläpito ei ole erityisen ilahtunut ulkpuolisiin linkkeihin ja sellaset viestit poistuu täältä herkemmin, niin jätin pois.
- akuiey
Tallohallitukset eivät vain ole kovin tiedottavia, yhtään pöytäkirjaa ei ole nähty, lie koskaan edes pidetty.
- Terveisin.simon.klaani
ÄLÄ sinäkin aina nillitä ja puutu mitättömyyksiin ja joka pikkuasiasta, pääasia saat asua halvalla ja yhteiskunnan tukien varassa rakennetussa asunnossa asumistukien avulla samoin kuin kiihkeä hasolainen "aso-lyyti e-ukko eli mummo", se sama tunnette kyllä!
Ei meidän tarvitse tietää kaikkia asioita mitenkään sen kun vaan ollaan hiljaa ja tyytyväisinä asutaan kunnes talot myydään pois eniten tarvitseville! - akuiey
Terveisin.simon.klaani kirjoitti:
ÄLÄ sinäkin aina nillitä ja puutu mitättömyyksiin ja joka pikkuasiasta, pääasia saat asua halvalla ja yhteiskunnan tukien varassa rakennetussa asunnossa asumistukien avulla samoin kuin kiihkeä hasolainen "aso-lyyti e-ukko eli mummo", se sama tunnette kyllä!
Ei meidän tarvitse tietää kaikkia asioita mitenkään sen kun vaan ollaan hiljaa ja tyytyväisinä asutaan kunnes talot myydään pois eniten tarvitseville!Ensin köyydellä irvistellään ja siitä syyllistetään, sitten tehdään naurunalaiseksi, ja seuraavaksi koetetaan rajoittaa sananvapautta, kunnes jossakin vaiheessa halutaan päästä lopullisesti eroon.
- istuva-aso-lyyti-luutii
akuiey kirjoitti:
Ensin köyydellä irvistellään ja siitä syyllistetään, sitten tehdään naurunalaiseksi, ja seuraavaksi koetetaan rajoittaa sananvapautta, kunnes jossakin vaiheessa halutaan päästä lopullisesti eroon.
Totta puhut, eriarvoistamisen vuodet ovat alkaneet ja hyvässä vauhdissa maassamme yleensä, vanhan virren 440 sanojen (kts. YouTube esim.) ollessa kuin tätä päivää kuvaavia asioita!
Valitse siis entinen tulevissa vaaleissa niin saatte vauhtia meneillään olevalle kehitykselle vai olisiko se taantumaa? - akuiey
istuva-aso-lyyti-luutii kirjoitti:
Totta puhut, eriarvoistamisen vuodet ovat alkaneet ja hyvässä vauhdissa maassamme yleensä, vanhan virren 440 sanojen (kts. YouTube esim.) ollessa kuin tätä päivää kuvaavia asioita!
Valitse siis entinen tulevissa vaaleissa niin saatte vauhtia meneillään olevalle kehitykselle vai olisiko se taantumaa?Sinähän taidat ollakin varsinainen päsmäröijä, kun sananvapauden rajoittamisyritys ei oikein purrut, niin siirryit manipuloimaan uskonnollisella paatoksella suunnaten huomion äänestyskäyttäytymiseen. Valtiollisilla vaaleillako ne talohallitusten pöytäkirjat saadaan toimitettua asukkaille.
- Valtio-myös-rahoittaa
akuiey kirjoitti:
Sinähän taidat ollakin varsinainen päsmäröijä, kun sananvapauden rajoittamisyritys ei oikein purrut, niin siirryit manipuloimaan uskonnollisella paatoksella suunnaten huomion äänestyskäyttäytymiseen. Valtiollisilla vaaleillako ne talohallitusten pöytäkirjat saadaan toimitettua asukkaille.
Kyllä niinkin voidaan ajatella, jos ja kun uusi aso-laki on tekeillä niin mitäpä muut se silloin on kuin valtiollista toimintaa.
Kuten on muuten koko aso-asumisoikeusasentojen olemassa oleminen on poliittinen päätös, - yllätinkö?
Muista Ara - ym. valtion tukemat rahoituslähteet! - akuiey
Valtio-myös-rahoittaa kirjoitti:
Kyllä niinkin voidaan ajatella, jos ja kun uusi aso-laki on tekeillä niin mitäpä muut se silloin on kuin valtiollista toimintaa.
Kuten on muuten koko aso-asumisoikeusasentojen olemassa oleminen on poliittinen päätös, - yllätinkö?
Muista Ara - ym. valtion tukemat rahoituslähteet!Edelleenkin koetat vierittää asukashallitusten pöytäkirjojen laatismisvastuun muille, eikä pitäisi ryhtyä sellaiseen tehtävään, josta ei suoriudu.
- Vaihtuvuus-luottamusOK
No jaa, en osaa sanoa mitä tässä vieritellään ja kenelle. Vaikka totuushan on ettei asukastoimikunnilla jota "hallituksiksi" virheellisesti ja harhaanjohtavasti kutsutaan ole kovinkaan suuressa vastuussa missään toimissaan aso-asuinkiinteistöissä jos esim. kaupungin vuokrapuolellakaan!
Ja olen samaa mieltä jos ei osaa ei pidä ryhtyä mutta ehkäpä siihenkin oppii ajan mittaan?
Esitysoikeus esittää asioita on, ja eräänlainen seuranta ja raportointi on ehkä se päätehtävä? Mutta kuten hyvin tajuatte kaikki, ns. toimeenpanovaltaa ja oikeuksia ei ole!
Ja kun heillä monilla, joka asuintaloissa erilaisia toimijoita kuten on asukkaitakin, niin eivät he ole edes kiinnostusta kaikkia asukkaita kohtaan ja kaikista asioista alkuunkaan!
Kokemuksena on mm. että ko. asukasaktiivit pyörittelevät ja käsittelee keskenään varsin helppoja asioita ja aiheita joita on samoin helppoa toteuttaa yms.
Mutta varmaan juuri siksi kun valtaa ja vastuuta isompaan ja kokonaisuuksia laajempaan "valtaan" ei ole!
Mutta varmasti kivaa ajankulua ja harrastus muiden vastaavien ohelle sekin. Kunhan muistetaan he ovat asukkaita kuten muutkin, ja omasta tahdostaan ryhtyneet ja siten tiedostaneet myös mihin ryhtyneet, kaikkien asukkaiden edun mukaisella tavalla!
Ainoita esim. mitä itse olen jo vuosia sitten ollut mieltä jopa esittänytkin, talotoimikunta-hallitusten puheenjohtajuus olisi oltava määräaikainen luottamustehtävä, ja johon olisi saatava kannatusta eikä niin kuin joissain tapauksissa on tapahtunut ehdokas itse asettuu ehdolle ilman taustatukea ja kun muita ei ilmaannu vuodesta toiseen tämä henkilö saa jatkaa!- akuiey
Menettelyohjeet henkilöiden valitsemiseen löytyvät laista yhteishallinnosta vuokrataloissa ja lisäksi Haso ohjeistanut talohallitusten toiminnan yksityiskohtaisesti asukasoppaassa.
Talohallituksen toimikausi on vain yksi vuosi, joten asukaskokouksessa pitää nostaa esille epäkohtia silloin kun puheenjohtaja ei ole osoittautunut kelpoiseksi, siihen sen enempää tarvita, että tulee vaihdettua, mutta voihan asiaa pohjustaa antamalla palautetta pitkin vuotta, eikä semmoista talohallitusta ole olemassakaan, josta ei olisi mitään moitteensijaa. - Tattista_BaoBaoJinJIn
akuiey kirjoitti:
Menettelyohjeet henkilöiden valitsemiseen löytyvät laista yhteishallinnosta vuokrataloissa ja lisäksi Haso ohjeistanut talohallitusten toiminnan yksityiskohtaisesti asukasoppaassa.
Talohallituksen toimikausi on vain yksi vuosi, joten asukaskokouksessa pitää nostaa esille epäkohtia silloin kun puheenjohtaja ei ole osoittautunut kelpoiseksi, siihen sen enempää tarvita, että tulee vaihdettua, mutta voihan asiaa pohjustaa antamalla palautetta pitkin vuotta, eikä semmoista talohallitusta ole olemassakaan, josta ei olisi mitään moitteensijaa.Asiallista argumentaatiota vaihteeksi tällä foorumilla jossa on pelkkää sontaa tai sitten ainaista "odotan odotan asoa"- hypetystä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse674479Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1093363Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211906Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 90929
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25807