Kokemuksia Dubrovnikista

risto1111n

Viime vuoden elokuussa tuli käytyä Dubrovnikissa. Yllättäen halvimmaksi tavaksi kohteeseen tuli matkustaa pakettimatkana. Omatoiminen lennot & hotelli yhdistelmä olisi tullut kalliimmaaksi. Yleisesti voisi sanoa, että onpahan kallis kaupunki ja vanhakaupunki oli täynnä turisteja. Tosin vanhakaupunki on kyllä upea ettei ole ihme kun siellä turisteja on paljon. Tuosta voi lukea hieman tarkemmin kokemuksia:

http://matkamaailma.blogspot.fi/2018/01/kokemuksia-kroatian-dubrovnikista.html

4

3788

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KävinSielläMinäkin

      Parempi mennä vaikka Kotor:iin Montenegroon ja käydä Dubrovnikissa pyörimässä päivä. Dubrovnikissa (vanhassa kaupungissa ainakaan) en itse voisi kuvitella kovin montaa päivää olevani hintojen ja turistimassojen takia. Muutenhan se nyt ei ole ihmeellisempi paikka kuin muutkaan Kroatian rannikkokaupungit. Pari kertaa kallliimpi vain. Ja Montenegroon verrattuna varsinkin huhhuh mitkä hinnat..

      Vai olenko väärässä? Käymisen arvoinen paikka toki.

    • kiinnostaisi

      millainen hintataso muualla Kroatiassa? esim. Makarska

      • kuntoilesamalla

        Makarska ja viereinen Tucepi on myös turistipaikkoja. Hinnat sen mukaisia. Pienissä Supermarketeissa hintaerot melkoisia, mutta pääosin kalliimpaa kuin Suomessa tai ainakin yhtä kallista. Isompia kauppoja ei ei ole turitihotellien lähellä. Mutta Makarskan reunalla Tucepiin päin on Lidl ja aika lähellä siinä on Kaufland. Hintataso aivan toista luokkaa kuin noissa Supermarketeissa. keskimäärin noin puolet tai jopa alle. Oluestakin nuo Supermarketit pääsääntöisesti perii yli kaksinkertaisen hinnan Lidliinkin verraten. Noihin kauppoihin on helppo kävellen kulkea. Tucepistakin puistoalueen teitä reilussa puolessa tunnissa. Reppu selkään!


    • kroatian_kokemuksia

      Jes varasin just matkan Kroatiaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1719
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      470
      1279
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      40
      971
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe