Eli siis tossa loppusyksystä ku ajelin niin alko vähäsen mittari sekoileen, että kun laittoi vilkun päälle niin välkky kaikki valot mut sammu sit kyl ku aikansa vilkutti kaikki ns. väärät valot, jotka ei pitääs vilkkua. Mutta nyt ku pari kertaa täs kototiellä mopolla linttaallu ku ei oo kouluun yms muuta tullu ajettua, koska ei talvirenkaita niin huomasin kun laittaa virrat päälle, että mittaristoon ei syty valot, takavalo ei ala palamaan niinku normaalisti nämä kaksi asiaa tapahtu kesällä, virta kuiteskin kulkee, koska mopo lähtee moitteetta käyntiin mutta käynnissä ollessaan nopeus heittää ihan mitä sattuu lukui, tyylii 160km/h paikallaan ja sillee ja jonkin ajan kuluttua nollaantuu kyllä luku mutta jos vähäki rengas liikkuu tai kiurroksia antaa niin sekoilee taas omiaan ja ajossa myös, pienempiä virheitä et esim. jos laittaa pitkät päälle niin pitkien valo ei syty paitsi jos antaa kierroksia niin palaa kirkkaana aiva niinku etuvalokin tekee lähes kaikissa mopoissa.. :D
Kysymys kuuluu, että missä vika? Onko akku paskana tai onko akun melkein kaikki virrat syöny kylmyys vai onko sulake paskana vai missä? Akku vaihdettu edellisen ostajan toimesta vajaa vuosi sitten viime keväänä.. Mopo on Aprilia RX 2010
;__;
Mopon mittaristo ku jouluvalot..
4
68
Vastaukset
- vastaus_a1
Sulla on mopossa liittimet varman hapettunut. en poislukisi akku vikaa.
olet oikeassa Mopossa mangeetolta tulee suoraan virrat valoille ym.. ylijäämä virta lataa akkua. mutta jos on sökö akku se imee melkein kaiken virran. vaarana on että virrantasaaja/säätäjä menee rikki.- Jutustelija1
Sähköviat, Oi sähköviat.
- Pussyntuhoaja
Hei kokeile vaihtaa akku. Nuo pikkuakut kestää noin vuoden. Itsellä pitää Akku vaihtaa noin vuoden välein.
- Jutustelija1
Itse en vaihda akkuja juuri koskaan, joskus käytettyyn kyllä kerran vaihtanut kun edelliseltä on tullut akku joka vaatii uusinnan.
Mutta omalla hyvällä pidollani nekin on lähes ikuisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43673SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933589Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283320Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713302Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251758- 311506
- 321461
- 871360
- 151313