Riu Playacar vai Riu Yucatan

Matkakuumeiset4

Niin, kumpi parempi? Altaat, ravintolat, baarit, palvelu?

9

1778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuumeiset5

      Löytyykö sitten tuoreita kokemuksia Riu Playacarista? Ruoka, ranta, altaat, iltaohjelma. Kuuluiko iltaohjelman äänet hyvin huoneisiin (pikkulapsia mukana)? Kaikki kokemukset/vinkit tervetulleita.

    • lullapulla

      OLimme muutama vuosi sitten Riu Playacarissa, toista kertaa emme mene siihen hotelliin. Lähellä olevassa Riu Tequilassa lemme olleet viisi kertaa. Playacarissa olimme junior sviitissä, jotka ovat "teatterin" vieressä ja tosi kova musiikki ja muut show äänet kuului huoneeseen puolille öin. Nythän se on remontoitukin. Muutenkaan emme pitäneet siitä hotellista,

      • Kuumeiset5

        Kiitos vastauksesta! Voisitko kertoa vielä, millaista ruoka oli Playacarissa ja Tequilassa? Entä, olivatko Playacarin altaat kovin pienet, väkeä on kuitenkin paljon. Kävittekö Yucatanissa tutustumassa? Millainen se oli? Mietimme näiden kolmen riun välillä


      • lullapulla
        Kuumeiset5 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Voisitko kertoa vielä, millaista ruoka oli Playacarissa ja Tequilassa? Entä, olivatko Playacarin altaat kovin pienet, väkeä on kuitenkin paljon. Kävittekö Yucatanissa tutustumassa? Millainen se oli? Mietimme näiden kolmen riun välillä

        Playacar kaikin puolin vaatimattomampi. Altailla ei oltu kun tykätään olla meren rannassa. Tequilassa paljon monipuolisempi ruokatarjonta. Yucatanissa käytämme vain beach clubia, muutoin en osaa siitä sanoa muutakuin että sekin on rempattu. Nää kaks on rannalla, tequila pienen kävelymatkan päässä rannasta, jota me pidämme pelkästään hyvänä asiana.


    • Aerotravelling

      Pari kertaa Carmenissa. Asuimme Tequilassa ja seuraavalla kerralla Riu Palacessa. Riun asukkaat saivat käydä myös kaikissa muissa paikan Riu hotelleissa paitsi Palacessa, juomassa ja lounaalla ja oleskella vapaasti all inclusivina altaalla ja allasbaareissa (illallinen piti syödä omassa hotellissa). Niitä oli siellä paitsi Tequila, Playacar ja Yucatan, myös Lupita ja Maya. Lounasbuffat oli ihan OK kaikissa. Eli yhdessä hotskussa ei tarvinnut koko ajan notkua. Tequila ja Lupita eivät olleet rannalla vaan pienen jalottelun päässä. Tequilassa kun asuttiin niin ei haitannut tuo meitä, sinne rantsuun Playacariin, Yucataniin tai Mayaan suunnattiin käymään kuitenkin lähes joka päivä lounaalle ja merta katsomaan.

      Tequilassa asutaan taloissa, joissa useampi huone ja joita on aika laajalla alueella, joten meluton soppi löytyy varmasti siellä. Noista muista en teidä millaisia ovat ilta ja yöaikaan, mutta varmaan kuas pääsee iltabaareiista niissäkin, kun esittää toivotmuksia.

      Pikkukarhut juoksentelivat Tequilassa häntä pystyssä käsilaukkuja ja rantakasseja tonkimassa, mutta niitä ei hirveästi näkynyt rannan puoleisissa hotelleissa (vaarattomia elukoita olivat ja suojeltuja, lisäksi aika paljon järjestivät huvittavaa katsottavaa ihmisille).

      Hyvin toimii palvelu Riu ketjuissa ja koko Playacarin alue (jossa nuo kaikki hotellit on) on vartioitu alue johon ulkopuoliset lainkaan luvatta pääse. Turvallinen ja erittäin siisti kohde. Voi suositella lapsiperheille ja ilman lapsia matkustaville.
      Jos sitten haluaa lomallaan katsoa enempi kurjuutta niin ei kannata Playacarin alueelle suunnatta.

      Tripadvisorissa löytyy paljon juttua kaikista alueen hotelleista.
      Hyvää lomaa.

      • Minäminäminäminä

        Kurjuutta ?? Oletko oikein yhteiskuntamme pilari ??


    • Aerotravelling

      Korjaus. Muisti pätkii...Mayaan ei päässytkään kuin Palacen asukkaat, mutta muutoin saivat käyttää palveluja illallista lukuunottamatta ristiin. Allaslaue oli Yucatanissa ja Tequilassa ehkä isompi kuin Playacarissa. Mutta kyllä sinne minusta aina sekaan olisi mahtunut.

      • kuumeiset5

        Oliko Palace mielestäsi selkeästi parempi hotelli kuin muut Riut? On kuitenkin jokusen euron kalliimpi. Eli, kannattaako maksaa pari tonnia enemmän mielestäsi vai valita halvempi, Playacar, Yucatan tai Tequila?


    • Eivieläkäynyt

      Yhdellä YouTube-kanavalla kerrottiin, että Meksikon hotellit on hyvinkin tarkkaan segmentoitu eri kuluttajaryhmille. Mitkä tämän alueen hotelleista ovat parhaita lapsiperheille ja missä on on vähiten bilettäjiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2484
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2243
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1729
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1399
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1234
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1053
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      31
      933
    Aihe