Mene töihin kepulainen, eläkä moata möllötä peräkammarissa. Käy vaekka kello kymmeneltä kysymässä torilla teltalla. Vae pittääkö äetin taluttaa ja kysyä. Sieltä saa työlippiksen.
Mene töihin kepulainen
9
678
Vastaukset
- latvanlammas
Nyt ilmestyvässä Puolankalehdessä on yksi sivu varattu lampaille. Se pitää paikkansa jos yritykset eivät palkkaa työttömiä töihinsa. Tällaisen lammas määritelmän antoi Sipilä sunnuntain haastattelussa yrityksistä jotka eivät palkkaa aktiivimallin työhön pyrkiviä.
- bääbää
Johtaako Sipilä itse karitsalaumaa? Entinen yrittäjä. Aktiivimalli on Sipilän lumetta saada työllisyys sille tasolle, mihin hallitus on sen asettanut. Sitten voi määkiä päässeensä tavoitteeseen.
- lammaslaumaeikiinnosta
Sen verran kylmä viima, ettei työlippiksellä tarkene. Pipo sen olla pittää. Vaan, jos järki on ennestään jäässä, niin kuin näistä viime aikaisista lammaskommenteista voi päätellä, ei muuta kuin lippistä tyhjän vintin peitteeksi. On se muuten iloinen asia, että ihan pääministeri itse takaa kommenteillaan keskustalle rökäletappion.
- lampaalletöihin
Mitä määkii Yritysyhdistyksen puheenjohtaja Mielikuvitus Seppänen? Joko olet kokouksen pitänyt lammaslaummallesi? Kerää työpaikkailmoituksia lehteen, työttömät kepulaiset pääsevät uuden lyhenetyn työaikalain piiriin,18 tuntia kuukaudessa. Ei pitäisi olla rasittavaa.
- tarkastelujakso
Hep! Se 18 tuntia pitää olla tehtynä noin 3 kuukauden aikana, joka tarkoittaa 65 päivän tarkastelujaksoa. Ei siis kuukaudessa.
- Tuulikintorttu
Torstaina ovat rikkaat kepulaist leipäjonossa torilla. Kuten aina. Puolankalehdessä kerrottiin katovuosina tuodun viljaa nälkäänäkeviille,niin isännät hakivat viljan itselleen vaikka sitä oli heillä jo ennestään.
- kuhisee
VÄYRYSEN PAAVO kuulemma tyrmää aktiivimalli minkä Sipilä ajoi Suomeen. Se olisi pelastus myös työnantajille, ettei höpö työtunneksi tarvitse palkata työntekijöitä.
- vaasaan
Kepulaisille olisi töitä Vaasan seudulla iltasanomien mukaan. Paikkojanon niin miehille kuin naisille. Älkää eläkö yhteiskunnan kustanuksella vaan tehkää töitä.
- kylykeäkennäneokonkanssa
miksi tarttis ???? karsin perityistä perämetistä alinpia oksia, taas vuojen pärjää kun saa vähän kaikkia muita tukia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821