pyörä-ja kävelytiet.

raitisilmamyrkytys

Talvi sitten tuli ja lumet kanssa.

On se kummallista touhua, kun näin pienimuotoisia teitä, kun kävely-ja pyöräteitä ei pystytä pitämään asianmukaisessa kunnossa, kun tuollainen onnistuu isoissakin paikoisssa.

Onko kyseisen hommantekijän syynä laiskuus-vaiko kykenemättömyys /osaamattomuus.

Työntätekevät eivät pääse pyörrällä töihin, kersat kouluihin, eikä rollaattorilla kulkevat kauppoihin.
Kaikkille yhteistä on liikunnallisuus ja lihaskunnonkohentaminen.(raitisilmamyrkytys)

Mutta, onhan se tietysti helpompaa laittaa joku kodinhoitaja autolla matkaan, antaa kehoituksen asiakkaalle mennä vain sänkyyn lepäämään ja pilleri suuhun.

Missä siis mättää, kun jaka helkkarinvuosi sama juttu toistuu.

16

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UrakoitsijaVaihtoon

      Paras konsti tähän hätään olisi laittaa tämän hetkinen urakoitsija vaihtoon ja etsiä siihen uusi auraaja, joka hoitaisi hommansa kunnolla!!

    • VaikeaaOnMuuallakin

      Ei se tuo auraus pyöräteillä toimi ainakaan Helsingissä, mikä on isompi paikka.
      Täällä teiden kunnossapito on jaettu tuhansille tekijöille, ja kaikki menee vituiksi. Voi olla sadan metrin pätkä, joka kuuluu jollekkin urakoitsijalle.

      Luulisi että kyröös olis ainoastaan muutamia toimijoita, ja niiden nimet olis aika helppo saada selville?

    • ossiani

      Äläkää vinkuko olemattomia, täälä on ainakin pirun hyvä auraaja Peippooses. Tiet ja tienpäät moitteettomassa kunnossa. Toivottavasti auraa jatkossakin täälä.

      Ei sitä tarvii koko ajan höylätä, jos sataa lunta niin järkikin jo sanoo notta orotetaan.

      Soon muutama kerta talven aikana, kun sataa lunta nykyään ja eipä tartte käydä illalla lenkillä, kun talsii muutaman minsan tietä.

    • hangetkorkeatnietokset

      Ei se olekkaan siinä, että sitä mennään höyläten kokoajan, vaan kun se tehdään kunnolla, eikä kuin paskapuostaan jättämisellä.
      Eikä rollaattorilla ja hyökkäysvaunuilla sekä pyörällä kulkevat pääse missään lumihangessa kulkemaan.

      Jos tarpoa, upota halajaa, niin sitähän voi kulkea vaikka pientareilla.

      • JustNäin

        Siinä oli lyhyesti ja ytimekkäästi asia kerrottu.
        Jos auraa pyörätien, niin tekee sen kunnolla, ja antaa olla, jos ei ole kiinnostusta aurata, kuten tiekarhu.


      • asianytimeen

        hangetkorkeatnietokset. Koko asia oli siinä sanottuna, selkeästi ja turhia kursailematta.


    • zxzcc

      Nyt puhutaan asioista ja sekoitetaan ne kunnolla. Kyllä noi auraajat tekee hommat varmasti tehtyjen sopimusten mukaan.

      Eihän se sopimuksen toinen osapuoli maksa liksaa, jos homma ei pelitä. Te kuitenkin kohdistatte syytöksiä väärään osoitteeseen. Menkää ja vaatikaa kunnan tekemiin auraussopimuksiin määräykset, että nappaskengän rantille ei saa tulla lunta.

      Tommonen sopimus maksaa kunnan verovaroista aimo kasan ekuja. Kyllä nämä auraajat ajaa lopuksi lakase-lakase koneella, jos rahuskaa tippuu tilille.

      Noi tiekarhut on lähes kaikki myyty Venäjälle jo aika päiviä sitten ja rahat tuhlattu.

      Jokaisella on älykänny ja siitä näkee saapuvat lumipyryt. Istutaan telkun ääressä, joten mikä helvetti on, kun pitää päästä just silloin rullaattorilla liikkeelle.

      Lääkärille vie invataksi etuisasti. Ei tämä yhteiskunta pyöri vanhojen eläkeläisten ympärillä, joten pudotkaa maanpinnalle sieltä ruusunpunaisista unelmista. Ei maailma värähdä vaikka meistä vanhoista potkaisee tyhjää joku huomenna.

      • Ukkomaalta

        No kyllähän kaikki näkee,että teiden hoidossa Isossakyrössä paistaa laiskuus ja osaamattomuus.


    • eivoinutvähempääkiinosta

      Niin ja voi mennä katsomaan videon Oravaisten-Ylihärmän väliseltä tieosuudesta, jossa väki soitteli tiemestarille, että tarvittaisiin, hiekkaa.
      Mestari tuumas: Mitä siellä valitatte, tiet on kunnossa. Niin miehet pisti hokkarit jalkaa ja luistelemaan kyseiselle tielle ja video nettiin.

      Kyllä tiemestari sai tulen hännänalle.

      • soontosi

        Ne härmälääset saa pysyä siälä Härmäs sen tuppiroskankaas, ei niitä tartte päästää siältä ihimisten ilimoolle.


    • aktiivista

      Niin mikäs sen helpompaa, kun mennä työkkärin rahoilla lonkkaa vetämään.
      Täti sieltä sitten soittelee: Jos et nyt satukkaan olemaan työtön, niin ensikuussa varmasti olet ja silloin minä soittelen.

      • ÄläSekoile

        Äläpäs nyt sekoile. Kyse oli teiden auraamisesta.


      • hyihyp

        Ookko jo käyny sihteerillä täyttämäs tukihakemuksen? Panit nimen vain alle, kun se on niin vaikeaselkoinen.

        Pitää keksiä ne tuotosluvut ja paapanpellostakin tuli niin heikko sato, kun loppui siemen ja ajoin tyhjällä koneella loppuun.

        Nua työlääset saa ilmaasta verorahaa mutta meirän pitää jora eurosta keksiä katoesityksiä tualle maatalous-sihteerille ja tua toinen neliveto traktorikin on rikki ja maksoi niin perskeleesti, kun korjaaja käy panemas siihen tupajumia tankkiin.

        No, keväällä soon virees, kun katton ikkunaverhon takaa koska naapurin agronoomi menöö pellolle. Sitten taas lisää kasallista tukia, että saa siämentä.

        Soon tua naapurin akromoomi mun miälestä kans oikeestaan tyhymä miäs niinkun nua tyälääsekki.


      • HuolestunutSinusta

        Ei tuo ole edes hauskaa, mitä yrität kertoa. En oikeasti ymmärtänyt mitään :) .
        Viina on vienyt monen työikäisen hengen.

        Jos sinä olet se auraaja, niin laita korkki kiinni ja mene tekemään aurausta, eli se mistä sinulle maksetaan.


    • mallianaapurikunnasta

      Jos on auraamisen/lumensiirrontaito hukassa voipi tulla katsomaan mallia Seinäjoelta.
      On pyörä-ja kävelytiet aurattuna, pääsee kulkemaan niin pyörällä. rollaattorilla-kuin hyökkäysvaunuillakin.

      • JoopaJoopaJooo

        Missäpäin Seinäjokea, vai koko alueella :) ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2527
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      16
      1836
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1504
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1456
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1432
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1341
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1108
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1053
    Aihe