kaapeli tv vahvistin

blondikka32

Hajosi ja uutta katsoin mutta elko link vahvistin maksaa reilu 700€. Onkohan mahdollista laittaa joku muu? Jakajat on myös elkolinkiä mutta ei tarvitse ilmeisesti olla samaa merkkiä?
Mitä muita niitä on kaapeli tv. ulkona olevasta jakokeskuksesta televisioon tulee noin 30m matka. Tarviiko nykyise televisiot edes vahvistinta?

Omakotitalo ja siis televisio tulee kiinni rj45 pistokkeeseen ei antennipistokkkeeseen. On muuten vaikea löytää näitä johtoja missä anteenipää toisessa ja rj45 toisessa.

6

2151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outojuttu

      Onks tää provo. Tuon hintaluokan vahvistimia käytetään taloyhtiöiden jakomoissa. Ja antenni signaalia ei jaeta kaapelilla missä on rj45 liitin. Tuolla hintaa saat uuden tv:n kaapelivirittimellä. Rj45 liitintä käytetään titokone verkkokaapelissa. Jos nyt olisi sellainen kaapeliverkko missä tv kanavat jaetaan netinkautta niin sellaisen hubin saa muutamalla satasella tai monissa uusissa televisioissa on suoraan mahdollisuus liittää nettipiuha tai wlan.

    • eipäspäs

      Joku neropatti keksi 90- tai 2000-luvulla, että omakotitaloihin voi vetää antennisignaalin ethernetkaapelilla, ilmeisesti helpompi vetää putkiin joustavampana kuin koksi. Oikeesti tuollaisia on ollut myynnissä. löytyi näköjään vieläkin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/27567/dgkjr/Fuj-tech-antennikaapeli-RJ-45-IEC-F-3-0-m-musta

      Kysy jostain antenniasennusliikkeestä tai kaapelioperaattoriltasi niiden mielipidettä millainen vahvistin tarvitaan. Kyllä nykyiset telkkarit tarvii edelleen sen vahvistimen.

    • Hohhhoijjjakkkaaa

      Juu, yleiskaapeloinnista puhuttiin silloin, ja taidetaan vieläki puhua, vaikka siis ainoastaan tietoverkkokäyttöön ethernet-kaapelointi tehdään. Siitähän piti tulla antenniverkon ja ties minkä korvaaja ja jossain sitten ilmeisesti ehdittiin antenniverkko ethernet-kaapeloinnilla toteuttaa ja nyt ihmetellään mistä on kyse ja kun sopivia johtoja ja vermeitä ei löydy.

    • Toimiihan_se

      Esim. Taloon.com myy ELKO Link Home -järjestelmään sopivaa vahvistinta n. 700 euron hintaan. Siinä maksaa vahvistimen taajuuskaista: Myötäsuuntaan 85 - 860 MHz ja paluukanava 5 - 65 MHz, sillä kaapeli-tv:hän on kaksisuuntainen kaapelimodeemien takia. 7 kpl symmetriset RJ-45 lähdöt ovat impedanssiltaan 100 ohmia, joten tv:lle tarvitaan sovituskaapeli RJ-45 -> IEC:n epäsymmetrinen 75 ohmia. Siinä on erillinen AV-sisäänmeno, johon voidaan syöttää Elko Link -modulaattoreiden antamia paikallisia signaaleja jakoverkkoon.

      Jos asuintalossa uusitaan tai rakennetaan uutta yleiskaapelointia, niin Viestintävirasto ohjeistaa määräyksessä 65 https://www.viestintavirasto.fi/attachments/maaraykset/M65B2016.pdf että olisi asennettava Cat 6 -kaapeleita, yksimuotokuituja ja antenniverkkokin vielä säilyy. Jossain vaiheessa antennikaapeli jätettiin listalta pois, mikä ei ollutkaan jälkikäteen ajatellen kiwa asia.

    • satethernet

      Tuo ethernet voi olla ikävä jos haluaa laittaa satelliittisignaalia siihen. En ole tarkastanut mistään, mutta luulen, että ethernet kaapelissa 1 - 2 GHz sinkku vaimenee huomattavasti enemmän kuin sat-käyttöön suunnitellussa kaapelissa.

    • kannattaa_kysellä

      Kannattaa kysellä antenniliikkeistä saisiko tuon vaihdettua yksinkertaisempaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      220
      6861
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      318
      4797
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      147
      3639
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3444
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      68
      3415
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2886
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      267
      2733
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2376
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe