Onko kaikilla riittävät käyttöoikeudet TE-toimiston OmaPalvelussa olevaan Työllistymissuunnitelmaan?
Minulla ei ollut koska työkkäritäti oli aikoinaan unohtanut "avata porttia" heidän ohjelmassa, joten minä pystyin vain katsella suunnitelmaa mutta mitään Kyllä/Ei nappuloita ei ollut näkyvissä, joten en pystynyt vastaamaan työkkärille että olen suorittanut suunnitelman tehtäviä, enkä pystynyt lähettämään liitteitä joilla olisin voinut todistaa että olen noudattanut suunitelmaa (olisin helposti voinut liittää sähköposteja kaikista haetuista paikoista). En edes tiennyt että löytyy sellaista vaihtoehtoa että pitäisi pystyä tehdä jotain muutakin OmaPalvelu ohjelmassa kuin vain katsoa suunnitelmaa.
Ja kun soitin TE-virkailijalle muissa asioissa (haluan perustaa yrityksen), ja ohimennen kysyin että miksi OmaPalvelu softa on niin vanhanaikainen, niin virkailija ilmoittikin minulle että "porttia ei ole avattu" jolloin minulla ei yksinkertaisesti ole ollut käyttöoikeuksia, ja nyt olen sitten ollut ainakin 1.5kk Selvityksen alla siitä syystä että Työkkärillä on käynyt "pikku kämmi".
Tukia en ole saanut tänä aikana, YTK'kin on aivan ihmeissään siitä että miksi TE-toimisto hidastelee tässä asiassa ja YTK neuvoikin minua että Sossuun kannattaisi mennä vaikka sieltäkään ei nyt ihan helposti saa rahaa ja sitten pitäisi vielä maksaa takaisin jos TE-toimisto nyt sitten jossain vaiheessa tekisikin päätöksen tässä asiassa (olen toimittanut kaikki todisteet ym. viipymättä työkkärille, ja asia pitäisi olla läpihuutojuttu, eli en ole toiminut millään tavalla väärin, mutta taitaa tosiaankin olla niin että Työkkäri voi viivästellä päätöksissään niin pitkään kuin haluaa, eikä heillä ilmeisesti ole minkäännäköistä vastuuta siitä minkälaisia seuraamuksia heidän virheellä ja viivästelyllä on sille työttömälle, eli minuun).
Olisi mielenkiintoista tietää josko muillekin on sattunut tällaista, ja kuinkahan moni on täysin tietämätön siitä että tätä lisäosiota pitäisikin löytyä sieltä Työllistymissuunitelman alta.
Työllistymissuunitelma/ei riittävät käyttöoikeudet
L.A76
0
57
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815