Morjesta! Tilasin tällasen laukkuvaa'an, että saisi näppärästi kotona ja reissussa mitattua laukun painon;
https://www.bigstore.fi/matkatavarat/15486-adventure-goods-digitaalinen-laukkuvaaka-7569000775774.html
Melko paljon tulee lennettyä, joten tulisi tarpeeseen ja on helppo kuljettaa mukana reissuilla, mutta onko kellään kokemuksia miten tarkkoja nämä vaa'at ovat?
https://www.bigstore.fi/matkatavarat/15486-adventure-goods-digitaalinen-laukkuvaaka-7569000775774.html
Melko paljon tulee lennettyä, joten tulisi tarpeeseen ja on helppo kuljettaa mukana reissuilla, mutta onko kellään kokemuksia miten tarkkoja nämä vaa'at ovat?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarpeeksi tarkkoja.
En pysty katsomaan että minkälainen vaakasi on kun selain ilmoittaa linkistäsi:
"Sivuston www.bigstore.fi omistaja on määrittänyt sivustonsa asetukset väärin. Firefox ei muodostanut yhteyttä sivustoon suojellakseen tietojasi varkaudelta."
Oma vaakani, halpis nimeltään omaperäisesti Electronic Luggage Scale, näyttää saman mitä lentokentillä niiden vaa'at kun laukkua luovutan. Kaverilla on joku erimerkkinen halpisvaaka ja sama juttu, oikein näyttää.
On kokemuksia digitaalisesta matkalaukkuvaa'asta.
1. Tarkkuus on yleensä riittävä, mutta käyttömukavuudessa on eroja.
Joissakin malleissa vaakaa voi pitää kädessä punnituksen aikana, toisissa ei missään tapauksessa voi, vaan vaaka on lyhyellä kiinnityslenkillä saatava kiinni esim. vaatekaapissa olevaan (vaatepuulle tarkoitettuun) tankoon.
2. Joissakin malleissa virtakytkin OFF -asennossa pariston purkautuminen on silti järkyttävän suurta - näissä malleissa käytön jälkeen joko a) poista paristo tai b) laita esim muovikassista leikattu muovinpala pariston ja pitimen väliin estämään virran kulku, koska muuten surkea virtakytkinratkaisu aiheuttaa sen, että paristo tyhjenee itsekseen vuotovirran takia, vaikka on OFF -asennossa !
3. Vahingosta viisastuneena: Jatkossa en osta vaakaa, jollei sen paristo ole joko AA tai AAA -tyyppiä. Noita kun saa ulkomaillakin joka kaupasta ja jopa huoltoasemalta. Muita paristotyyppejä joutuu erikseen etsimään, ja kun hintakilpailua ei ole (ostopaikat harvassa, ja yöllä auki olevia ei välttämättä yhtään), hinta voi olla kallis !
Oikein toteutettuna paristo voisi olla jopa 1 x AAA, luulisi kelpaavan myös naisille (miestähän ei haittaa, vaikka olisi 2 x AA).
Paras olisi siis sellainen, jossa on vanha kunnon mekaaninen virtakytkin, jolloin vuotovirta OFF -asennossa on käytännössä nolla (ainakin, jos huoneilma on riittävän kuivaa).