Useilla keskustelupalstoilla kerrotaan, että IE on kelvoton ja Mozillat sun muut turvallisia ja kunnon selaimia. Ihmettelen vaan tällaisia käsityksiä. IE on ainoa jota näköjään kehitetään ja päivitetään. Muissa on ikivanhat ohjelmaversiot. Onko esim. nuo Mozillan tekijät olleet alusta pitäen niin paljon IE:n tekijöitä edellä, että ohjelmaa ei tarvii parantaa.
selaimet
15
1427
Vastaukset
Miten niin ainoa ? Jos vaikka vaivautuisit katsomaan muidenkin selaimien sivustoja, esim. http://www.mozillazine.org/
- totta
Ei IE selainta käyttäisi yli 90% tietokoneiden käyttäjistä jos se olisi huono.
Totuus on jotta XP/IE selain on kaikkein paras toimivin ja turvallisin järjsetelmä käytäöä tietokonetta.
Piste.
Eihän noiden muiden selaimien käyttäjiä edes ole kuin muutama prosentti tietokoneiden käyttäjistä eli narrattavat höppänät niitä firefoxeja yms. selaimia käyttää ja niitäkin IE-selaimen rinnalla.
Ei ole maailmassa vielä edes näköpiirissä minkäänlaista todellista kilpailijaa Microsoftille, eikä ainakaan vielä lähivuosina edes tule olemaankaan.- Kaspersky
"Totuus on jotta XP/IE selain on kaikkein paras toimivin ja turvallisin järjsetelmä käytäöä tietokonetta.
Piste. " Perusteles toi väitteesi - jee
Milläs tähän asennat IE:n ?
Opera toimii hyvin :)
(Opera/8.0 (X11; Linux i686; U; en) - Kaspersky
Kaspersky kirjoitti:
"Totuus on jotta XP/IE selain on kaikkein paras toimivin ja turvallisin järjsetelmä käytäöä tietokonetta.
Piste. " Perusteles toi väitteesiMites muuten perustelet väitteesi,että "Totuus on jotta XP/IE selain on kaikkein paras toimivin ja turvallisin järjsetelmä käytäöä tietokonetta.
Piste. " Ihan mielenkiinnosta odatan vastausta.
Tossa vähän fakta tietoa xp pro aukkoja tällä hetkellä 21 http://secunia.com/product/22/
ja home versiossa 18 aukkoa http://secunia.com/product/16/
Odotan mielenkiinnolla miten perustelet väitteesi? - perustelemaan
Kaspersky kirjoitti:
"Totuus on jotta XP/IE selain on kaikkein paras toimivin ja turvallisin järjsetelmä käytäöä tietokonetta.
Piste. " Perusteles toi väitteesieihän se pysty perustelemaan. Vaikka onkin MS:n mainosmies niin ei se näköjään kehtaa kuitenkaan ihan mahdottomasti valehdella...
- noinkohan
yleinen käsitys on kyllä just niinpäin että IE:tä ei ole kehitetty enää vuosiin kun taas mm. Operaa ja FF kehitetään koko ajan. Kokeile vaikka kaikkia noita niin näet mikä niistä on jälkeenjäänyt...
- jjp
Internet exploderia vain paikkaillaan, kuten tuo viime tiistain 3.7 MB paikkaus muiden windows paikkojen ohella.
Mozilloita ja Operaa ei ole upotettu käyttöjärjestelmään. - Joo
Muitakin selaimia niin minä tein, enkä ainakaan minä käytä enää IE.tä muuta kuin päivityksiin.
Kun luet keskustelupalstoilta näitä arvosteluja niin ne arvostelijat eivät ainakaan saa palkka mistään vaan he sanovat oman mielipiteensä ihan pyytettömästi ja käytännön hyvien kokemusten perusteella näistä muistakin selaimista.
Itse joskus surffaan IE..läkin mutta se loppuu kun jää ihmettelemään missä vika kun ei joku systeemi toimi kunnes huomaan ...tämähän oli IE..kele.
Selaimen lataus ja asennus ei paljoa aikaa vie niin että koitappa niitä muitakin. - urpo
Olen minä kokeillut muitakin, enkä huomaa mitään fantastisia eroja, en turvallisuudessa, latautumisessa tms. Tuossa nimim. "Totta" tekstissä oli asiaa. Luulen, että useat IE:n moittijat haluavat vain ärhennellä windowsille kun ovat sotkeneet jotain koneessaan. On tietysti niitäkin, jotka osaavat tutkia asioita perinpohjin, havaitsevat selaimissa eroja ja kertovat tosiasioista. Nämä esiintyvät vaan harvemmin tällaisilla keskustelupalstoilla. Useimmat reagoivat tunteella.
- kitizen
>Olen minä kokeillut muitakin, enkä...
Jos ole oikeasti kokeillut nykyaikaisia, "oikeita" selaimia niin pakko sinunkin on myöntää että kyllä niiden jälkeen IE tuntuu tosi surkealta viritykseltä. - kummastelen
ettet huomaa eroja.Itse käytin IE:tä versiosta 1 versioon 6 kunnes tutustuin Firefoxiin. Aloitin sen käytön versiosta 0.7 . Ja kyllä minä ainakin huomaan eroja. Saapi tuo IE parantaa aika paljon ennenkuin vaihdan takaisin... Niin ja en ole sotkenut koneitani, edes silloin kun käytin IE:tä.
- Oskari
Tosiaankin useilla keskustelupalstoilla kehutaan Firefoxia ym.
Oletko huomannut että IE:tä kehuisivat muut kuin sen palkkalistoilla suoraan tai epäsuorasti olevat? - VesaP
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trollaus
Näin tunnistat trollin:
Väite 1) IE on ainoa jota näköjään kehitetään ja päivitetään.
- Internet Explorerista ilmestyi edellinen uusi versio 2001. IE:n edellinen lisäominaisuus tuli alkusyksystä 2004. IE:n edellinen selaamista parantava ja helpottava ominaisuus tuli joskus vuonna 1999 tai 2000.
Väite 2) Muissa on ikivanhat ohjelmaversiot.
- mm. Firefoxista voi käydä kopioimassa ihan kuka tahansa keskeneräisen kehitysversion, jolla näkee hyvin selaimen tilanteen. Operasta on saatavilla version 8 beta. Netscapesta julkaistaan pian Firefoxin rungon päälle rakennettu 7.2 versio.
Väite 3) Onko esim. nuo Mozillan tekijät olleet alusta pitäen niin paljon IE:n tekijöitä edellä, että ohjelmaa ei tarvii parantaa.
- Mozilla-projekti sai alkunsa vuonna 1998. Mozilla saavutti vakaan 1.0 version (muistaakseni) vuonna 2002, eli vuosi sen jälkeen kun IE6:sta oli julkaistu tällä hetkellä viimeinen uusi versio.
Sitten vielä mietitään kuinka monesti yksi ja sama henkilö on eri identiteettien alla tähän vastannut... ;) - Paikka
Jos kumiveneesi vuotaa, sitä pitää paikata että vene pysyisi pinnalla. Kutsutko sinä tuota paikkaamista kumiveneen kehittelyksi ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665301- 624418
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204291- 513690
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443590Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv392836- 242678
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692445