Kiinnostaisi tämä edellistä mallia oleva Passat(vm. 1997-2000?), miksi ei myös se vanhempikin (aikaisempi) malli. Onko 1,9 TDI (90 hv?) ihan nuhapumppu, vaiko ihan suorituskykyinen? Tilaa varmasti on riittävästi 3 aikuiselle myös takana? Yhdessäkin oli ajokilometrejä jo 294 000 km ja vm. 1999, aika paljon, eikös?
Passat
Teme
2499
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on toi 90hv -00 malli. Kyllähän se sillä jotenkin kulkee kun oikein polkee, mutta samanlaista vaivatonta kulkua kuin jossain 2 litrasissa bensakoneissa siitä ei irtoa. Riittää just ja just rauhalliseen menoon.
Muuten kyllä ton Passatin rakenteita on kiva tarkastella, osat on yleensä aika tukevan näköisiä eikä mitoitettu "juuri ja juuri kestää, halvinta mahdollista" tyyliin niinkuin monissa halvemmissa autoissa. Ja niinkuin sanoit, tilaa on.
Omassa vm-99 TDI (90 hv) farmarissani on enemmän etu-ja takajalkatilaa kuin missään koeistumassani autossa (mukaan lukien isot Volvot ja 500-sarjan Bemarit). Tämä oli auton hankintavaiheessa ykkösehto, kun olen pitkäjalkainen hujoppi. Takapenkillekin sovin istumaan ilman että polvet ottaisivat etupenkkiin, vaikka etupenkki on oman ajoasentoni säädöissä!!! Muista autoista vain Volvo S80 pystyy samaan (Volvossa vaan puhutaan astetta kalliimmasta hankinnasta).
Tehoja ei ole mihinkään kilpa-ajoon, mutta siihen tarkoitukseen sitä tuskin on tarkoitettukaan. Tehot riittävät ihan hyvin maantieajossa ohittamiseen jouhevasti.
Plussana näin isolle autolle erittäin pieni kulutus: 4.8-5.4 l/100 km.
Paljon olen kuullut juttuja että kyseisellä koneella ajetaan 500-600 tkm. Muuan tuttava osti samanlaisen auton 2 vuotta käytettynä ja 390 tkm ajettuna taksina ja hyvin on koneen puolesta toiminut.