Hei, OPKK myyn remontoimiaan rivitaloasuntoja Oksatie 57 osoitteessa. Siis entisiä Pietarin asuntoja. Näyttävät hienolta, mutta onko vain pintaa ja todellisuudessa homekämppiä? Rv on -76. Kannattaako edes harkita asunnon ostoa sieltä ja minkälainen asuinalue nykyään? Kiitos vastauksista 😊
Oksatie 57
32
2286
Vastaukset
- Purkukuntoko
Joo-o. Pintarempat tehty. Ja jos esim. laminaattit, muovimatot ja lastulevyt miellyttää niin mikä jottei hyviä asuntoja. Energiasyöppöjä joten vastikkeet järkyttävät ja nousupaineita on. Rakenteiden kunnosta ei mitään takeita (mikrobit yms.). eikä kukaan täyspäinen takuita anna. Vanha siis ku taivas mutta jos haluaa päänsäryn niin avot. Hinnathan noissa ei ainakaan nouse...koskaan.
- Asunnonkatastelija
Hinta suht alhainen, mutta pitäisi varmaan olla vielä alhaisempi, että olisi kannattava hankinta... tuo alueen maine myös arveluttaa. Ja sitten, jos on vielä rempattu mahdollisimman halvalla ja käytetty huonoja materiaaleja...
- Asunnonkatastelija
Vastike oli aika korkea, tosin neliöitäkin reilusti kolmioksi...
- rosvobank
Karvaturre ottaa mukaan katselmukseen, näkköö heti jos ei ole viihtyisä stailaus?
- EnkoskisEijatkoon
Siis vastikehan on neliöperusteinen ja ihan törkeen korkea. Eikä tuohon jää. Ja mikä ansa tuo yhtiö muutenkin on. Varokee. Sähköennakkomaksu? En ole ikinä kuullut. Liekkö laillinen kalastus.
- Asunnonkatastelija
No tuo oli kieltämättä vähän erikoinen tuo sähköennustemaksu 😀 mihinkähän mahtaa perustua? Lämmitys kuitenkin kaukolämpö.
- sähkärikö
Tottakait on sähkönennustemaksu. Mistä ne tietää sähkönkulutuksen/ asunto ennakkoon? Menee kait sitä sähköä muuhunkin, kuin lämmitykseen. Jos peritään ennustermaksulla liikaa, niin vuoden päästä liika palautetaan asukkaalle ja jos on ennakoitu kulutus liian pieneksi, niin vuoden päästä tasauslaskulla peritään ylittävä osa asukkaalta pois.
- LaattaLentääAkkunasta
Eikö ne Oksatien entiset asukkaat rempanneet ne kämpät jo moneen kertaan?
- maksaitsesikipeäksi
kustinkusetus oy, kannattaa pysyä kaukana koko hommasta
- Anonyymi
Joo, remontoi alta riman hinnalla nekin paskat.
- home.talo.ja
70-luvun taloihin ei pidä puuttua - poikkeuksetta.
- taxree
Home koira män seinästä läpi ol liikoo home
- vuokra-asukas
1980-90-luvulla se oli osa ns. intiaanikylää. Tamppisaarentie 1 on näitä vasta uusittuja.
- Oksatienasukas
Nykyään siisti alue ja asunnossa ei ole ollut mitään ongelmia. Itse asuttu yli vuoden ja oikein hyvin ollaan viihdytty! Ei kannattais kommentoida jos ei tiedä mistä puhuu.
- Katerpillar
Onko niissä valesokkelirakenne?
- piterkallari
Nyt tuli asiantuntija kommentoimaan.
Katerpillar, kerro tyhmille valesokkelin tuomat hyvät ja huonot puolet, sekä rakenteen toimintatapa. Kerro nuo kolme asiaa, muuta ei tarvitse kertoa. - wqdqwd
piterkallari kirjoitti:
Nyt tuli asiantuntija kommentoimaan.
Katerpillar, kerro tyhmille valesokkelin tuomat hyvät ja huonot puolet, sekä rakenteen toimintatapa. Kerro nuo kolme asiaa, muuta ei tarvitse kertoa.Tässä rakennekuva. https://prima-rakentajat.fi/valesokkeliremontti/
Piterkallarilla tyhmiä kysymyksiä. MIkä toimintatapa...sokkeliin kiinnittyy seinät ja sen alapuolella on maa. Ikinä ei kannata sekaantua noihin.
- Catering
Valesokkelirakenteiden riskit:
Kosteusvauriot talon puurungossa.
Home- ja mikrobivauriot talon puurungossa.
Homeitiöiden ja mikrobien kulkeutuminen sisäilmaan
Terveysongelmat mahdollisia
Pahimmillaan tilanne voi olla niin huono, että talo menee purkuun. Tällöin ongelma on yleensä jatkunut vuosia ja rakenteet ovat suurilta osin pilalla homeista ja mikrobeista. - Pertsa123
Ei ole valesokkeli taloja. Eihän ne talot uusia ole mutta nykyään paremmassa kunnossa kuin moni samanikäinen rivitalo yhtiö. Katto, kv putket, lämmitysputket, ikkunat,ovet uusittujen listalla. Vastike neliötä kohden aivan normaali kaukolämpö rivarin vastike, itseasiassa siinä nykyisessä on jopa laskupaineita. Rauhallista aluetta nykyään koska asunnot omistavat omistusasujat ja yksityiset vuokranantajat jotka eivät ota perseilijöitä vuokralle.
- Oktaloasukasvierestä
Onneksi kaupunki möi talot niin omakotitalo alueelle tuli rauha. Olen niin onnellinen tästä.
- Oloneuvos12345
Kyllä ne asunnot vielä laukeaa ja pahasti muutaman vuoden sisällä. Pintaremontilla ei rakenteita saa kuin piiloon vähäksi aikaa. Muahahaa. Onnea uusille asukkaille.
- naapur
heh, varmaan samaa kivaa odotta mitä jossain hoikankankaan kerroxtaloissa.. yhteiset vesihanat ja muuta sellaista, lasiseinät, listat loputtomia..
no tietysti itse voi tukkia korvansa ja puhua kovaa ääneen kaikesta ja lorottaa kusta suoraan lätäkköön- enkuulepuhukovempaa
tais tulla kyl kaikkien aikojen idea, tietämättömyys muiden tietämisestä, miten se vapauttaakin elämään kuten haluaa sama missä tahansa, tuki korvasi ja ELÄ
- Aaettäaaettö
Kun oikein oivaltaa niin elämä on aika ihgudaa😁
- Anonyymi
Aaettäaaettö kirjoitti:
Kun oikein oivaltaa niin elämä on aika ihgudaa😁
Eipä kauan kestänyt ennen ku ongelmat tuli esille 😄
- Anonyymi
Täyttä paskaa ne kämpät myös oksatie 50..
- Anonyymi
Ei kait kukaan nyt edes kuvittele saavansa halvalla hyvää. Sitten pitää ostaa kaksi asuntoa. Halpa ja hyvä.
- Anonyymi
Onko ketään pitkään asuneita Oksatien puurivareissa? Uskaltaako muuttaa? Onko sisäilmaongelmia kuten monissa 70-luvun taloissa?
- Anonyymi
OPKK ei niitä remontoinut vaan Kusti Kemppainen.
- Anonyymi
Eikö ne nämä ole niitä mikrobivaurioituneita?
- Anonyymi
Paljonhan noissa näkyy asuvan ihmisiä, ei tyhjiä asuntoja taida olla. 🤔 Asuvat siis vaikka hometta?
- Anonyymi
Ei kait kustilla sellaista sairautta ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819