Ongelma sims 4 pelissä

S1mpsuli

Mulla on simperheessäni kissa. Se yks kerta karkasi perheeltäni ja ilmoitin sen karanneeksi. No mun piti lopettaa sen jälkeen pelaaminen. Kun palasin sen sim perheen pariin uudestaan. No Kissa asustelee sim perheeni talossa eikä ole ns karannu, mutta sen kuva paneelissa on harmaana . Toki sitä voi paijata, halia ... jne, mutta en voi kutsu syömään, kun laitan simin täyttämään ruokakuppia. Nyt kissa parkani on sairas. mutta eläinlääkäri vastaanotto pömpelissä en voi ilmoittaa kissaani lääkärille, koska kaikki ne toiminnot mitkä löytyy ovat harmaalla. Miten saan kissan ns. takaisin perheen jäseneksi?

5

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KodaDoge

      sun jonkun simin pitää ilmoittaa se tervetulleeksi :))

    • S1mpsuli

      Ei tule tuollaista toimintoa.

    • Onglemia

      Mulla on sama ongelma. Oketko päässyt eroon tästä ongelmasta? Olisi kiva tietää miten

    • Etsin tätä karanneen kissan ja sen harmaaksi menneen ikonin ongelmaa netistä, mutten löytänyt ratkaisua sieltä vaikka juttuja olikin. Olisi ehkä pitänyt etsiä kissojen ja koirien kanssa. Ehdotuksia oli mm. koko perheen siirtäminen väliaikaisesti pois pelistä ja taas takaisin, mutta se ei ollut ainakaan kaikilla auttanut. Modeilla (hackeilla) huijaaminen oli toiminut jollakin pelaajalla. Harmi kyllä ei ollut mainintaa mikä modi oli auttanut. (Itse kokeilisin ainakin "Playable pets"-modia, mutta tiedän mainiosti etteivät kaikki pelaajat harrasta modeja.)

      Olen pelannut kissatalouksilla niin vähän ja senkin vähän modien kanssa, etteivät kissat ole pelatuilla "kissaperheilläni" edes karanneet, eivätkä saaneet myöskään harmaita ikoneja. Eivät ole kyllä koiratkaan karanneet. Kummaa sekin, kun pahimmillaan koirat ovat olleet tulipaloja todistamassa ja niitä on puoskaroitu tosi tomppelien eläinlääkärien toimesta klinikalla, niiden omistajat ovat muuttuneet välillä vihanneksiksi, vampyyreiksi, merenneidoiksi ja velhoiksi yms.

      TS 4:n virallisilla sivuilla selitetään karkulaisten palaavan omia aikojaan takaisin muutaman päivän kuluessa ja että tuo S1mpsulin mainitsema ilmoittaminen nopeuttaisi paluuta. Pelaajien kertomusten mukaan eivät kuitenkaan kaikki palaa itsestään ja kun simit - erityisesti lemmikkeihinsä syvästi kiintyneet - niiden kohtaloa surevat, on se todella raastavaa katsella! Ellen muutoinkin huijaisi, niin tuo ainakin saisi minut sitä harkitsemaan.

    • Anonyymi

      Moi! Tästä keskustelusta on aikaa mut mulle ilmeni sama ongelma vasta tänäpäivänä pelatessani sims 4 lisäriä. Ainoo tapa minkä keksin kaikkien yritysten ja tiedon ettimisen jälkeen oli se et tein sen koodin kautta. Ilman sitä mikään ei onnistunut.
      Se meni siis näin:
      -paina ensin samaan aikaan: ctrl+sift+c
      -sen jälkeen ylävasempaan kulmaan ilmestyy kirjoituspalkki johon kirjoitetaan:
      ”testingcheats true” ja paina enter
      -tämän jälkeen kirjoita:
      ”cas.fulleditmode” ja enter
      Kun olet tehnyt tuon niin siinä pitäisi jo ensimmäisen enterpainalluksen jälkeen lukea ”Cheats are enabled”, jonka jälkeen mitä tahansa hahmoa painetaan samaan aikaan siftillä ja hiirellä. Vaihtoehdoissa on erillaisia näkymiä mitä hahmolle voi tehdä, esim mennä siminluontiin ja muokata samalla tavalla kun simiä luotaessa eli voi muokana kasvoja yms. Mutta painoin kissaa ja siellä oli kohta ”lisää perheeseen” ja kun sitä painoi niin kaikki on taas ”ennallaan”.
      Koitin selvittää tätä melkeen 2 tuntia yhtäjaksosesti enkä löytäny mitään muuta. Pitäis jonkun ohjeen mukaan onnistua adoptoida ku on tarpeeks läheinen eläimen kanssa mut ihanku… koitin jopa kahen eri eläimen kanssa eikä onnistunu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      59
      5099
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1757
    5. 91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1399
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe