Hiilen sidonnasta rahaa.

lorttix

metsän omistajellen kuuluu raha korvaus siitä hyvästä kun puut toimii hiilen sitojina jos ei hakkaaniitä. eu tai vatio maksaa esim 500e per hiili tonnni.

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LoisetHörhötAsento

      Ihan hyvä noin. Avauksessa viehättää myös tuo pieni kirjoitusvirhekäs vatio, josta helposti tulee mieleen kaikki valtion vatipäät, kuten nykyinen hallitus.

      Myös yhteiskunnan varoilla erilaisissa esim. julkisissa laitoksissa toimivat maleksijat saisivat osallistua hiilen sitomiseen. Viherhörhö voisi esim. ostaa varastoon kuution puuta, ja sitoutumalla sitomaan kuutiossa olevan hiilen esim. 50 vuodeksi, saisi siitä korvausta. Näin viherhörhö ja yhteiskunta saisivat hyvän katteen verovaroista hörhölle maksettavaan palkkaan. On se parempi kuin hörhö matkustaisi jälleen kerran jonnekin tsunamisaarelle aivan turhaan uusiutumattomia energiavaroja tuhlaten, ja toimintaansa perustellen täysin järjettömästi mukamas tsunamisaarten alkuasukkaiden elämää tukien.
      Siis alkuasukkaiden, joita noillakaan edm. saarilla ei muuten olisi nimeksikään.

      Jos hörhö haluaa tukea alkiperäiskansaa, voi matkustaa vaikka Lappiin ja asua pari viikkoa teltassa tukien paikallisia ihmisiä toimillaan.

      • eiOlemaalaisliiton

        vattupaska fasistien ahneudella rajaa...


    • rahojaodotellessa

      Koska kyseisestä hommasta ei haluta maksaa latin latia, niin voidaan päätellä että sillä ei ole maailmalle merkitystä. Jos ilmastonmuutoksen torjunta olisi niin täkeä asia kuin miten paljon siitä meuhkataan, niin voisi luulla että rahaakin suojeluun löytyisi?

    • köyhäweronmaksajaeläk

      Meidän metsien pitäisi ihan iliman vaan putsata saksalaisten ja puolalaisten hiilen poltto töryt ja vielä muun euroopan autoillaan sotkenman iliman. Ja haluuvat (eeuu haluaa) meidän siitä ilosta jopa maksavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe