Kysymys sivuaineista

tahh

Eli mitenkä tuo sivuaineiden perus- ja aineopinnot toimii? Perusopinnot ovat perusopintoja, ja aineopinnot ovat ymmärtääkseni ikäänkuin syventäviä opintoja, ok. Mutta jos haluat opiskella ainetta X perussivuaineena, mutta kyseisen aineen kohdalla ei ole mahdollista opiskella syventäviä, niin mistä ihmeestä sitten kaivat ne puuttuvat aineopinnot? Aineopinnot kun näyttäisi vaativan saman aineen perusopintojen suorittamista...eli toisinsanoen perusopinnot ja aineopinnot on pakko tehdä samasta aineesta? Mutta eikait se niin mene?

Toivottavasti joku osaa ja haluaa vähän selventää, kiitos jo etukäteen

6

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainskimeil

      Mikä on perussivuaine?

      Kaikissa aineissa opiskellaan ensin perusopinnot, oli sitten kyse pääaineesta tai sivuaineista. Aineopintojen edellytyksenä on suoritetut perusopinnot kyseisessä aineessa. Aineopintojen jälkeen voi jatkaa syventävillä opinnoilla. Syventävät opinnot tehdään maisteriopintojen pääaineessa.

      Edellä sanottu koskee yleensä humanistisia tiedekuntia. Muualla voi ehkä olla muuta. Mutta aina järjestys on perusopinnot, aineopinnot, syventävät opinnot. Aineopintoja ei voi opiskella ilman edeltäviä perusopintoja eikä syventäviä ilman aineopintoja. Siis vielä kerran: et voi opiskella pelkästään aineopintoja, vaan aineopintojen loppumerkinnän saadaksesi sinulla pitää olla kyseisen aineen perusopinnoista loppumerkintä.

      Selvenikö?

      • tahh

        Kiitos vastauksesta!

        Siis perussivuaineella meinasin sivuaineiden perusopintoja. Ja selveni siinä mielessä, että nyt tiedän olleeni oikeilla jäljillä siinä mitä aineopinnot on.

        Mutta siis esim. Lapin yliopistossa on pakollisena perusopinnot(25op) ja aineopinnot(35op). Jos haluaisin opiskella esim. filosofiaa(25op), niin sillä saisi kaiketi ne perusopinnot kuitatuksi. Mutta enkö mä ole sitten umpikujassa, koska multa puuttuisi edelleen ne aineopinnot, mutta filosofiassa ei sellaisia ole tarjolla? Eli ainoa vaihtoehto on valita aine, jossa on tarjolla sekä perus- sekä aineopinnot, esimerkiksi siis markkinointi olisi tämmöinen aine.

        https://www.ulapland.fi/loader.aspx?id=77d1b7c1-4ad3-4385-9136-669c8ebb1986


      • kaksoismaisteri

        Ainakaan Helsingin yliopistossa, jossa olen opiskellut kaikenlaista, mitään perusopintojen kokonaismerkintää ei ole koskaan kysytty, kun olen aineopintoja aloittanut. Silloinkaan, kun kurssien suoritusjärjestys on määritelty, sitä ei kukaan valvo tai tunnu valvovan. Tämä huomio siis vähän alkuperäisen kysymyksen ulkopuolelta, enkä yhtään väitä, että aineopintojen koknaismerkinnän voisi saada tutkintotodistukseen , jos perusopintoja ei ole kasassa.


    • jpekkan

      En tiedä missä ja mitä opiskelet, mutta kyllä yleensä on niin, että perusopinnot on suoritettava, jos aikoo opiskella aineopinnot. Jokaisella aineella on omat perusopinnot ja ne siis suoritetaan ennen aineopintoja jokaisessa opiskelemassasi aineessa. Perusopintojen tietoja tarvitaan aineopinnoissa. Syventäviin siirrytään maisterivaiheessa.

      Auttaisi, jos tietäisi, mitä opiskelet, sillä aivan eri systeemejäkin voi olla jossain. Opinto-oppaasta saisit paljon selville.

      • Tahh

        En opiskele vielä missään, mutta ajattelin ottaa asioista vähän selvää jo tälleen hyvissä ajoin. Lappiin siis ajattelin hakea.

        Opinto-oppaasta löytyi rautalankamalli kaikkeen muuhun, mutta sivuaineista todettiin vaan, että 25op perusopintoja 35op aineopintoja 12op vapaasti valittavia. Sivuaineoppaassa taas on vaan lueteltu ja kuvailtu tarjolla olevat aineet.

        Kovasti tekisi mieli ottaa vaikka venäjä tai tilastotiede sivuaineeksi, mutta kun kummastakaan ei ole tarjolla aineopintoja, niin se ei kaiketi sitten onnistu. Eh...


      • jpekkan
        Tahh kirjoitti:

        En opiskele vielä missään, mutta ajattelin ottaa asioista vähän selvää jo tälleen hyvissä ajoin. Lappiin siis ajattelin hakea.

        Opinto-oppaasta löytyi rautalankamalli kaikkeen muuhun, mutta sivuaineista todettiin vaan, että 25op perusopintoja 35op aineopintoja 12op vapaasti valittavia. Sivuaineoppaassa taas on vaan lueteltu ja kuvailtu tarjolla olevat aineet.

        Kovasti tekisi mieli ottaa vaikka venäjä tai tilastotiede sivuaineeksi, mutta kun kummastakaan ei ole tarjolla aineopintoja, niin se ei kaiketi sitten onnistu. Eh...

        On kai kyse kanditutkinnon opinnoista. Pitää huomata, että kanditutkinto on 180 op. Siitä on pääaineen opintoja 70 op eli pääaineen perusopinnot 25 op aineopinnot 35 op kanditutkielma 10 op. Sitten on pakollisia kieliopintoja ja metodiopintoja tms., en tiedä paljonko. Sitten näitä sivuaineiden opintoja ja mahdollisesti sekalaisia opintoja niin, että koossa on 180 op.

        Sivuaineesta on varmasti viisaampaa suorittaa 25 op 35 op samasta oppiaineesta, tilaa voi vielä hyvin olla toiselle sivuaineelle 25 op. Toinen vaihtoehto olisi kolme sivuainetta kukin 25 op, mutta se ei kuulosta hyvältä.

        Kaikki tuollainen selviää kyllä yliopistossa nopeasti, kunhan ensin pääset sinne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe