Kysymys sivuaineista

tahh

Eli mitenkä tuo sivuaineiden perus- ja aineopinnot toimii? Perusopinnot ovat perusopintoja, ja aineopinnot ovat ymmärtääkseni ikäänkuin syventäviä opintoja, ok. Mutta jos haluat opiskella ainetta X perussivuaineena, mutta kyseisen aineen kohdalla ei ole mahdollista opiskella syventäviä, niin mistä ihmeestä sitten kaivat ne puuttuvat aineopinnot? Aineopinnot kun näyttäisi vaativan saman aineen perusopintojen suorittamista...eli toisinsanoen perusopinnot ja aineopinnot on pakko tehdä samasta aineesta? Mutta eikait se niin mene?

Toivottavasti joku osaa ja haluaa vähän selventää, kiitos jo etukäteen

6

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainskimeil

      Mikä on perussivuaine?

      Kaikissa aineissa opiskellaan ensin perusopinnot, oli sitten kyse pääaineesta tai sivuaineista. Aineopintojen edellytyksenä on suoritetut perusopinnot kyseisessä aineessa. Aineopintojen jälkeen voi jatkaa syventävillä opinnoilla. Syventävät opinnot tehdään maisteriopintojen pääaineessa.

      Edellä sanottu koskee yleensä humanistisia tiedekuntia. Muualla voi ehkä olla muuta. Mutta aina järjestys on perusopinnot, aineopinnot, syventävät opinnot. Aineopintoja ei voi opiskella ilman edeltäviä perusopintoja eikä syventäviä ilman aineopintoja. Siis vielä kerran: et voi opiskella pelkästään aineopintoja, vaan aineopintojen loppumerkinnän saadaksesi sinulla pitää olla kyseisen aineen perusopinnoista loppumerkintä.

      Selvenikö?

      • tahh

        Kiitos vastauksesta!

        Siis perussivuaineella meinasin sivuaineiden perusopintoja. Ja selveni siinä mielessä, että nyt tiedän olleeni oikeilla jäljillä siinä mitä aineopinnot on.

        Mutta siis esim. Lapin yliopistossa on pakollisena perusopinnot(25op) ja aineopinnot(35op). Jos haluaisin opiskella esim. filosofiaa(25op), niin sillä saisi kaiketi ne perusopinnot kuitatuksi. Mutta enkö mä ole sitten umpikujassa, koska multa puuttuisi edelleen ne aineopinnot, mutta filosofiassa ei sellaisia ole tarjolla? Eli ainoa vaihtoehto on valita aine, jossa on tarjolla sekä perus- sekä aineopinnot, esimerkiksi siis markkinointi olisi tämmöinen aine.

        https://www.ulapland.fi/loader.aspx?id=77d1b7c1-4ad3-4385-9136-669c8ebb1986


      • kaksoismaisteri

        Ainakaan Helsingin yliopistossa, jossa olen opiskellut kaikenlaista, mitään perusopintojen kokonaismerkintää ei ole koskaan kysytty, kun olen aineopintoja aloittanut. Silloinkaan, kun kurssien suoritusjärjestys on määritelty, sitä ei kukaan valvo tai tunnu valvovan. Tämä huomio siis vähän alkuperäisen kysymyksen ulkopuolelta, enkä yhtään väitä, että aineopintojen koknaismerkinnän voisi saada tutkintotodistukseen , jos perusopintoja ei ole kasassa.


    • jpekkan

      En tiedä missä ja mitä opiskelet, mutta kyllä yleensä on niin, että perusopinnot on suoritettava, jos aikoo opiskella aineopinnot. Jokaisella aineella on omat perusopinnot ja ne siis suoritetaan ennen aineopintoja jokaisessa opiskelemassasi aineessa. Perusopintojen tietoja tarvitaan aineopinnoissa. Syventäviin siirrytään maisterivaiheessa.

      Auttaisi, jos tietäisi, mitä opiskelet, sillä aivan eri systeemejäkin voi olla jossain. Opinto-oppaasta saisit paljon selville.

      • Tahh

        En opiskele vielä missään, mutta ajattelin ottaa asioista vähän selvää jo tälleen hyvissä ajoin. Lappiin siis ajattelin hakea.

        Opinto-oppaasta löytyi rautalankamalli kaikkeen muuhun, mutta sivuaineista todettiin vaan, että 25op perusopintoja + 35op aineopintoja + 12op vapaasti valittavia. Sivuaineoppaassa taas on vaan lueteltu ja kuvailtu tarjolla olevat aineet.

        Kovasti tekisi mieli ottaa vaikka venäjä tai tilastotiede sivuaineeksi, mutta kun kummastakaan ei ole tarjolla aineopintoja, niin se ei kaiketi sitten onnistu. Eh...


      • jpekkan
        Tahh kirjoitti:

        En opiskele vielä missään, mutta ajattelin ottaa asioista vähän selvää jo tälleen hyvissä ajoin. Lappiin siis ajattelin hakea.

        Opinto-oppaasta löytyi rautalankamalli kaikkeen muuhun, mutta sivuaineista todettiin vaan, että 25op perusopintoja + 35op aineopintoja + 12op vapaasti valittavia. Sivuaineoppaassa taas on vaan lueteltu ja kuvailtu tarjolla olevat aineet.

        Kovasti tekisi mieli ottaa vaikka venäjä tai tilastotiede sivuaineeksi, mutta kun kummastakaan ei ole tarjolla aineopintoja, niin se ei kaiketi sitten onnistu. Eh...

        On kai kyse kanditutkinnon opinnoista. Pitää huomata, että kanditutkinto on 180 op. Siitä on pääaineen opintoja 70 op eli pääaineen perusopinnot 25 op + aineopinnot 35 op + kanditutkielma 10 op. Sitten on pakollisia kieliopintoja ja metodiopintoja tms., en tiedä paljonko. Sitten näitä sivuaineiden opintoja ja mahdollisesti sekalaisia opintoja niin, että koossa on 180 op.

        Sivuaineesta on varmasti viisaampaa suorittaa 25 op + 35 op samasta oppiaineesta, tilaa voi vielä hyvin olla toiselle sivuaineelle 25 op. Toinen vaihtoehto olisi kolme sivuainetta kukin 25 op, mutta se ei kuulosta hyvältä.

        Kaikki tuollainen selviää kyllä yliopistossa nopeasti, kunhan ensin pääset sinne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe