Minua kiinnostaisi kovasti Sims-blogin kirjoittaminen, mutta minun on hyvin hankala motivoida itseäni, jos tiedän, ettei kukaan kumminkaan mitään kirjoituksiani lue. Haluaisin siis tietää, onko suomenkieliselle Sims-blogille enää kysyntää, ja jos on, millaista sisältöä halutaan lukea. Itse mietin jotain haastesuomennoksia, mahdollisesti myös jotain tarinaa... Mitä muuta? Vai onko nuokin sellaisia juttuja, joista ei tykkää kukaan muu kuin kirjoittaja itse? Vinkkejä kaivataan...
Lukijoita ja ideoita Sims 4 -blogille?
2
115
Vastaukset
- Laku2015
Kyllä sims 4 blogille on varmasti rohkeasti vain tekemään
Tulen lukemaan kerran. (lupaus) Jos blogi kiinnostaa minua, tulen toisenkin kerran ja löytäessäni uutta sisältöä saatan mahdollisesti muuttua vakiokävijäksi. (ei lupausta)
Minun mielestäni suomenkielisille sims-blogeille on edelleen kysyntää, vaikka esimerkiksi some-tarjonnan ja viihteen runsaus sekä helppous onkin niiden kiinnostavuutta selvästi vähentänyt.
Kaikki tekeminen opettaa jotain ja sitä enemmän mitä haastavampaa se on tekijälle itselleen. Varsinaisia vinkkejä en osaa antaa, mutta muutaman hajanaisen mielipiteen kyllä.
Käsittääkseni hyvä blogi sisältää samoja asioita kuin hyvä kirjakin ja sellaisen laatiminen ja ylläpitäminen on (minun mielestäni) vähintään yhtä vaativaa kuin kirjailijan työkin. Aloittaminen on pikku juttu verrattuna jatkamiseen kaikista arkipäivän esteistä ja houkutuksista huolimatta.
Blogin asiasisällöstä riippumatta tekijän kannattanee miettiä seuraavia lukijoitakin todennäköisesti kiinnostavia seikkoja:
- ajankohtaisuus
- konteksti (aihepiiri ja kohderyhmä)
- persoonallisuus
- huumori
- romantiikka (useammassa kuin yhdessä merkityksessä)
- kielelliset seikat (esim. tyyli ja tehokeinot)
- raha (mm. olisiko blogi menoerä vai mahdollisesti tulolähde)
Kerroin edellä pitäväni bloggaamista erittäin vaativana. En kuitenkaan tarkoittanut etteikö siihen pitäisi ryhtyä. Pitää ehdottomasti, jos se kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys5205043Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1252378Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7452080No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851313- 661155
Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎1641092Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit1291064Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52923Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki72858