Vuokrasuhteesta (sukulaisille) kysymys

Puppepappa

Vanhempani vuokrasivat vuosi sitten 4h ja k kaupunkiasuntonsa veljelleni ja hänen vaimolleen. Vuokran suuruus on täysi salaisuus enkä tiedä edes onko heillä virallista vuokrasopimusta. Asunto on Pääkaupunkiseudulla ja epäilen veljelläni olevan tämän reilusti markkinahinnan alle. Minulle ei kerrota mitään vuokrasta tai sopimuksista. Onko tämä laillista? Voiko tällaisen järjestelyn laskea ennakkoperinnöksi? Mistä saan tietää onko heillä virallinen vuokrasuhde vai maksetaanko "pimeänä"?

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhempasi tekevät mitä halauavat omaisuudellansa elinaikanaan, eli asia ei kuulu sinulle mitenkään!!

    • Huolehdi-vain

      Asunnon vuokraaminen alihintaan tai vaikka ilmaiseksi ei ole lahja joten se ei myöskään voi olla ennakkoperintö. Kuten jo sanottu, vanhemmillasi on täysi oikeus tehdä omalla omaisuudellaan aivan mitä haluavat. Kannattaisi huolehtia vain omista asioistaan, varmasti niissä on sinulle ihan tarpeeksi tekemistä ja miettimistä.

    • peilineteen

      Ilmeisesti vanhempasi ovat elossa, eivätkä ole holhouksen alaisia, joten sinulla ei ole minkäänlaista sanan valtaa asiassa.
      Kannattaa miettiä mitä olet tehnyt kun et ole sovussa vanhempiesi etkä veljesi kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      266
      45698
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      45
      11376
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10983
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9800
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8628
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      279
      6680
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2890
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      23
      2852
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2360
    Aihe