Eli ongelma on otsikossa mainittu. Aikaisemmin soitti itsepoltettuja levyjä, nyt ei tunnista. Tehdastekoiset CD-äänilevyt kyllä soittaa. Mistä aloittaa vianetsintä. Onko lukulinssin fokusointi/ asemointi pielessä, tai jotain muuta vikaa? Linssiä on yritetty varovasti puhdistaa, mutta ei auta.
Stereo ei soita enää itse tehtyjä CD-levyjä
5
1397
Vastaukset
- jonnik
Ainut mikä tulee mieleen on. Tämä on tosi asia, Kyllä cd levytkin vanhenevat niin kuin me kaikki.
- kannattaakinkokeilla
Ainoa, mitä linssille uskaltaa tehdä, on paineilman käyttö. Se puhaltaa pölyt pois linssin pinnasta eikä jätä tahroja.Tuo temppu useinmiten auttoi kierrätyskeskuksessakin, kun lukemattomia vehkeitä sinne kannettiin.
- RobotinRadioLaite
Minkä ikäinen stereo? CD-standardiin tulee silloin tälloin uudistuksia. Ennen CD-R levyt olivat 650 MB (=megatavua), nykyään 700 MB. Vanha levynpyorittäjä ei osaa! Edelleen: Ovatko levysi varmasti CD-R, ettei vain olisi CD-RW-levyjä. CD pyoritin ei edelleen osaa DVD:tä, vaikka ovat samannäkoisiä! Tämähän on elektroniikkapalsta: levynpyorittimen voi vaihtaa myos itse! Tarkasta ensin, millainen kaapeli liittää sen muuhun streoon, onko parallel-ATA (vanhempi) vai serial-ATA (uudempi), jos laitteen bios osaa, niin cd:n voi vaihtaa myos dvd:hen, se osaa sitten myos cd:t. (Merkkiä ja mallia et muistanut kirjoittaa näkyviin!)
- HelvariSoikoon
Kyllä ne samat levyt aikaisemmin soivat, nyt ei. Muistaakseni 700MB. Muutama vuosi sitten poltettu. Nyt soitin jonkun aikaa käyttämättömänä. Pitääpä koettaa muissa CD-soittimissa noita cd-levyjä ja/ tai polttaa uudet levyt. Jollain backup-kiintolevyllä levy-imaget tallessa. Ja ei ole CD-RW.
Täytyypä tutkia. Ajattelin vain, jos jollain olis suora vastaus, niin pääsisi vähemmällä. Joku LG:n ritsku tuo on, vaimon huoneessa.
- HelvariSoikoon
Vihdoinkin sain aikaiseksi purkaa tuon vehkeen kuoret ja sain heti kuntoon. Kysymyksessä on LG LX-M140D, halpa ministereo. Käänsin laseryksikössä olevaa pientä trimmeriä hiukan myötäpäivään. Ensin tietysti merkitsin tussilla alkuperäisen paikan. Nyt lukee myös itsepoltettua levyä. Ilmeisesti laseri on heikentynyt, kun linssi on puhdas. Kokeilin myös trimmerin alkuperäistä asento. Ei lukenut, joten ei ollut myöskään trimmerin kontaktihäiriö.
Aikaisemmin kokeilin uudelleen polttaa saman levyn, josko olisi levyn pinta ikääntynyt, mutta siitä ei ollut apua.
Nyt saa vaimo taas soitella omaa mielimusiikkiaan. Onneksi tuon laitteen kuorien purkaminen oli todella helppoa. Vetkuttelin korjaamisen kanssa, kun ajattelin, että saattaa olla jonkinlainen painajainen päästä laseryksikköön käsiksi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872