Miksi vaalirahoituksiin ei puututa kun ne on selvästi lahjontaa ja suurina summina selvästi korruptiota jolla lahjoja pyrkii saamaan hyvityksiä itselleen?
Ensinnäkin nämä varakkaat presidenttiehdokkaat he pystyvät itsekkin kustantamaan vaalimainontansa ja reissaamisensa ovat he siksi hyväpalkkaisia jo edustajinakin ja omaisuutta on kaikilla. Epäilen että osa siirtää lahjoituksia suoraan tileilleen ja onhan nuo lahjoitukset
selvästi veronkiertoa ja näin ilmaista tuloa näille ehdokkaille. Koko vaalisysteemi pitäisi muuttaa ja lopettaa tämä korruptio eli lahjonta ja myöskin puoluetuet pitäisi poistaa näin kaikki ehdokkaat olisivat paremmin samalla lähtö viivalla vaaleissa?
Missä on verottaja kun kyseessä on veronkierto eli vaalirahoitukset onko päät painettu pusikkoon kun kyseessä on lehmä kaupat?
Korruptio kukoistaa selvästi ja vapaasti
2
<50
Vastaukset
- PiiriPieniPyörii
Tietysti raha ratkaisee vaaleissa ja valituiksi tulee eniten julkisuutta saaneet ehdokkaat ja sitähän saa rahalla. Myös yle suosii suurimpia puolueita uutisoineissaa ja esim. Niinistöä lällykkäuutisoinneilaan edellisissä vaaleissa. Nytkin yle ei ole sanonut sanaakaan kun ministeri lintilä on myynyt valtioyhtiö raskoneen alehintaan keskustan nuorisosäätiön sotkuissa ryvettyneelle puoluetoverilleen.
- Abrahamm
Korruptio on kuulunut kapitalismiin olennaisena osana ja nyt kun sitä ei olla hyvksyvinään demokratiassa,jää ainoaksi keinoksi tyhmää kansaa jujuttaa suurella rahalla !?
Sauli avasi Suomeen Jenkkilä tyyliset vaalit !?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697